אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריית מוצקין: הדירות בהגרלה הבאה - לא מתוכננות צילום: דורון גולן

פרסום ראשון

קריית מוצקין: הדירות בהגרלה הבאה - לא מתוכננות

חודש וחצי עבר מאז הגרלת מחיר למשתכן האחרונה, הזכאים הנרשמים כעת, לא יודעים כמה דירות ייבנו ומה יהיה גודלן ומחירן הסופי

26.05.2016, 08:44 | אביב גוטר

עוד שבוע נותר לזכאים להירשם להגרלת מחיר למשתכן הגדולה ביותר עד כה, על מאות דירות שיוקמו על שטח בסיס כורדני שפונה בקריית מוצקין - אולם עד תום ההרשמה, וייתכן שגם בזמן ההגרלה שתתקיים כמה שבועות מאוחר יותר, הזכאים כלל לא יידעו מה הם מגרילים.

קראו עוד בכלכליסט

בניגוד להגרלות הקודמות במחיר למשתכן, הפרויקט עדיין לא אושר בוועדת התכנון והבנייה המקומית, ואי אפשר לדעת

כמה דירות מוצעות בפרויקט, מה התמהיל שלהן, ואפילו מה המחיר הסופי: הזכאים נרשמים להגרלה על הנייר, בלי לדעת אם הפרויקט מתאים לצורכיהן. מה סיבת הלחץ? חודש וחצי עבר מאז ההגרלה הקודמת, וייתכן שלמישהו חשוב שההגרלה הזו תתקיים.

ההגרלה תהיה על שלושה פרויקטים שזכו בהם חברות הבנייה סלע בינוי, מליבו־אפי קפיטל ועמרם אברהם וכרגע מתוכננות בהן 580 דירות. באתר ההרשמה להגרלות של משרד הבינוי, כל חברה אמורה לפרסם כמה דירות היא בונה לפי מספר חדרים, שטחם של הדירה, המרפסת והגינה, וכמובן המחיר הסופי של הדירה. אולם כרגע בכל פרויקט מופיע רק המחיר הבסיסי למ"ר לכל פרויקט. באתר של סלע בינוי יש תוכנית מפורטת יותר - לדירות בנות חמישה חדרים - אך להן בלבד.

שתיים מהחברות, סלע בינוי ועמרם אברהם, הגישו רק החודש בקשה להיתר בנייה לוועדה המקומית, בעוד אפי קפיטל שהצטרפה לפרויקט לאחרונה לא הספיקה להגיש תוכנית לוועדה שהתכנסה בתחילת השבוע. לעת עתה, רק סלע בינוי קיבלה היתר מותנה, שתלוי בתיקונים שהיא צריכה לבצע בתוכנית, מה שעשוי להימשך זמן מה. בבקשה של עמרם דנו בישיבה האחרונה והיא תאושר בישיבה הבאה, שבה גם אמור להיות הדיון הראשון בבקשה של אפי.

כמו בכל פרויקט, גם במכרז זה החברות יכולות לבקש את תוספת “שבס־כחלון” - הגדלת מספר הדירות בבניין ב־30% לכל היותר, תוך הגדלת הבניין ב־20% לכל היותר. התוספת הזאת אטרקטיבית ליזמים, בעיקר משום שמחיר הדירה לצרכן סופי והרווחים מוגבלים. אולם גם תוספת זו טרם קיבלה את אישור הוועדה המקומית, כך שעדיין לא ידוע מה המספר הסופי של הדירות שייבנו בפרויקט, ומה התכנון שלהן.

זכאים שנרשמו להגרלה, סיפרו ל”כלכליסט” שכאשר פנו לחברות, הוסבר להם שמשום שהאישור בוועדה טרם הסתיים, הם אינם יודעים מה גודל הדירה סופי, וגם המחיר הסופי עשוי לנוע בכ־5% למעלה או למטה, לפי התוספות. לחלק מהיזמים נמסר ממשרד הבינוי שהפרויקטים שלהם ייצאו בקרוב להגרלה, אולם לטענתם, מדובר במהלך לא ריאלי שנועד להציג הצלחה של מחיר למשתכן, משום שחלפו כבר חודש וחצי מאז ההגרלה האחרונה.

קריית מוצקין (ארכיון), צילום: גיל נחושתן קריית מוצקין (ארכיון) | צילום: גיל נחושתן קריית מוצקין (ארכיון), צילום: גיל נחושתן

ההגרלה עצמה אמורה להתקיים באמצע יוני. גם הוועדה המקומית אמורה להתכנס באותו זמן, אולם היא לא תוכל לתת אישור סופי לתוכנית של אפי קפיטל, ויש סיכוי גבוה שגם שתי החברות האחרות לא יספיקו לקבל באותה ישיבה היתר בנייה סופי. יש לציין שבהגרלות הקודמות - בלוד ובעפולה - התכנון אושר סופית לפני תחילת ההרשמה, והזכאים ידעו מה עומד על הפרק.

תכנון לבנייה רוויה לוקח מספר חודשים. בנוסף, הקבלנים לקבל את אישור משרד הבינוי והשיכון בהליך שנמשך עוד שלושה שבועות, ורק לאחר קבלת האישור, יכול היזם לבצע הפנינג מכירות לזוכים שעלו בהגרלה. לכן, סביר שלאחר שההגרלה תנקוב בחודש הבא בשמם של הזכאים הזוכים, הם יצטרכו להמתין חודשים עד שיידעו אילו דירות יוצגו להם ביריד המכירה.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "בתוכנית מחיר למשתכן יוצעו עד סוף השנה אלפי דירות בהנחה משמעותית לזוגות חסרי דירה. עת פתיחת הליך הרכישה של הדירות לציבור, כלל הפרטים אודות מבנה ותמהיל הדירות המוצעות בפרויקט יוצגו באתר ויהיו שקופים לכלל הציבור. מלבד זאת, מחיר המקסימום למ"ר ידוע מראש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
לנשום עמוק
אפשר לפתוח את התקנון של התבע ולראות כמה אפשר לבנות בכל מגרש. אפשר להסתכל על התכניות שהוגשו למקומית ולהבין מה הכיוון. מכיוון שאני לא רוצה דירת 5 חדרים ביטלתי את ההשתתפות בהגרלה של סלע בינוי. ולכל המלעיזים, התכנית לא מושלמת אבל לפחות חלק מאיתנו יזכו לקנות דירה במחיר שפוי יותר
אורן  |  29.05.16
6.
רעיון לכתבה הבאה
רעיון לכתבה הבאה רעיון מדהים לכתבה, כל הזכויות אינן שמורות: ראיון עם קבלנים שמספרים על מחלות קשות שנפלו על רוכשי דירות במחיר למשתכן. ראיון עם מתווכים שמספרים שדירות במחיר למשתכן מאבדות מערכן משל היו פיאט שנת 97. ראיון עם חופרי מנהרות פלסטינאים המספרים שהכי קל לחפור מתחת לבנין של מחיר למשתכן, כי האדמה שם רטובה מהדמעות של הרוכשים...
tzvi  |  26.05.16
5.
הממשלה עושה תוכניות מסובכות ולא יעילות.
מחיר הקרקעות עלו פי 3 מ- 2008 במקום להוריד אותם לרמה של 2008 כחלון שלקח את רמ"י מספסר בקרקעות גם לאחר ההוזלה בקרקע ממחיר למשתכן עושה טובה שמשחרר קרקעות בהנחה של 15-20 אחוז על הקרקע. בקיצור הממשלה וכחלון מנצלת את הריבית הנמוכה ואת הביקושים הגבוהים שנוצרו וגובה מיסים עצומים מהנדל"ן וזה הסיבה שהמחירים לא יירדו כתוצאה מצעדי הממשלה. המחירים יירדו מסיבה אחת היחס בין מחיר הדירה לבין ההכנסות של האזרחים עצום. סכומי משכנתאות משוגעים ולכן זה עניין של זמן שהעסק יקרוס תעלו קצת את הריבית ותקבלו פיצוץ של הנדלן יחד עם כל המשק. אז תמשיכו לחגוג ממשלה יקרה נראה אם תישארו בחיים אחרי שאנשים יזרקו לרחובות .
הסוף המר מתקרב  |  26.05.16
לכל התגובות