אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה כדאי להתאפק? איור: ערן מנדל

כמה כדאי להתאפק?

כמה זמן יכול בן אדם לא לעשות פיפי? מיכאל

11.05.2016, 07:45 | בלדד השוחי

מיכאל היקר,

איזו שאלה מלבבת. גופך מייצר סוגים שונים ומגוונים של פסולת. כל אחד מהם זקוק לנתיב פינוי, ומערכת השתן - שמסננת פסולת מן הדם ומובילה אותה החוצה בשצף קצף - היא נתיב ראשי ופעיל ביותר: אצל האדם הממוצע היא מייצרת בכל יממה כליטר וחצי של שתן שנאגר בשלפוחית מיוחדת (שקיבלה את השם הענייני "שלפוחית השתן"). השלפוחית מדווחת על מצב הנוזלים בתוכה דרך עצבים מיוחדים, וכשהמפלס מספיק גבוה (דבר שקורה כשבע פעמים ביממה ממוצעת) והמוח מחליט שהתנאים מתאימים, אתה חש בצורך הפנימי לשחרר.

זה לא אומר שהשלפוחית מלאה. השתנה ממוצעת משחררת בערך 200 מ"ל של נוזלים, בעוד נפח השלפוחית הממוצעת הוא בערך 500 מ"ל. כשאתה צריך להשתין, רוב הסיכויים הם שיש לך עוד יותר מחצי שלפוחית פנויה! זה רק המוח שמלחיץ אותך. ואם, לדוגמא, בדיוק כשאתה מרגיש שאתה נורא צריך, פתאום יתחיל לרדוף אחריך אריה, הפיפי מיד יפסיק להציק והמוח שלך יעבור להתרכז במה שחשוב.

גם להחלטות שלך עצמך יש יד ורגל בעניין. אתה הרי יכול להחליט להתאפק גם כשאין אריה בסביבה. אך מנגנון ההשתנה שלנו קצת יותר מורכב מזה. הוא רק חצי נשלט. והשרירים הטבעתיים בשופכה שלך, אלה שנותנים לך את היכולת להתאפק, לא באמת זקוקים לרשותך כדי להרפות. כשהיית תינוק, ובעצם אפילו כשהיית עובר, המנגנון הזה פעל בצורה אוטומטית, ואם רק תיתן לו סיבה טובה הוא יפעל כך שוב. כי כשאתה מתאפק, ולא משנה אם בצורה מודעת או לא, השלפוחית שלך הולכת ומתמלאת; וקצת לפני שייגמר בה המקום הגוף שלך ייקח את החוק לידיים וירטיב לך את המכנסיים בלי לשאול אף אחד.

 , איור: ערן מנדל איור: ערן מנדל  , איור: ערן מנדל

כמה זמן זה ייקח? תלוי כמה תשתה וכמה תהיה פעיל, זה תלוי בגודל השלפוחית שלך, בחוזקם של שרירי השופכה שלך ובשליטה שלך עליהם. אבל אנחנו מדברים על סדר גודל של שעות. אולי חצי יום בתפקוד רגיל, ויום שלם כשאתה לא שותה

ונמנע מתזוזות מיותרות. אחרי זה, אוי לבושה.

כל זה נכון רק בזמן שהמערכת מתפקדת כראוי. לפעמים דברים מתקלקלים. רופאים קוראים לזה "אצירת שתן", וזה מצב חירום מסוכן ביותר. בתור התחלה, השלפוחית עלולה להתפקע. וגם אם היא תחזיק מעמד, השתן פשוט יעבור להצטבר בכליות, שם הוא יגרום לזיהום, אי־ספיקה ולמַיֶמֶת הכליה ("הידרונֶפרוׂזיס", בלעז) מאוד לא נעים, וללא טיפול זריז ומסור, גם קטלני.

בקיצור, מיכאל, פיפי הוא אחד הדברים החשובים והמועילים ביותר שאתה עושה למען עצמך. אז כל הכבוד.  

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה