אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאוגוסט: אוניית הגז הנוזלי של חברת החשמל תקבל מטענים בישראל צילום: יריב כץ

מאוגוסט: אוניית הגז הנוזלי של חברת החשמל תקבל מטענים בישראל

האוניה עם הגז הנוזלי תגיע מעתה לחופי ישראל ותעבוד "גב אל גב" מול האוניה הנוכחית, במקום ההטענה בקפריסין. המהלך יוזיל עלויות

10.05.2016, 11:59 | ליאור גוטמן

חברת החשמל תוזיל את עלויות גז הנוזלי שלה: בסיור שערך אתמול (ב') לשר האנרגיה יובל שטייניץ באוניית הגז והמצוף הימי שממוקמים כ-10 ק"מ מול חופי חדרה נמסר כי מחודש אוגוסט הקרוב מילוי הגז יתבצע מאוניית המטען מול חופי ישראל ולא בקפריסין, כםי שזה קורה כיום.

קראו עוד בכלכליסט

אוניית הגז של חברת החשמל מחוברת למצוף ימי ומשמשת כגיבוי לאספקה המשקית במקרה של תקלה באסדה של מאגר תמר. עד היום נרכשו 4 מטעני גז נוזלי מדי שנה, כאשר האחרון שבהם הגיע מטרינידד בעלות מטען של כ-4.9 דולר ליחידת אנרגיה או כ-6.5 דולר בשקלול אחזקת האוניה. מדובר במסע שארך כ-4-3 ימים ובוצע בכל פעם שמטען הגז של חברת החשמל התרוקן.

תחנת הכוח "אורות רבין" של חברת החשמל בחדרה, צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח "אורות רבין" של חברת החשמל בחדרה | צילום: אלעד גרשגורן תחנת הכוח "אורות רבין" של חברת החשמל בחדרה, צילום: אלעד גרשגורן

לפי יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, שמקדם את המהלך, מאוגוסט הקרוב בכל פעם שחברת החשמל תרצה לקנות מטען גז האוניה שתספק אותו תגיע לחופי ישראל ותעבוד "גב אל גב" מול האוניה הנוכחית. מציאות זו תחסוך את מסעות המילוי של שלושת הימים בים ותקזז את עלות הגז של חברת החשמל בעוד כמה עשרות אגורות ליחידת אנרגיה.

לרוע מזלה של חברת החשמל, חוזה הגז הראשי שלה מול מאגר תמר ממשיך להיות גבוה ולסבול מתנאי שוק שלא היו מקובלים כיום. חוזה זה נחתם ב-2012 ועבר ארבעה אישורים רגולטורים שכולם התעלמו מהעובדה שהוא יקר עם הצמדות לא הגיוניות, ועד למצב שכיום מחירו קרוב מאוד לזה של מחיר הגז הנוזלי, כלומר כ-5.8 דולר, עם התייקרות אוטומטית של 1% כל שנה והצמדה אוטומטית למדד המחירים האמריקאי.

אחרי השדרוג של אוניית הגז הנוזלי באוגוסט, כלומר אחרי שמילוי הגז יתבצע מול חופי ישראל ולא בקפריסין, מחיר המוצרים - גז נוזלי מצד אחד וגז טבעי ממאגר תמר מצד שני - יתחיל להתקרב עד לשיוויון.

רון טל הפציר בשר האנרגיה להקים עוד אוניית גז ומצוף שני כפתרון למקרה בו מאגר לווייתן לא יפותח וחברת החשמל תשאר עם גיבוי חלקי למצבים של שיא ביקוש לגז להפעלת תחנות הכוח. שטייניץ הודיע שהנושא נבחן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות