אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין: חוק חדש נגד פעילות מלכ"רים וארגוני זכויות אדם צילום: בלומברג

סין: חוק חדש נגד פעילות מלכ"רים וארגוני זכויות אדם

החוק מעניק לכוחות המשטרה סמכויות נרחבות, כך שכל פעילות מצד ארגונים ללא מטרות רווח המאיימות על הביטחון הלאומי או על ההרמוניה האתנית במדינה, תלווה בעונש

29.04.2016, 10:29 | שירות כלכליסט

המחוקקים בסין קיבלו אתמול חוק חדש המעניק לכוחות המשטרה סמכויות נרחבות לפיקוח על עמותות ללא כוונת רווח זרות. המהלך הוא צעד נוסף במאמציו של הנשיא שי צ'ינפינג לחזק את שליטתה של הממשלה בחברה, בתרבות ובכלכלה בסין.

על פי החוק החדש, כל פעילות מצד ארגונים ללא מטרות רווח המאיימות על הביטחון הלאומי או על ההרמוניה האתנית במדינה, תלווה בעונש. טיוטת החוק שפורסמה בשנה שעברה הביאה לגל מחאה מצד ממשלות זרות, ארגוני זכויות, ארגונים עסקיים ומוסדות אקדמיים, שטענו כי החוק מתייחס לארגונים זרים כאל איום לביטחון הלאומי.

נשיא סין במהלך תצגה צבאית, צילום: איי פי נשיא סין במהלך תצגה צבאית | צילום: איי פי נשיא סין במהלך תצגה צבאית, צילום: איי פי

ממשלתו של אובמה הגיבה מיד ובחריפות לקבלת החוק החדש והתריעה שעל אף שהנוסח הנוכחי פחות נוקשה מגרסאות קודמות של החוק, הרי שהוא בכל זאת מגביל את המגעים בין אנשים וארגונים בארה"ב ובסין.

"אנו קוראים לסין לכבד את הזכויות והחירויות של אלו המגנים על זכויות אדם, עיתונאים, קבוצות עסקיות, מומחים לפיתוח וכל יתר האנשים שחלק מהקהילה האזרחית, וכן להגן על יכולתם של עמותות זרות לפעול בסין", אמר דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן, נד פרייס.

מגמת החוק עומדת בקנה אחד עם המהלך הנרחב שמנהל שו להסתת החברה הסינית נגד אידיאולוגיות והשפעות זרות ולחזק את התמיכה למפלגה הסינית. מאז עלה שי לשלטון, רשויות החוק בסין עצרו וניהלו חקירות נגד עורכי דין ואחרים הפעילים למען זכויות אדם בסין ומנסים לקדם מערכת משפט מערבית במדינה.

תגיות