אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסוכן להיות הפוכים? איור: ערן מנדל

מסוכן להיות הפוכים?

בלדד שלום, רציתי לדעת איך עובר בבטן יכול להישאר במשך שבועות עם הראש כלפי מטה? האם גם אדם בוגר יכול להישאר הפוך לאורך זמן? תודה, מיטל

27.04.2016, 10:27 | בלדד השוחי

מיטל היקרה,

הדעה הנפוצה, לפי חיפוש זריז באינטרנט, היא ששהות ממושכת במצב הפוך גורמת לצרות צרורות. המנח ההפוך גורם לעליית לחץ הדם במח ובריאות, זו גורמת להצטברות של דם "עומד" שלא מתנקז, שמגבירה את הסיכויים לקרישי דם ותסחיפים, לדימום תוך גולגלתי, לשיתוק סרעפתי ועוד רעות חולות כהנה וכהנה. הסיפור כולו, לפי חכמת ההמונים, אמור להסתיים תוך פחות מ־12 שעות, כשאנשים בריאים ועמידים במיוחד יכולים לשרוד קצת יותר.

ויש בזה איזשהו הגיון. הרי בני אדם באמת לא התפתחו כדי לבלות שעות ארוכות כשהם הפוכים. מצד שני, בני אדם גם לא התפתחו כדי לבלות שעות ארוכות בחוסר כבידה. או תחת לחץ גבוה. או בקומה 20. או בסיביר. ובכל המקומות האלה הם מצליחים לשהות הרבה יותר מ־12 שעות. אז במקרה הזה, כמו ברבים אחרים, ההמונים טועים.

הגוף שלנו מצויד במנגנונים מיוחדים לוויסות לחץ הדם. הם התפתחו בעיקר, כך נראה, כדי להתמודד עם המצב המקובל יותר שבו אנו שוכבים, אך הם שימושיים גם כשאנו הפוכים (וכן, הם פועלים אף בבטן אמנו). ומחקרים שבים ומראים שהיפוך ממושך לא מעלה את הסיכוי לקרישי דם יותר מהתעמלות רגילה, ושפעולת ההיפוך עשויה אפילו להנמיך את לחץ הדם.

 , איור: ערן מנדל איור: ערן מנדל  , איור: ערן מנדל

הנשימה בהחלט קשה יותר בשל האברים הפנימיים שלוחצים על הסרעפת, וגם הלב מתאמץ יותר, אבל אדם בריא יכול להסתדר עם זה לא מעט זמן. וברור שההיפוך גורר קשיים נוספים: כשהקוסם והבדרן דיוויד בלֵיין בילה שלושה ימים במהופך, הוא נטל הפסקות קבועות כדי להיבדק בידי רופא ולהידרש לנקביו, פעלול שאפילו קוסם מתקשה לבצע בחינניות כשהוא תלוי מרגליו. אבל את רוב הזמן הוא בילה הפוך, ולא נראה שזה הזיק לו.

ומה שנכון למר בליין נכון הרבה יותר לגבי העובר. ראשית, הוא לא צריך לנשום או לאכול או להפריש. כל עוד הלב שלו פועם ואמו בקו הבריאות הוא מקבל (ומפריש) את כל מה שהוא צריך ישירות לזרם הדם. בנוסף, העובר קצרצר. כל הנזקים (והנזקים לכאורה) שנגרמים מעליית הלחץ במח נובעים מהפרשי הגובה בין הראש לרגליים. כשההפרש הזה קטן, גם עליית הלחץ קטנה.

זה לא אומר שתלייה הפוכה ממושכת היא פעילות מומלצת. בטח לא לאנשים גבוהים שלא התאמנו כראוי, לאט ובזהירות. אך זו גם לא דרך יעילה להוציא אנשים להורג. ונראה שהדבר הכי לא בריא בפעלול הזה הוא פשוט השהות הממושכת בתנוחה אחת; כי יותר מכל דבר, הגוף שלנו התפתח לעמוד בתנאים משתנים, והגיוון מיטיב עימו. אז לכי, התהפכי לך לכמה דקות. אולי תקפוץ לך לראש עוד שאלה טובה.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

תגיות