אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון מושך בחוטים מאחורי הקלעים לקידום ממשלת אחדות צילום: אוראל כהן

כחלון מושך בחוטים מאחורי הקלעים לקידום ממשלת אחדות

ההבטחה של כחלון שלא יישב לאורך זמן בממשלה צרה קיבלה בשבועות האחרונים פרשנות מפתיעה כשהוא הפך למתווך בין רה"מ ליו"ר המחנה הציוני. הרצוג כבר מאמץ מטבעות לשון שטבע כחלון במו"מ עם נתניהו, והשניים נצפו מסתודדים בסופ"ש

15.05.2016, 07:55 | רוני זינגר

שר האוצר משה כחלון משמש בשבועות האחרונים כמתווך הראשי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג לקידום ממשלת אחדות. כבר לפני שנה, במו"מ על כניסתו לקואליציה, כחלון הצהיר שיפעל להרחבת הממשלה, וכעת הוא העלה הילוך. ביום שישי האחרון הוא אף נצפה מסתודד עם הרצוג בלווייתו של אלי לבני, אחיה של ציפי לבני.

קראו עוד בכלכליסט

אלופי הזיגזג כשהכיסאות קודמים לעקרונות כחלון שוכח שהתחייב להקטין את מספר שרי הממשלה. בסוף היום גם הוא צריך עוד זמן להראות הישגים לבוחרים שאול אמסטרדמסקי, תגובה אחתלכתבה המלאה

בדומיננטיות של כחלון ניתן להבחין גם במונחים שהרצוג משתמש בהם בשיחות על הכניסה לקואליציה, כמו "ארגז כלי עבודה מדיניים", שהוא דורש לקבל מנתניהו כדי לקדם מגעים מול הפלסטינים ואולי אף לקיים ועידה אזורית לצורך העניין. המונח "ארגז כלי עבודה" הוא בדיוק המונח שבו נקב כחלון שוב ושוב במגעיו מול נתניהו לפני שקיבל את משרד האוצר - במקרה שלו היה זה ארגז כלים כלכליים שיאפשרו לו להוביל את המהלכים שביקש לקדם.

בסביבת הרצוג הסבירו בימים האחרונים כי ההצעה שהגיש נתניהו היא אותה הצעה מזה כחודש, ולא חלה התקדמות משום ש"ההצעה לא טובה דיה". התיקים שהוצעו למחנה הציוני כללו ככל הנראה שר במשרד החוץ, משרד המשפטים, משרד הכלכלה וכן משרד החקלאות שהוגדר כ"משרד אסטרטגי" עבור מפלגת העבודה, משום שתחתיו חוסה ההתיישבות החקלאית וכן החטיבה להתיישבות. אלא שפרט למעורבות במו"מ עם הפלסטינים, במחנ"צ דורשים גם מעורבות בקבלת החלטות על מתווה הגז - שלו התנגדו נחרצות ואף עתרו נגדו לבג"ץ.

כחלון. מושך בחוטים, צילום: אלכס קולומויסקי כחלון. מושך בחוטים | צילום: אלכס קולומויסקי כחלון. מושך בחוטים, צילום: אלכס קולומויסקי

בסוף השבוע גברה התסיסה במפלגה על רקע פרסום דרישות הרצוג לכניסה לממשלה בפייסבוק, שנעשה ככל הנראה בטעות. מלבד ח"כ איתן ברושי, שמביע תמיכה בנושא, התיישרו חברים במפלגה, ובהם איתן כבל ומרב מיכאלי, המקורבים להרצוג, בקריאה לא לבצע את המהלך. ח"כ מיקי רוזנטל תקף בסוף השבוע את הרצוג וטען כי "הניסיון הנואש בכל מחיר לזחול לממשלה הסב נזק אדיר למפלגת העבודה שמצטיירת כעת כחסרת חוליות ואופורטוניסטית, והיא תתקשה מעתה עוד יותר להנהיג אופוזיציה לוחמנית".רוזנטל אף קרא להחלפת הרצוג בראשות המפלגה. על הקו מתחממים גם ח"כ שלי יחימוביץ' וח"כ אראל מרגלית, שהודיע בסוף השבוע כי אם המפלגה היתה נכנסת לממשלה הוא היה נותר בחוץ.

אנשי המשמרת הצעירה של המפלגה, הגוף הרשמי אליו שייכים חברים עד גיל 35, הבהירו לנציגיהם בכנסת שלא יתמכו במהלך, ובירכו את חברי הכנסת שהודיעו שלא יתמכו בו גם כן.

בעוד כשבועיים תתכנס ועדת מפלגת העבודה, ונראה כי רצונו של הרצוג הוא להביא לאישור המפלגה תנאים לכניסה לממשלה, אך בפועל יותנעו הפריימריז הבאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות