אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 41 שנה: נחשפו אחזקות סעודיה באג"ח של ארה"ב צילום: בלומברג

אחרי 41 שנה: נחשפו אחזקות סעודיה באג"ח של ארה"ב

הממלכה האסלאמית, שאיימה לפני חודש למכור את כל נכסיה הפיננסיים בארה"ב, מחזיקה באג"ח אמריקאיות בהיקף של 116.8 מיליארד דולר; סין ויפן מחזיקות באג"ח ביותר מטריליון דולר

17.05.2016, 13:00 | בלומברג

אחת התעלומות הגדולות בשוק האג"ח העולמי נפתרה לאחר 41 שנה. לפי דו"ח שפרסם אמש משרד האוצר האמריקאי, בסוף מרץ החזיקה סעודיה באג"ח ממשלתיות אמריקאיות בהיקף של 116.8 מיליארד דולר - זאת לעומת 82.7 מיליארד דולר לפני שנתיים.

קראו עוד בכלכליסט

הדו"ח פורסם בעקבות עתירה שהגישה סוכנות בלומברג, מכוח חוק חופש המידע האמריקאי. עד עתה, הנתונים של סעודיה אוחדו עם אלה של שאר יצואניות הנפט.

סין היא המדינה שמחזיקה באג"ח אמריקאיות בהיקף הגדול ביותר - 1.2 טריליון דולר; יפן מדורגת שנייה - עם 1.1 טריליון דולר. בקרב יצואניות הנפט, סעודיה מובילה (ומדורגת במקום ה-13 הכללי), ואחריה איחוד האמירויות (אג"ח ב-62.5 מיליארד דולר) וכווית (31.2 מיליארד דולר).  

ארה"ב שמרה את פרטי אחזקותיה של סעודיה באג"ח שלה תחת מעטה חשאיות מאז 1974, על רקע משבר הנפט העולמי. כעת, סוגיית האחזקות של סעודיה באג"ח אמריקאיות צוברת חשיבות - על רקע הלחצים הפיסקאליים בהם נתונה הממלכה, הנובעים מצניחת מחירי הנפט וההוצאות על המלחמה בדאע"ש. בשנה שחלפה שרפה סעודיה 16% מרזרבות המט"ח שלה כדי לצמצם את הגירעון התקציבי הגדול ביותר שלה מזה 25 שנה. 

ברק אובמה ומוחמד בין סלמן, צילום: איי פי ברק אובמה ומוחמד בין סלמן | צילום: איי פי ברק אובמה ומוחמד בין סלמן, צילום: איי פי

"זהו מידע מאוד חשוב. נראה שהיה הסכם ג'נטלמני לא למסור פרטים - הם הרי בעלי ברית של ארה"ב. חשוב לדעת כמה מחזיקים הסעודים ולעקוב אחרי החשבון שלהם בדיוק כמו שאנו עוקבים אחרי חשבונות אחרים", אמר לבלומברג ג'ון הרמן, ראש אסטרטגית ריביות בארה"ב בקרן מיצובישי סקיוריטיס.

"מאז ומעולם הפוליטיקה סביב הנושא היתה חשאית וכך גם ענייניה הפיננסיים של סעודיה", אמר דייוויד אוטוויי, פרופסור במרכז וודרו ווילסון למחקר בוושינגטון. לדבריו, הנתון שנחשף - המהווה כ-20% בלבד מיתרות המט"ח של סעודיה העומדות על 587 מיליון דולר - נמוך ממה שניתן היה לצפות.

לפני כחודש איימה סעודיה למכור את כל נכסיה בארה"ב וכן את כל איגרות החוב האמריקאיות שהיא מחזיקה, אם הקונגרס יטיל עליה אחריות כלשהי למתקפות הטרור של 11 בפסטמבר 2001. שר החוץ הסעודי, עאדל אל ג'ובייר, אמר אז כי מדינתו מחזיקה באג"ח ונכסים אמריקאיים אחרים בשווי 750 מיליארד דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות29 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

25.
נו ומה יקרה אם סעודיה תמכור את האג"ח האמריקאיות שלה?
דבר ראשון אם השוק יבין את התוכנית אז מייד יהיה שורט על האג"ח, והסעודים יפסידו אחוזים רבים במכירה כי יקבלו מחיר מאוד נמוך. דבר שני שיקרה אם סעודיה תמיר 116 מליארד דולר תקבולי המכירה או 750 מליארד תקבולי המכירה של כל נכסיה בארה"ב, אז הדולר יצנח והמאזן המסחרי של ארה"ב ישתפר כי היא תוכל לייצא בקלות והיא לא תייבא כלום מסין, שתשקע במיתון ותפסיק לצרוך נפט סעודי שמחירו יצנח. נפילה חדה של הדולר ועלייה בתשואה על אג"ח ארה"ב לא תשאיר לפדרל ריזרב ברירה אלא לבצע העלאה של לפחות אחוז בשנה הקרובה בשערי ריבית הפריים. עלייה של אחוז בריבית, תפיל חברות ובנקים בשווקים מתעוררים כמו ברזיל, אינדונזיה, רוסיה וטורקיה (בה סעודים מושקעים) משום שהם לוו בדולרים ותביא רבות מהן לפשיטת רגל שתשלח את השווקים האלו למיתון וגם את צריכת הנפט ומחירו. אם אני הייתי הקונגרס האמריקאי, הייתי מטיל על סעודיה את האחריות לספטמבר אילבן, בתי המשפט הפדרלים היו מתחילים לפסוק פיצויים של מליארדים כנגד סעודיה, הם היו מוכרים את נכסיהם מפילים את הדולר, דופקים את הייצוא של סין ואת ההלוואות של רוסיה טורקיה ושווקים מתפתחים ומורדים את מחיר הנפט לעוד כמה שנים ובקיצור יורים לעצמם ברגל ותוך 4 שנים עם התדלדלות יתרות המט"ח שלהם והכולת לאזן את התקציב שלהם ולשחד את אזרחיהם ומדינות כמו פקיסטן וארגונים כמו BDS גם היו מפסידים את השלטון והשפעתם בעולם הערבי המוסלמי והמערבי.
אסף  |  17.05.16
לכל התגובות