אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממונה על ההגבלים העסקיים נפגשה עם בכירי שוק האנרגיה צילום: תומריקו

בלעדי לכלכליסט

הממונה על ההגבלים העסקיים נפגשה עם בכירי שוק האנרגיה

בפגישה, שנערכה מחוץ למשרדי הרשות, דנו הצדדים בגישה השונה שמציגה הממונה החדשה, שלפיה הרשות לא תתערב עוד בתמחורים ולא תטיל קנסות על גביית מחיר מופרז. בכירי שותפויות הגז לא הגיעו. הרשות: "זוהי פגישת היכרות בלבד"

30.05.2016, 06:59 | ליאור גוטמן

הממונה על הגבלים עסקיים הנכנסת מיכל הלפרין נפגשה בחשאי עם בכירי משק האנרגיה מחוץ למשרדי הרשות. נציגי שותפויות הגז לא הגיעו לפגישה, ואת מקומם מילאו נציגי המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה, שבאו כדי לייצג את האינטרסים שלהן. ההסבר הרשמי להיעדרם של בכירי דלק, נובל אנרג’י ויתר השותפויות מהפגישה הוא שהמועד לא התאים לכל המשתתפים, אבל מתחת לפני השטח ברור שגם העיתוי משחק כאן תפקיד. השותפויות נמצאות בימים אלה בצומת דרכים קריטי - בין אישורו המוחלט של מתווה הגז לבין גרירתו לבית המשפט לעוד חודשים ארוכים - ואין להן כל סיבה לנענע את הספינה כרגע. וכך, כמו שדבר הפגישה לא נחשף לציבור ונותר מתחת לרדאר, כך גם היעדרן של שותפויות הגז.

קראו עוד בכלכליסט

גבי לסט, יו"ר קבוצת דלק גבי לסט, יו"ר קבוצת דלק גבי לסט, יו"ר קבוצת דלק

מי שכן נכחו בפגישה היו בכירים בחברות הממשלתיות נתג”ז וקצא”א, ומהסקטור הפרטי מנכ”ל פז יונה פוגל, יו”ר קבוצת דלק גבי לסט ויו”ר דלק ישראל (תחנות הדלק של הקבוצה) אודי ניסן. לסט הוא אמנם יו”ר הקבוצה, שכוללת גם את דלק קידוחים ואת אבנר שמחזיקות במאגרי הגז, אבל באופן רשמי הוא השתתף בפגישה כנציג פעילויות הקבוצה שאינן קשורות לגז טבעי.

היוזמה לקיום הפגישה הגיעה מכיוון חברות האנרגיה, שרצו להביע בפני הלפרין את הבעיות שבהן הם נתקלים ואת הכשלים הרגולטוריים שמהם סובל השוק לתפיסתם. הלפרין הציגה בפגישה גישה שהפתיעה במידת מה את הנוכחים, ואף עוררה בהם תקווה לשינוי לטובתם.

אחד הנושאים המרכזיים שעלה בפגישה הוא השינוי הצפוי במדיניות הרשות לגבי התערבות בתמחורים חריגים במשק. הלפרין גורסת, בניגוד לנהוג עד כה ולדעת הממונה הקודם דיויד גילה, שהרשות לא צריכה להתערב כלל בתמחורים חריגים, ואף תשקול לבטל את האפשרות להטיל קנסות על מונופולים שגובים מחירים מופרזים בכלל המשק, כולל שוק האנרגיה.

נושא נוסף שנדון בפגישה היה כוונת הרשות לבטל את ההגדרה שלפיה הפער בין עלות ייצור מוצר לבין מחירו הסופי לא יעלה על 20%, וכל חריגה תיחשב כמחיר מופרז. שימוע ציבורי בנושא מתקיים בימים אלה.

מיכל הלפרין ממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: תומריקו מיכל הלפרין ממונה על ההגבלים העסקיים | צילום: תומריקו מיכל הלפרין ממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: תומריקו

שינוי הגישה שמעורר תקווה בשותפויות הגז

לכך שהשיחה הוגדרה כ”מעוררת תקווה” עבור שותפויות הגז יש כמה סיבות. ראשית, השותפויות עומדות היום בפני תביעה על כך שגבו מחיר גבוה מדי מחברת החשמל עבור הגז הטבעי, ובכך השיתו על הציבור עלויות עודפות של מיליארדי שקלים. אם רשות ההגבלים העסקיים תנתק את הזיקה בין עלות מוצר כלשהו למחיר המכירה שלו — המאבק המשפטי יהיה קשה פי כמה ואולי אף יתייתר.

שנית, מאגר הגז תמר הוא מונופול מוכרז ולכן חלות עליו הגבלות שונות, לרבות אפשרות לקבע את המחיר הנוכחי שלו. רשות ההגבלים לקחה חלק נכבד בגיבוש פסקת הפטור מהסדר כובל, והעניקה לדלק ולנובל אנרג'י אפשרות להחזיק עוד שש שנים גם במאגר לווייתן וגם במאגר תמר ללא שינוי מהמצב הקיים. רק בעוד שש שנים תחול על שותפויות הגז חובה לדלל את חלקן במאגר תמר, שלפיה דלק נדרשת למכור את כל אחזקותיה (31.25%), ואילו נובל אנרג'י נדרשת לדלל את חלקה מ36% כיום ל־25% עד שנת 2022.

שלישית, הלפרין עומדת בפני תביעה שהגיש לפני כשבוע פרופ' ירון זליכה, שטוען שהיא מנועה מהתעסקות במונופולים בעוד משק הגז הוא מונופול קיים. לפי הפגישה נראה שהתביעה אינה מטרידה את הלפרין.

הדואופול הפוטנציאלי שמחכה להלפרין

אחת הבעיות הבולטות שעמן הלפרין צפויה להתמודד כבר בשנה הקרובה היא שאלת המחיר במשק הגז המקומי. מאגר לווייתן מנסה בימים אלה לגבש מספיק חוזים למכירת גז לשוק המקומי וליצוא, כדי להצליח לגייס מספיק כסף לפיתוחו. אם השותפויות לא יצליחו להשיג די חוזי יצוא הפיתוח בפועל יהיה רק לשוק המקומי, ואז ייווצר מצב שבו לווייתן יתחרה בתמר על חוזים בעוד שניהם נמצאים תחת אותה בעלות. התפקיד של הלפרין יהיה לוודא שהמצב הזה לא יוביל להיווצרות דואופול רב עוצמה שעמו הלקוחות לא יוכלו להתמודד — לא ברמת המחיר ולא ברמת התנאים.

לאחרונה פורסם שהלפרין ייצגה בעבר (מול קודמה בתפקיד דיויד גילה) את ישראמקו, אחת השותפות בתמר (29%). אז שטחה הלפרין טענות קשות על אופן טיפולו של גילה במשק הגז, אולם עם כניסתה לתפקיד סברו במשרד המשפטים שמאחר שעברו שנתיים מאז הייצוג לא חלה עליה חובת צינון.

ברשות ההגבלים העסקיים אישרו את קיום הפגישה ומסרו בתגובה ש”מאז כניסתה לתפקיד מקיימת הממונה סדרת פגישות היכרות עם גורמים רבים במשק ובהם גם קבוצת חברות האנרגיה שביקשו להיפגש איתה השבוע. בפגישה המדוברת הממונה הציגה את מדיניות הרשות בנושאים כלליים, ביניהם איגודים עסקיים וחשיבות הקשר בין הרגולטורים השונים. כאמור, מדובר היה בפגישת היכרות שכלל לא עסקה במשק האנרגיה”. ממכון האנרגיה סירבו להתייחס לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות