אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי UBS: גם בנק UBP השוויצרי נפטר מישראלים שלא שילמו מס צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

אחרי UBS: גם בנק UBP השוויצרי נפטר מישראלים שלא שילמו מס

בנק UBP הודיע ללקוחותיו הישראלים כי אם עד 30 בספטמבר לא ימסרו הצהרה על תשלום מס, נכסיהם יימכרו וכספם יוקפא. UBS, שיצא במהלך דומה, הודיע שייתן ארכה של 5 חודשים ללקוחות שהחלו הליך גילוי מרצון, וחשבונם היה אמור להיחסם היום

29.05.2016, 07:03 | תומר גנון ועמרי מילמן

הבנקים הפרטיים הגדולים בשווייץ מצטרפים למגמת חיסול החשבונות וריקון הכספות של ישראלים שלא משלמים מס. אחרי הודעה בנושא ששלח הבנק הציבורי, שנסחר בבורסה, הגדול בשווייץ UBS, מציב כעת גם בנק UBP, אחד הבנקים השווייצריים הפרטיים הגדולים בעולם, תאריך יעד ללקוחות הישראלים למסירת הצהרה על הסדרת תשלום מס על הנכסים שמנוהלים אצלו - 30 בספטמבר 2016.

קראו עוד בכלכליסט

הצעדים החד־צדדיים שמאיימים לנקוט הבנקים נובעים מחשש שמדינות המוצא של לקוחותיהם יפתחו נגדם חקירות פליליות על סיוע והלבנת הון באמצעות החשבונות הסודיים שבניהולם.

ממכתב ששלח UBP ללקוחות הישראלים שלא הצהירו עדיין על תשלום מס והגיע לידי "כלכליסט" עולה ש־UBP מציע לקשר אותם למומחי מס בישראל. "אם אתה לא מעוניין בשירות זה, או לא שלחת ראיות בכתב לתשלום מס, אנא העבר לנו הנחיות לסגירת חשבונך או נכסיך עם פרטים לגבי המוטבים (...) עם עדיפות לבנק בארץ המוצא של בעל החשבון, ואם לא אז לבנק הנמצא ב־OECD".

בנק UBP בז בנק UBP בז'נבה, שוויץ | צילום: בלומברג בנק UBP בז

עו"ד גלעד ברון. חלון הזמנים החדש מאפשר להשאיר את החשבון פעיל, צילום: עמית שעל עו"ד גלעד ברון. חלון הזמנים החדש מאפשר להשאיר את החשבון פעיל | צילום: עמית שעל עו"ד גלעד ברון. חלון הזמנים החדש מאפשר להשאיר את החשבון פעיל, צילום: עמית שעל

לקוח שלא יספק את את ההצהרה הנדרשת על תשלום מס או לחלופין יסגור את החשבון ב־UBP, חשבונו יוקפא ב־1 באוקטובר. תיק ההשקעות של הלקוח יימכר, והכסף יופקד בחשבון שאין לו גישה אליו. כמו כן כל הפקדה תידחה ותוחזר ללא מתן הודעה לשולח, לא יתאפשר למשוך מזומנים, ניירות ערך או זהב ולא יינתן אשראי. בנוסף הלקוחות מתבקשים לרוקן את כספותיהם עד30 בספטמבר. "בהיעדר הנחיות לסגירת החשבון, יכול הבנק למכור את הנכסים ללא הודעה מוקדמת ובלי להתחשב בבקשות קודמות לגבי אופי הניהול", נכתב בהודעה של הבנק. הבנק מוסיף כי הפעולות יינקטו בלי לקחת בחשבון הפסדים הנובעים מתנודות השוק או המרות מטבע. בינתיים הודיע UBS כי הסכים לתת אורכה עד 31 באוקטובר ללקוחות שפנו להליך גילוי מרצון. תאריך היעד המקורי שהבנק הציב לכלל לקוחותיו הוא למעשה היום, 29 במאי. לדברי עורכי הדין גלעד ברון ונעם שרעבי, חלון הזמנים החדש מאפשר להשאיר את החשבון פעיל גם ללקוחות שמצויים בשלב של איסוף החומר לצורך הגשת הבקשה לגילוי מרצון, וטרם הגישו את הבקשה.

מ־UBP נמסר כי הוא אינו נוהג להגיב על עניינים הנוגעים ללקוחות ספציפיים. מ־UBS נמסר: "בהתאם להתפתחויות בסביבה הרגולטורית של הבנקאות הבינלאומית, UBS מצפה מלקוחותיו לעמוד בחבות המס בנוגע לנכסיהם המופקדים בבנק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות