אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט הכריע: רשת מגה תימכר ליינות ביתן צילום: יובל חן, שוקה כהן

בית המשפט הכריע: רשת מגה תימכר ליינות ביתן

מגה, הנמצאת תחת הקפאת הליכים, תימכר ליינות ביתן כפי שהמליצו הנאמנים, והרוכשת תהפוך בכך לרשת השנייה בגודלה בישראל. אישור המכירה כפוף להסכמת אסיפת נושים ולאישור הממונה על ההגבלים העסקיים, שצריך להתקבל תוך 15 יום

16.05.2016, 19:44 | זוהר שחר לוי

שופט בית המשפט המחוזי מרכז בלוד אילן שילה קבע הערב (ב') בתום דיון ממושך כי 127 סניפי רשת מגה יימכרו ליינות ביתן, לפי המלצת נאמני הרשת. אישור המכירה, בסכום של 325 מיליון שקל לא כולל המלאי, כפוף להסכמת אסיפת נושים ולאישור הממונה על ההגבלים העסקיים. בכך תהפוך יינות ביתן לרשת הקמעונאות השנייה בגודלה במדינה - אחרי שופרסל.  

קראו עוד בכלכליסט

בית המשפט קיבל את ההצעה למרות שבמהלך הדיון היום הציע רמי לוי סכום גדול יותר מזה של יינות ביתן - 359 מיליון שקל, לא כולל המלאי של מגה. השופט התייחס להצעות האחרות שהוגשו, ובהמשך גם שופרו, ולסירובו לערוך התמחרות מחודשת.

"בכל נסיבות העניין", כתב השופט שילה, "וחרף אי הוודאות בכל אחת מההצעות, אני סבור שיש לכבד את שיקול דעתם של הנאמנים ואת עמדת כנ"ר ולהורות לנאמנים להביא את הצעת יינות ביתן לאישור אסיפות הנושים".

עוד קבע השופט כי "שיקול נוסף הוא שניתנה לנאמנים הסמכות לקבל את ההצעות ולנהל את ההתמחרות בין הצדדים באופן שיביאו לבית המשפט הצעה אחת. ההיגיון שעמד ביסוד החלטה זו, נוסף על נימוקים אחרים, מצדיק שלא לפתוח את המכר להתמחרות לאחר שעל כל המציעים היה להגיש את הצעותיהם הטובות ביותר והסופיות לפני חשיפת ההצעות במסגרת הבקשה".  

נאמני מגה.מימין: רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב, צילום: דנה קופל, עמית שעל נאמני מגה.מימין: רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב | צילום: דנה קופל, עמית שעל נאמני מגה.מימין: רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב, צילום: דנה קופל, עמית שעל

השופט שילה הוסיף: "דומה כי היו מי שהמתינו על הגדר כדי לראות את הצעות המתחרים האחרים ורק אז להגדיל את הצעתם, וכאמור אין לסייע לאלו ולפגוע בהליך קבלת ההצעות ובוודאות החשובה לכל מציע כי הנאמנים יפעלו על פי ההוראות שקיבלו מבית המשפט".

השופט הורה לנאמנים לחתום על הצעתה של יינות ביתן, בתוספת תיקונים שהוסכמו במהלך הדיון, לפיהם תוחזר לה הערבות הבנקאית שנתנה רק לאחר שתשלם לקופת הנאמנים סכום של 110 מיליון שקל מכספי הרכישה. על הנאמנים, לפי החלטת השופט, להביא את הסדר הנושים המוצע לאישור אספת נושים בתוך 10 ימים.

"אין צורך לומר", הוסיף השופט, "שאישור המכר כפוף לאישור אספות הנושים, בית המשפט והממונה על ההגבלים העסקיים". אף שנציג רשות ההגבלים העסקיים שנכח בדיון היום הבהיר כי בדיקת הממונה תיארך 6 שבועות, הורה בית המשפט לרשות לפעול במהירות ולאשר את העסקה בתוך 15 ימים בלבד.

 

סיכוי שהצעתו של לוי תיחסם על ידי רשות ההגבלים

 

באשר להצעת רמי לוי, מציין השופט שילה בהחלטתו כי זו מותנית באישור הממונה על הגבלים עסקיים. "אמנם", כך כתב, "היועץ המשפטי של הרשות, שהתייצב לדיון, הבהיר כי אין לרשות דעה מגובשת וכי היא זקוקה לזמן כדי לבחון הצעות, ואף הוסיף כי כבר החלה בבדיקה של הצעת יינות ביתן, אך הוא לא התחייב לדבר".

אייל אלי, יו"ר ועד עובדי מגה אייל אלי, יו"ר ועד עובדי מגה אייל אלי, יו"ר ועד עובדי מגה

לפי החלטת בית המשפט, נראה כי ישנו סיכוי שהצעתו של לוי תיחסם על ידי רשות ההגבלים העסקיים במיוחד כשמדובר ברשת הגדולה ביותר מבין הרשתות המתחרות. "נוכח עמדת הרשות ומעמדה של רמי לוי בשוק הקמעונאי, יש להניח שאילו הסכימה הרשות למכירת החברה לרמי לוי, הייתה מתנה זאת בוויתור על חנויות לא מעטות".

באשר להצעת מוטי בן-משה, שעמדה על 240 מיליון שקל, ציין השופט שילה כי הצעתו נמוכה מהצעת יינות ביתן ואינה מספקת כדי להעדיפה עליה. מה עוד, שבן-משה מתלה את ההצעה באישור הסדר הנושים שהציע לרשת רבוע כחול, שהייתה עד לאחרונה החברה האם של מגה, עניין שעשוי להימשך זמן. מעבר לכך, מלכתחילה לא היה מקום לקבל הצעה זו בהיעדר ערבות בנקאית אוטונומית.

בן־משה הודיע כי בכוונתו בכוונתו לערער לבית המשפט העליון ולבקש את עיכוב ביצוע פסק הדין של שילה. עדי כהן, מנכ"ל טיב טעם שהגישה הצעה גם היא, מסר בתגובה להחלטה כי "מדובר בהחלטה תמוהה שגורמת נזק אדיר לקופת הנושים, וזאת לאור נכונות יתר המתמודדים לשפר את הצעותיהם משמעותית. אנו נשקול את הצעתנו. בכל מקרה אני מאחל הצלחה לרשת מגה ולעובדיה, וליינות ביתן". רמי לוי מסר בתגובה כי "אני לומד את ההחלטה".

תגובות

נחום ביתן, בעלי רשת יינות ביתן, מסר: "אני מברך על החלטת בית המשפט. אנו שמחים לצרף את עובדי מגה למשפחת יינות ביתן, יחד נעצים את הרשת ונפעל לצמיחתה ופריחתה. אני מודה לעובדים המסורים שלי שתמכו במהלך. אחד הנושאים העיקריים במסמך ההבנות עם ההסתדרות הוא שמירה על העובדים כנכס/הון אנושי של הרשת". ארז אייזנברג, סמנכ"ל השיווק של יינות ביתן, הוסיף: "כבר בימים הקרובים נתכנס ליישום תכניות עבודה עבור מגה, כאשר המטרה להפעיל את הרשת בהקדם האפשרי".

 

אייל אלי, יו"ר ועד עובדי רשת מגה: ״אני שמח ומברך על כך שביהמ"ש בחר הערב את ההצעה של יינות ביתן, הכוללת חתימה על הסכם קיבוצי ושמירת תנאי העובדים. אחרי מאבק ארוך וקשה, אליו נרתמו כלל עובדי הרשת, קיבלו היום אלפי עובדים מגה תקווה ובטחון תעסוקתי והציבור הרוויח רשת חשובה, שקריסתה היתה פוגעת בתחרות בשוק הקמעונאי".

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן התייחס להחלטת בית המשפט: "הערב אפשר לברך על המוגמר ולומר בלב שלם - הצלנו את רשת מגה. הבאנו בשורה ל-3,500 משפחות ולענף הקמעונאות בישראל. עובדי מגה יכולים להיות בטוחים במקום עבודתם. אני סמוך ובטוח שהרשת תצעד אל עבר ההצלחה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
יינות ביתן - OUT, רמי לוי - IN
החלטת בית המשפט אינה מפתיעה שכן היא מאמצת את המלצת הנאמנים, המלצת הנאמנים היא המפתיעה. מהפרסומים הרבים בעיתונות עולה השאלה, מניין יהיה ליינות ביתן את הכסף הדרוש למימוש ההצעה ולרכוש את רשת מגה. האם הנאמנים ויינות ביתן חושבים שהספקים והציבור יממנו אותה עבורם ויעניקו להם את האשראי הדרוש, לא ברור. בנוסף גם עתידם של עובדי מגה לוט בערפל, שכן ליינות ביתן ולמגה סניפים רבים הסמוכים זה לזה, האם יתכן שיינות ביתן תפעיל סניפים סמוכים שיתחרו ביניהם על אותם הקונים, במצב זה עלולה יינות ביתן להגיע בעצמה תוך מספר חודשים להליך של פירוק בביהמ"ש. מכירת מגה ליינות ביתן עלולה ליצור דואופול, לפגוע קשות בצרכנים ובספקים, תוצאה זו, מזכירה תוצאה דומה אליה הגיעו נאמני קלאבמרקט לפני 10 שנים. האם ההיסטוריה חוזרת ומהר מידי, נדע כולנו בקרוב.
אחד העם  |  17.05.16
7.
רוב הכסף לרכישת הרשת יבוא מהצרכנים -מעליית המחירים
השופט אישר את המכירה לרשת השניה בגודלה בשוק תמורת 0.25 אחוז במזומן (בהנחיה מהממונה על ההגבלים ). כמובן שכעת העובדים והנאמנים מרוצים - נתן להעלות מחירים כי יש דואופול עם שופרסל . הנאמנים בטוחים שהרשת תהייה רווחית ומובטחת להם תעסוקה עוד כמה שנים . והצרכנים יכולים להמשיך לצרוח -יקר לי יקר לי
לילי  |  17.05.16
לכל התגובות