אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חודש לפני התקציב: מנכ"ל קק"ל מקבל קופה של 30 מיליון שקל צילום: ינאי יחיאל

בלעדי לכלכליסט

חודש לפני התקציב: מנכ"ל קק"ל מקבל קופה של 30 מיליון שקל

דירקטוריון קק"ל אישר קופה קטנה של 30 מיליון שקל ל"פעולות דחופות", אף שבעוד חודש יאושר לארגון תקציב קבוע וגם כעת הוא נהנה מתקציב שוטף. בנוסף, בניגוד להבטחה של היו"ר דני עטר, התקציב לא יקוצץ ב־25% — אלא רק ב־7%

04.05.2016, 06:55 | רוני זינגר

עם כניסתו לתפקיד יו"ר קק"ל בסוף השנה שעברה הבטיח דני עטר לשנות את ההרגלים התקציביים של הארגון — לקצץ אותו ולהפוך אותו לשקוף יותר. אולם מתברר שיש הרגלים שקשה לשנות: בישיבתו שלשום, אישר דירקטוריון קק"ל "קופה קטנה" של 30 מיליון שקל שבה יוכלו להשתמש המנכ"ל מאיר שפיגלר וסמנכ"ל הכספים של הארגון לצורך פעולות דחופות. בקק"ל לא הסכימו להסביר באופן רשמי מהן אותן הפעולות ומי יפקח על הוצאת הכסף. בנוסף, הדירקטוריון אישר מסגרת תקציב גדולה משמעותית מכפי שהבטיח עטר.

לקק"ל אין עדיין תקציב מאושר לשנה הנוכחית, ועד אישורו בחודש הבא היא פועלת על פי התקציב של 2015 שעמד על מיליארד שקל. בישיבה שלשום הוסבר לנוכחים, שמשום שהתקציב אינו מאושר, המנכ"ל וסמנכ"ל הכספים זקוקים לקופה שממנה יוכלו למשוך כסף למטרות דחופות. גורמים בקק"ל הסבירו כי מדובר בפעולות היפותטיות כמו ניקוי חריג של היערות בעקבות חופשת פסח או התמודדות יוצאת דופן עם שריפה.

קראו עוד בכלכליסט

אולם גורמים בקק"ל הזכירו כי הארגון פועל על בסיס מסגרת תקציב שוטף, ותמהו מדוע היתה דחיפות לאשר קופה כה שמנה למשימות לא ברורות, כשבעוד כחודש יאושר התקציב ובו סעיפים המיועדים לפעולות דחופות. בנוסף, לא ברור מי אמור לפקח על השימוש באותה קופה. באופן חריג, ההצעה להקצות את הסכום לא אושרה פה אחד. אתמול אמרו גורמים בקק"ל שמכיוון שהארגון התחייב לשקיפות, כל פעולה שתיעשה בכסף תדווח, והוסיפו שהסכום של 30 מיליון שקל יקוזז בהמשך מהתקציב השנתי שיאושר.

בנוסף, הדירקטוריון שבראשו עומד עטר הפך את אחת ההבטחות הגדולות שלו: קיצוץ התקציב ב־25%. באמצע ינואר, הנהלת קק"ל והדירקטוריון נתנו תוקף להבטחה כשאישרו מסגרת תקציב הכוללת קיצוץ עמוק בכל אגפי קק"ל — למעט מחלקת החינוך שצפויה להפוך לחטיבה ולזכות בתקציב מוגדל. בראש המחלקה עומד סגן יו"ר קק"ל שלמה דרעי — אחיו של יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי — שנחקר לאחרונה במשטרה בחשדות לעבירות שחיתות. ההחלטה גרמה למתיחות פוליטית בדירקטוריון.

אולם שלשום אישר הדירקטוריון מסגרת תקציב של 880 מיליון שקל כשבנוס, הודיע היו"ר עטר שבסוף החודש צפויה להגיע בקשה להגדלה נוספת של התקציב. כעת מסתמן שבסופו של דבר תקציב קק"ל יהיה כ־930 מיליון שקל — כך שבמקום קיצוץ מובטח של 25%, התקציב יקוצץ ב־7% בלבד.

בתגובה לפניית "כלכליסט" בנוגע לשתי הסוגיות נמסר כי "העבודה היסודית והמקצועית על תקציב קק"ל נמצאת בעיצומה וכשתסתיים הוא יפורסם ולראשונה בתולדות הארגון יהיה שקוף לציבור. תקציב זה ייצג את ערכי קק"ל ויתמקד בחינוך ציוני, בקיימות ובחיזוק הנגב והגליל ורק בהם. על פי תקציב זה הציבור שבמהלך פסח הביע אמון מלא בקק"ל ופקד את אתריה בהמוניו ימשיך ליהנות מפעילות קק"ל בכל פינה בארץ גם בשנה הקרובה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות