אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוב הבטחות ערב יום השואה: כחלון מצהיר שיגדיל הסיוע לניצולי שואה צילום: יצחק אלהרר

שוב הבטחות ערב יום השואה: כחלון מצהיר שיגדיל הסיוע לניצולי שואה

לדברי שר האוצר בכנסת, משרדו גיבש תוכנית שתגדיל את הסיוע לניצולי השואה ב-350 מיליון שקל שיגיעו לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה. מתוכם - 60,000 מתחת לקו העוני

02.05.2016, 15:32 | עמרי מילמן

ושוב, הבטחות ערב יום השואה. שר האוצר, משה כחלון, הכריז היום באירוע הצדעה שנתי לקראת יום השואה ויום הניצחון על גרמניה הנאצית בכנסת, כי משרדו גיבש תוכנית שתגדיל את הסיוע לניצולי השואה ב-350 מיליון שקל שיגיעו לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה. מתוכם - 60,000 נמצאים מתחת לקו העוני, ובכוונת האוצר להגדיל להם את קצבת השלמת ההכנסה.  

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, ישנם בכוונת האוצר לבטל את הקיזוז המענק שמקבלים כ-6,000 יוצאי מחנות וגטאות מגרמני מהזכויות שהם מקבלים מהמדינה ולהעניק להם את מלוא הזכויות.

ניצול שואה (ארכיון), צילום: אבי רוקח ניצול שואה (ארכיון) | צילום: אבי רוקח ניצול שואה (ארכיון), צילום: אבי רוקח

עם זאת, לפני כחודשיים חשף "כלכליסט" כי החלטת האוצר להעניק מענק שנתי ליוצאי עיראק ומרוקו שזכו להתנכלויות אנטישמיות וגזעניות בזמן מלחמת העולם השנייה, שקידם האוצר ביחסי ציבור נלהבים למעשה חסך לוכ-900 מיליון שקל בכך שאסר על מי שמקבל את המענק השנתי להמשיך בהליך המשפטי שהוגש כנגד האוצר בדרישה לקבל מענק חודשי בגובה של כ-3.5 אלף שקל וכן פיצוי רטרואקטיבי.

כחלון אמר היום לצערו "ממשלות ישראל לדורותיהן לא עשו מספיק למען אוכלוסיית ניצולי השואה. להגיד את האמת, כנראה שאין מספיק. הממשלות הללו לא עשו מספיק גם בטיפול באזרחים המבוגרים ומיעוטי היכולת. עם כניסתי לממשלה הנוכחית עדכנו את קצבאות הבטחת הכנסה לקשישים והוספנו מעל 6,000 שקל בשנה לזוג קשישים מקבלי השלמת הכנסה.

"זה היה אחד מהתנאים לכניסתנו לממשלה. לפני שלושה חודשים ביצענו תיקון נוסף והיכרנו במעמדם המיוחד של ניצולי שואה יוצאי צפון אפריקה – מרוקו, אלג'יר, ועיראק. הכרנו ביהודים יוצאי רומניה שביצעו עבודה בכפייה במלחמת העולם השנייה, אחרי שנים של עוול. היום, אני יכול לספר לכם שאנחנו הולכים להמשיך במגמה הזאת גם בשנה הבאה ולבצע תיקון עוול נוסף. תיקון עוול שהיה נדרש לעשותו כבר מזמן".

בהמשך לדבריו של שר האוצר בנוגע לתכנית סיוע לניצולי שואה, אומרת עו"ד אביבה סילברמן, מייסדת ומנכ"לית עמותת "אביב לניצולי השואה" – המעניקה סיוע מקצועי לניצולים במיצוי זכויות, ללא תשלום: "בשנים האחרונות עושות ממשלות ישראל צעדים משמעותיים לשיפור מצבם של ניצולי השואה - ויש לברך על כך. הבעיה המרכזית כיום היא שמרבית ניצולי השואה לא מודעים למכלול הזכויות וההטבות שמגיעות להם כחוק מהארץ ומחו"ל. מידי שנה חלים שינויים בתחום, רובם ככולם לטובת הניצולים, אך מי שלא מודע לשינויים ולא יודע איזה גוף מעניק איזו הטבה לרוב לא יכול להנות ממכלול ההטבות. זה התפקיד של כולנו לוודא שהניצולים ממצים את הזכויות האלו, ושאף ניצול לא נשאר מאחור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
המדינה מפותחת צריכה לקדם את דור הקשישים ככלל.
כבת לניצולי מחנות ריכוז- הם כולם כבר מתו, . גם כל חבריהם הניצולים מהגטו, ומגרמניה. יש כסף ורב רובם של ה"ניצולים" כיום, אלו "מעגל שני" ובעיקר קשישים שהגיעו לישראל תמורת קול למפלגה, וקבלת "ניצולות" . מן הראוי שכל קשיש שעבד ונלחם במלחמות ישראל, יקבל את הראוי לו.
דור שני  |  03.05.16
10.
רק לא כחלון
הצביעות הנוראה של כחלון הכי הרגה אותי, וכמו טיפש, התביישתי שהצבעתי לכולנו. מדוע כחלון צבוע? כחלון הבטיח לפני הבחירות שיפעל עבורנו, הציבור, לתמוך בגז זול וזמין כדי להוריד את יוקר המחיה, אך כאשר הגיע להצבעה "נזכר" הצבוע הזה שהוא חבר של קובי מימון ונמנע מההצבעה… דמיינו לעצמכם שלפני ההצבעה על הגז כחלון היה אומר כדלקמן: "אני תומך בדרכו של דיויד גילה ואכן יש לפתוח מחדש את המו"מ עם חברות הגז כדי להבטיח מחירים זולים לציבור". נקודה! מה היה קורה? כחלון היה נישא על כפיים בציבור כולו והיה יוצא ענק. נכון , לזה היה מחיר – כחלון היה מפסיד את חברו הטוב קובי מימון… אבל, כאשר התגלה כי כחלון בגד בנו, בציבור, (בתקוה שיקבל בעתיד ג'וב אצל מימון – אין לי הסבר אחר) כחלון איבד את כל אמינותו לא רק אצלי אלה אצל כל מצביעיו, כך גם בעניין התקציב הדו שנתי הגרוע. ולכן, זאת הסיבה שהוא ומפלגתו צונחים בסקרים וכחלון יהיה אפיזודה חולפת בחיים הציבוריים שלנו!
יניב  |  02.05.16
9.
ראשי האוצר גונבים את הכסף מניצולי השואה ורק מחכים שימותו והכסף ישאר בקופה
כל פעם מבטיחים מחדש, בפועל כלום לא קורה אנשים ששרדו את הגיהינום חיים היום בדלות, בעוד שהמדינה קיבלה מליארדי דולרים מגרמניה , אבל ראשי האוצר תמיד דאגו להשאיר את הכסף בקופה. כי יותר טוב למנות מקורבים בשכר עתק מאשר לדאוג לניצולים. פוליטיקאים = זבל של אנשים
יוסריאן  |  02.05.16
לכל התגובות