אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ערב סמלי הכדורסל של ישראל צילום: איליה מלניקוב

ערב סמלי הכדורסל של ישראל

איזו קבוצה קלעה עם לוגו מצטיין? ואיזו קבוצה מחטיאה איתו אפילו מהקו?

19.05.2016, 16:16 | רוית גופמן

איזו קבוצה קלעה עם לוגו מצטיין? ואיזו קבוצה מחטיאה איתו אפילו מהקו? הנה טבלת הלוגואים של ליגת ווינר סל.

קראו עוד בכלכליסט

הפועל חולון. לא בנאלי הפועל חולון. לא בנאלי הפועל חולון. לא בנאלי

1. הפועל חולון

NBA זה כאן. חולון שוברת את המוסכמות של לוגו עגול ובנאלי ועושה זאת בדרך צבעונית מתמיד. הטיגריס הדו מימדי ששומר על הכדורסל, מעביר מסר חד במבט אחד: כדי לנצח אותנו תצטרכו להקיז דם (אם כי השנה זה כידוע עובד לה פחות טוב). לוגו שבקלות יכול להשתלב בליגת הכדורסל הגדולה בעולם.

לשיפור: "משנת 1947" - קטן מאוד, נבלע בצבעוניות. על מנת להשלים את ה- Look & Feel של ה-NBA, היה שווה להשתמש באנגלית: "Since 1947" או לא לציין זאת כלל.

מכבי תל אביב. כחול נקי מכבי תל אביב. כחול נקי מכבי תל אביב. כחול נקי

2. מכבי תל אביב

דוגמה קלאסית למקרה בו הלוגו כבר חזק מהמותג שאותו הוא מייצג. הלוגו המיתולוגי של "הקבוצה של המדינה" מוכר לכל, וכל שינוי בו רק יגרע. היחס בין הצהוב לכחול מדויק ונקי. ניתן להתווכח על יעילות החלק הימני, המייצג את הכדור המחוספס וחוסר הסימטריות שלו.

לשיפור: הטקסטורה בחלק הימני של הסמל לא ממש ברורה ונראית כניסיון לא מוצלח לשדר שמדובר בכדורסל. 

עירוני נס ציונה. השראה מה-NBA עירוני נס ציונה. השראה מה-NBA עירוני נס ציונה. השראה מה-NBA

3. עירוני נס ציונה

כדורסל, צבעי המועדון ושם הקבוצה: שלושת המרכיבים ללוגו פשוט שלא משתמע לשתי פנים. דמות שחקן הכדורסל שואבת השראה מלוגו ה-NBA, אולי אפילו בצורה בוטה מדי.

לשיפור: חסר סממן ישראלי שיכול לתרום לתחושת זהות ושייכות למועדון. 

מזכיר מאוד את הסמל של ה מזכיר מאוד את הסמל של ה'פיניקס סאנס' מה-NBA מזכיר מאוד את הסמל של ה

4. מכבי קרית גת

הסמל היחיד בדירוג שאינו מכיל בתוכו את שם הקבוצה וטקסט בכלל (למעט 'מכבי'). השימוש באלמנט כוכב השביט עם קו המתאר הכהה מזכיר מאוד את הסמל של ה'פיניקס סאנס' מה-NBA.

לשיפור: אם לא היינו יודעים שמדובר בקרית גת, ניתן היה בקלות לשייך את הסמל לנבחרת אולסטאר הישראלים. שווה להשקיע יותר בזהות ובגאוות יחידה.

עירוני נהריה. תלת מימד פסח מן העולם עירוני נהריה. תלת מימד פסח מן העולם עירוני נהריה. תלת מימד פסח מן העולם

5. עירוני נהריה

הסגולים מהצפון עם סמל מתחכם בתלת מימד כאשר סמל העיר מופיע בתוך כדורסל.

לשיפור: תלת מימד פסח מן העולם והמגמה היא חזרה לפלאט. מגדל המים המפורסם של העיר הוא אכן מבנה מרשים ואיקוני, אך זוהי לא סיבה שיופיע פעמיים בצמוד אחד אל השני.

כמות הפריטים הרבה מייצרת תחרות ביניהם וגורמת לחוסר היררכיה כמות הפריטים הרבה מייצרת תחרות ביניהם וגורמת לחוסר היררכיה כמות הפריטים הרבה מייצרת תחרות ביניהם וגורמת לחוסר היררכיה

6. הפועל ירושלים

האלופה מציגה סמל מושקע עם אריות העיר, אך בניגוד לדונטה סמית' וחבריו – הסמל לא ממש מצליח להטביע חותם.

לשיפור: נוצר עומס רב המורכב ממספר מעגלים וצורות המתמזגות אחת אל השנייה. כמות הפריטים הרבה מייצרת תחרות ביניהם וגורמת לחוסר היררכיה. היינו שמחים לראות את האריות תופסים מקום מרכזי יותר בלוגו, בדומה לסמל הקודם של מועדון הכדורגל שמעבר לכביש.

מינימליזם במיטבו שנשען במרכזו על האיש האלמותי עם הפטיש והמגל מינימליזם במיטבו שנשען במרכזו על האיש האלמותי עם הפטיש והמגל מינימליזם במיטבו שנשען במרכזו על האיש האלמותי עם הפטיש והמגל

7. הפועל תל אביב

מי אמר שסמל של קבוצת כדורסל חייב להכיל כדורסל? מינימליזם במיטבו שנשען במרכזו על האיש האלמותי עם הפטיש והמגל, כפי שאוהדיה כה אוהבים. לוגו עגול בעל זכירות גבוהה, אך מיושן מאוד.

לשיפור: כרגע הסמל של תנועת הפועל מופיע בגודל קטן ביחס לעיגול שבתוכו הוא נמצא. מומלץ להגדיל את האיש.

מכבי חיפה. מאולץ מכבי חיפה. מאולץ מכבי חיפה. מאולץ

8. מכבי חיפה

הקבוצה של ג'ף רוזן אולי משדרת אמריקה בכל הנוגע לניהול, אך הסמל שלה משדר בדיוק את ההיפך.

לשיפור: הירוק המאפיין את מכבי חיפה אמנם בולט אך הפונט מיושן וזקוק לרענון מיידי. הסמל, ששועתק ממועדון הכדורגל של האגודה, החליף את הכדור בשחור-לבן שיצר שילוב צבעים עדין לעין, בכדור בצבע כתום בולט שמשתלט באגרסיביות רבה על כל העסק. מסורת ואחידות באגודה על מחלקותיה השונות זה יפה, אך במקרה הנוכחי נראה כי הדבר בא לידי ביטוי באופן מאולץ, שפוגע בטיב הלוגו של מחלקת הכדורסל.  

מכבי אשדוד באר טוביה. שווה לקבל השראה מהלוגו של קבוצת הפוטבול "מיאמי דולפינס מכבי אשדוד באר טוביה. שווה לקבל השראה מהלוגו של קבוצת הפוטבול "מיאמי דולפינס מכבי אשדוד באר טוביה. שווה לקבל השראה מהלוגו של קבוצת הפוטבול "מיאמי דולפינס

9. מכבי אשדוד/באר טוביה

הקבוצה המפתיעה מעיר הנמל מציגה סמל בולט, אך לא לטובה.

לשיפור: במבט ראשון לאדם זר, דולפין בסמל מתקשר אוטומטית לאילת. האלמנט, שהושאל מהלוגו של מועדוני הכדורגל של העיר, מעניין אך לא ממש אייקוני, הוא נראה משחק עם הכדור במופע ראווה בדולפינריום מאשר מהווה איום כלשהו על הקבוצה היריבה. שווה לקבל השראה מהלוגו של קבוצת הפוטבול "מיאמי דולפינס". היינו שמחים לראות גם את באר טוביה באה לידי ביטוי בסמל עם אלמנט קיבוצי/מושבי כלשהו. 

מכבי ראשון לציון. הנציגה שלנו שהגיעה הכי רחוק באירופה העונה, מציגה לראווה סמל שהכי רחוק מלהזכיר אירופה. מכבי ראשון לציון. הנציגה שלנו שהגיעה הכי רחוק באירופה העונה, מציגה לראווה סמל שהכי רחוק מלהזכיר אירופה. מכבי ראשון לציון. הנציגה שלנו שהגיעה הכי רחוק באירופה העונה, מציגה לראווה סמל שהכי רחוק מלהזכיר אירופה.

10. ראשון לציון

הנציגה שלנו שהגיעה הכי רחוק באירופה העונה, מציגה לראווה סמל שהכי רחוק מלהזכיר אירופה.

לשיפור: הלוגו משאיר תחושה מאוד בירוקראטית והסתדרותית, שמזכירה משהו שנע בין חותמת של משרד ממשלתי לבין סמלים של אגודות נוער או עמותות עירוניות מיושנות ואפילו הכדורסל במרכז נבלע בתוך כל האלמנטים שמסביב. קיים פער ניכר ובולט לעין בשוני בין הפונטים בעברית ובאנגלית. לתחושתנו - חובה למתג מחדש.

בני הרצליה. פשוט מכעיס בני הרצליה. פשוט מכעיס בני הרצליה. פשוט מכעיס

11. בני הרצליה

שבעת הכוכבים של הרצל שהפכו מזוהים כל כך עם הרצליה, מעטרים את הסמל של הקבוצה העירונית בהרמוניה ייחודית עם צבעי המועדון.

לשיפור: הצביעה בלבן במרכז פשוט מכעיסה. המסגרת המיושנת והפונט בעברית לא מחוברים כלל לרקע, האותיות שיושבות על הקו התחתון במין הטיה לא ברורה מוזילות את כל הסמל. מומלץ לוותר על המסגרת בלבן והתוצאה תהיה טובה הרבה יותר.

הפועל אילת. הנוכחות של הספונסר הראשי, רשת מלונות "פתאל", מורידה מערך הסמל והופכת אותו למסחרי מדי. הפועל אילת. הנוכחות של הספונסר הראשי, רשת מלונות "פתאל", מורידה מערך הסמל והופכת אותו למסחרי מדי. הפועל אילת. הנוכחות של הספונסר הראשי, רשת מלונות "פתאל", מורידה מערך הסמל והופכת אותו למסחרי מדי.

12. הפועל אילת

אחרי הטיגריס של חולון, האריות של ירושלים והדולפין של אשדוד, קבלו את הכריש התלת ממדי של אילת. השימוש באלמנט מהעולם הימי נכון ונדרש לזהות של העיר הדרומית.

לשיפור: החומרים הנמצאים כאן נכונים, אך חייבים סידור מחדש: הכריש, שנתפס כבעל חיים מאיים גם כך, לא חייב לירוק אש. הנוכחות של הספונסר הראשי, רשת מלונות "פתאל", מורידה מערך הסמל והופכת אותו למסחרי מדי.

 

הכותבת היא מנכ"לית ומייסדת משרד Gofman Creative ומומחית מיתוג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות