אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טוויטר תמנע מסוכנויות ממשלתיות גישה לנתונים בזמן אמת צילום: youtube

טוויטר תמנע מסוכנויות ממשלתיות גישה לנתונים בזמן אמת

הרשת החברתית מגבילה את הגישה של שירותי ביון לשירות שמנתח נתוני ציוצים בזמן אמת על מנת לזהות התקפות טרור ומרד אזרחי מחשש שהדבר יפגע בתדמית שלה

09.05.2016, 12:46 | הראל עילם

טוויטר ידועה בכך שמעולם לא שיתפה פעולה בצורה הדוקה עם ממשלות וסוכנויות ביון, וסירבה לרוב בקשות המידע שקיבלה בעבר. כעת, היא מרחיקה עצמה עוד יותר מסוכנויות הביון של הממשלה האמריקאית וחוסמת את הגישה שלהן גם לשירותים שמציעים אנליטיקס המבוסס על מידע מהרשת החברתית.

קראו עוד בכלכליסט

"הוול סטריט ג'ורנל", מצטט מספר בכירים אנונימיים בעולם הביון, שהתייחסו באופן ספציפי לשירות בשם Dataminr. בעוד שכל מפתח אפליקציות, ואפילו מספר גופים ממשלתיים אמריקאים כגון ספריית הקונגרס, יכולים לגשת לכל ארכיון הציוצים בעולם, טוויטר מגבילה מאוד את הגישה לזרם הציוצים בזמן-אמת ואת היכולת של חברות למכור את המידע לחברות צד-שלישי.

טוויטר חוששת מפגיעה בתדמית טוויטר חוששת מפגיעה בתדמית טוויטר חוששת מפגיעה בתדמית

Dataminr היא אחת מהחברות הבודדות שמחזיקות בגישה מלאה, והיא פיתחה כלי המנתח את המיקום, התוכן והתדירות של ציוצים על מנת לזהות התקפות טרור ומרד אזרחי כאשר הם מתרחשים. כך למשל, החברה שלחה התראות על מתקפת מתקפות הטרור הרצחניות בפריז בבריסל בתוך דקות בודדות, עוד לפני שהדבר פורסם בגופי התקשורת המקומיים. החברה סיפקה את המידע שלה עד כה לא רק לגופי שיטור אלא גם לאתרי חדשות וגופים פיננסיים.

טוויטר, שמחזיקה ב-5% מ-Dataminr, הורתה לאחרונה לחברה להפסיק לעבוד עם סוכנויות ביון אמריקאיות מחשש שהדבר יכול לגרום לפגיעה בתדמית שלה. ככל הנראה ההנחיה מתייחסת לחוזים חדשים – לחברת האנליטיקס יש כבר חוזה ארוך שנים עם משרד ההגנה על המולדת, שצפוי להמשיך ולפעול. כך, למשל, משרד ההגנה על המולדת השתמש ב-Dataminr על מנת לברר האם יש איומים מוחשיים על חייו של הנשיא אובמה, לפני נאום ההשבעה שלו לקדנציה שנייה. לא ברור כמה מידע Dataminr כבר חלקה בפועל עם סוכנויות הביון של הממשלה האמריקאית עד היום.

ג'ון אינליס, לשעבר סגן ה-NSA, אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי ההחלטה של טוויטר למכור את המידע למגזר האזרחי ולא לממשלה היא "צבועה", ואינה משקפת שיתוף פעולה ראוי בין הממשלה והמגזר הפרטי. מייקל סמית', סמנכ"ל התפעול בחברת הייעוץ הבטחוני קרונוס, אמר כי להחלטה של טוויטר יכולות להיות השלכות הרות גורל. הוא הזכיר כי לא מעט פעילי טרור, כגון החמאס ודאעש, עדיין משתמשים בפלטפורמה, בעיקר לגיוס פעילים חדשים, וכי מדובר במקור מידע קריטי לסוכנויות אנטי-טרור. גם סגן ה-CIA דיבר לאחרונה על החשיבות של מעקב אחרי ציוצים ופעילות ברשתות חברתיות ופלטפורמות הודעות מיידיות. טוויטר אמרה בתגובה כי המידע ברשת החברתית שלה הוא פומבי וזמין ברובו, וכי הממשלה מוזמנת לעשות בו שימוש "בדיוק כמו כל משתמש אחר".

טוויטר הייתה אחת החברות הראשונות בעולם שהעלתה את המודעות להיקף הריגול הממשלתי ואף החלה לפרסם דו"ח שקיפות לפני רוב החברות האחרות. אבל כיום, הרשת החברתית לא לבד במערכה, ולאחרונה ניתן לראות כיצד יותר ויותר חברות מתרחקות מהממשל האמריקאי בעקבות חשיפות מסמכי סנודן. בחודשים האחרונים, מבחינות רבות אפל נושאת את דגל המאבק בצורה פומבית, לאחר שמנכ"ל החברה טים קוק סירב לבקשת ה-FBI לפרוץ את ההצפנה במכשיר האייפון של פארוק סעיד, אחד הטרוריסטים האחראי לטבח בבסן ברנרדינו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות