אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חור שחור? "ערב הסעודית ורוסיה ממשיכות להפיק כמה שיותר נפט" צילום: בלומברג

חור שחור? "ערב הסעודית ורוסיה ממשיכות להפיק כמה שיותר נפט"

בכיר בסוכנות האנרגיה הבינלאומית: "חזרנו לנקודה שבה היינו ערב כישלון השיחות בדוחא - היצרניות הגדולות מפיקות נפט ככל שהן יכולות, ומוכרות אותו בכל מחיר"; לדבריו, "ארה"ב יכולה להיות הגורם שיאזן את שוק הנפט"

23.04.2016, 13:31 | שירות כלכליסט

לפני כישלון פסגת דוחא בשבוע שעבר, הודיעו רוסיה וערב הסעודית כי הן מוכנות לדון באפשרות של הקפאת תפוקת הנפט שלהן. ואולם פחות משבוע לאחר השיחות, איימו שתיהן להגביר את הייצור. ראש חטיבת תעשיות הנפט בסוכנות האנרגיה הבינלאומית, ה-IEA, סבור ששתי היצרניות ימשיכו "לשאוב כמה שיותר נפט".

"במציאות שנוצרה לאחר דוחא, הרוסים ימשיכו לייצר נפט עד כמה שהשוק יכול לספוג. גם הסעודים אמרו דברים דומים", אמר אתמול ניל אטקינסון ל-CNBC. "חזרנו לנקודה שבה היינו ערב השיחות בדוחא - היצרניות מפיקות נפט ככל שהן יכולות, ומוכרות אותו בכל מחיר".

אטקינסון ציין כי "ככל שהדבר נוגע לרוסים - על אף שהם התכוונו להיות חלק מהסכם להקפאת הייצור, הם עדיין הגבירו את התפוקה".

מיכליות נפט, צילום: רויטרס מיכליות נפט | צילום: רויטרס מיכליות נפט, צילום: רויטרס

דבריו של אטקינסון נאמרו פחות משבוע לאחר כישלון השיחות שנערכו בדוחא בין חברות ארגון מדינות יצואניות הנפט, אופ"ק, לבין היצרניות שאינן חברות בארגון; המדינות לא הגיעו להסכמה לגבי הקפאת ייצור הנפט. מנהיגת אופ"ק, ערב הסעודית, הודיעה שתקפיא את ייצור הנפט שלה אך ורק אם יריבתה הגדולה, איראן, תעשה כך גם כן. ואולם איראן מסרבת להקפיא את הייצור בשל רצונה להחזיר את רמות התפוקה למה שהיו טרם הוטלו עליה סנקציות מצד המערב לפני שנים מספר.

חברות אופ"ק צפויות לקיים ביניהן מפגש ב-2 ביולי. גורמים רשמיים בארגון אמרו ביום חמישי כי ייתכן שסוגיית הקפאת הייצור תידון שוב. מוקדם יותר השבוע איימו ערב הסעודית, איראן ורוסיה – שאינה חברת אופ"ק – להגביר את הייצור. 

כל יצרניות הנפט בעולם נפגעו מהצניחה במחיר הסחורה שנרשמה החל מקיץ 2014; ואולם יש מדינות שנפגעו יותר מאחרות - היצרניות שעלות ההפקה אצלן גבוהה יחסית, למשל ארה"ב.

אטקינסון סבור כי שוקי הנפט יתקרבו לשיווי משקל במחצית השנייה של השנה, כאשר הפקת הנפט מפצלי שמן בארה"ב תמשיך לקטון.

לדבריו, התפוקה השנה תצטמצם ב-450-500 אלף חביות ליום. "ארה"ב יכולה להיות הגורם שיאזן את שוק הנפט", הוסיף. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות