אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האנרגיה דורש מאפק להפסיק את הפקת הנפט ברמת הגולן

משרד האנרגיה דורש מאפק להפסיק את הפקת הנפט ברמת הגולן

זאת משום שעדיין לא נענתה בקשתה לארכה. עד היום לא הצליחה החברה להגיע להפקת נפט כדאית ב"נס 2". בחברה להגנת הטבע מביעים סיפוק מההחלטה

10.05.2016, 12:47 | ליאור גוטמן

התקוות למציאת נפט ברמה מסחרית ברמת הגולן הולכות ומתרחקות: משרד האנרגיה דרש הבוקר (ג) מחברת אפק  להפסיק בהקדם האפשרי את קידוח הנפט "נס 2" שהיא מבצעת ברמת הגולן.

קראו עוד בכלכליסט

משרד האנרגיה קיבל מאפק בקשה להאריך את לוחות הזמנים לחיפושי הגז, והארכה שכזו אינה בסמכותו הבלעדית. משכך, ועד שתושג אחת (אם תושג), ההנחיה היא שאפק תסיים את העבודות.

אפק קיבלה בנובמבר האחרון אישור לנסות ולמצוא נפט ברמת הגולן, זאת חרף אזהרות של גופי סביבה שונים שמדובר במהלך שימיט אסון על אזור רמת הגולן עם פגיעה אפשרית במקורות מים, נוף וטבע. ואכן החברה פועלת שם, אולם למרות תקוות גדולות ופרסומים מעודדים שונים, עד היום לא הצליחה החברה להגיע לקצב הפקת נפט שמעיד על כדאיות כלכלית.

הבוקר כאמור הורה משרד האנרגיה להפסיק את פעילות הפקת הנפט. מדוע? תלוי את מי שואלים. אפק עצמה מודה שבכל הפעילויות האחרונות להפקת נפט לא נמצאה שם כמות מסחרית ברמה שמצדיקה את פיתוח המאגר, לפחות לא בהיקף רווחי או לשנות דרמטית את מאזן האנרגיה של ישראל.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, צילום: נמרוד גליקמן שר האנרגיה, יובל שטייניץ | צילום: נמרוד גליקמן שר האנרגיה, יובל שטייניץ, צילום: נמרוד גליקמן

מנגד, בחברה להגנת הטבע טוענים שהפנייה שלהם בנידון הוכיחה שאין לוועדת המעקב של משרד הפנים סמכות להאריך את משך הקידוחים, מה שחייב להוביל להפסקתם המלאה. "הבקשה להארכת משך מבחני ההפקה, אינה מצויה כלל בסמכותה של ועדת המעקב, כי אם בסמכותה הבלעדית של מליאת ועדת הנפט, ולכן טוב עשה משרד התשתיות, שקיבל באופן מלא את עמדת החברה להגנת הטבע והורה לאפק לעצור מיידית את מבחן ההפקה", מסכמים שם.

למרות זאת, אפק טוענת שהיא ממשיכה לפעול על פי תוכנית חיפושי הנפט והגז ברמת הגולן עם הערכות "לקראת מעבר לשלב הבא בתוכנית החיפושים. בתום חמישה קידוחי חיפוש ומבחן הפקה באתר "נס 3", נערכים בחברה לקראת סיום מבחן ההפקה באתר "נס 2" ומעבר לשלב ניתוח המידע שנאסף במסגרת הפעולות עד כה".

עוד אומרים באפק כי "בשלב ניתוח המידע תיעצר רוב הפעילות בשטחי הרישיון ובאופן זמני יצומצם כח האדם ברמת הגולן. הצוות המדעי של החברה, בשיתוף מומחים בינלאומיים מובילים, כבר החל בניתוח המידע שהתקבל במהלך קידוחי החיפוש ומבחני ההפקה. הניתוח יאפשר לחברה לשפר את מודל המאגר, הבנת המשאב ותת הקרקע בשטח הרישיון , ייעול מבחני ההפקה העתידיים ובדיקת כיוונים הנדסיים שונים".

מאפק נמסר בתגובה: "צוות ועדת המעקב, ובכלל זאת משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה ואחרים, אישרו את הארכת מבחן ההפקה בנס 2 בשישה שבועות, לאחר בחינה מעמיקה של הדברים וקביעה כי אין בהארכת המבחן שום סיכון סביבתי. מכתב זה הועבר גם לידיעת הוועדה המחוזית צפון. החברה נערכה בהתאם לאישור, ונמצאת כעת בעיצומן של הפעולות בשטח, זאת בתוך התקופה שאושרה לה כדין. לאור זאת קיבלנו בהפתעה גמורה את בקשת צוות המעקב שאישר אך לפני שלושה שבועות את הארכת המבחנים, לפעול כעת לסיומם בהקדם האפשרי".

משרד האנרגיה מסר: "הייעוץ המשפטי של הוועדה המחוזית צפון הנחה את צוות הבקרה הבינמשרדי המלווה את תהליכי החיפוש ברמת הגולן להודיע לחברת אפק לסיים את מבחני ההפקה מוקדם ככל האפשר וכך נעשה. החברה הודיעה לראש הצוות כי בכל מקרה היא צפויה לסיים את מבחני ההפקה עד לסוף השבוע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות