אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הקיץ הזה נלבש לבן ונשלם בצ'ק

השימוש בצ'קים מאפשר מסגרת אשראי מחוץ למסגרת הבנקאית

05.06.2016, 14:14 | בשיתוף ERN סליקת תשלומים
"בקיץ הזה תלבשי לבן וככה תצאי לבלות, בקיץ הזה נעשה חתונה ויהיה חלקך עם הכלות"- שירה של נעמי שמר,

ולרוב עונת הקיץ אכן מתחברת באופן אוטומטי עם גל החתונות המתקיימות בכל רחבי הארץ. ברוב המקרים באופן מידיי אנחנו נוהגים לחשוב על צ'קים כשאנו רוצים להעניק מתנה לזוג הצעיר בחתונה, עבור תשלום חודשי לשכר הדירה, בגני הילדים ובתי הספר או לבעלי מקצוע המגיעים אלינו הביתה. יחד עם זאת הקיץ מזמן לנו גם אופציות תשלום בצ'ק בתחומים לא צפויים כמו: תחום האסתטיקה, ענף התיירות, ענף הביגוד ועוד.

אם כך כמה מאתנו שילמו בשנה האחרונה בצ'ק עבור טיפול קוסמטי או הזמנת נופש?

מסתבר שלא מעט.

במשך שנים, מי שהטיל מגבלות על שימוש בהמחאות היו בעלי העסקים. שסברו שלעומת מזומן ואשראי, הצ'קים הינם אמצעי תשלום מסוכן. בעלי העסקים חששו שיש סיכוי שהצ'ק יחזור, בעוד האפשרות לגבות חוב באפן מוחלט - נמוכה.

אולם מערכות סליקה מתקדמות, שהגדולה שבהן בישראל היא של ERN סליקת תשלומים המשרתת כ- 15 אלף בתי עסק, מגינות על התהליך. המידע שאוספת המערכת מעסקאות בסך 5 מיליארד שקל בשנה,

מאפשרת ללקוחותיה - בתי העסק, לקבל צ'קים מלקוחותיהם ללא חשש בדומה לתשלום באמצעות כרטיס אשראי.

בשנים האחרונות מתרחשת מהפכה של ממש כשגם ענפים שבעבר לא עשו שימוש בצ'קים, גילו את היתרונות הגלומים בו. השיפור בטכנולוגיה הפך את אמצעי התשלום בצ'ק לבטוח יותר. כיום קיימים בשוק אמצעים טכנולוגיים המגבירים את הביטחון של בעלי העסק, כך שהחשש מתרמיות כמעט ונעלם. ומעבר לכך בעלי העסקים הבינו שאם לא יאפשרו שימוש בצקים, יישארו מאחור וייאלצו לוותר על נתח שוק משמעותי. הדבר החשוב ביותר בהקשר הזה הוא השינוי בתפיסה של הצ'ק כאמצעי תשלום לגיטימי.

אחד הענפים הבולטים שמציינים את השינוי במגמה בפתחו של הקיץ הוא בתחום האסתטיקה ובפרט מכוני הסרת השיער בלייזר, כיום מרבית מהרשתות בענף זה כדוגמת: פרופורציה, כללית אסתטיקה, care, נאטורפיל ועוד מאפשרות שימוש בצ'קים, וזאת מתוך הבנה כי מדובר לרוב בסדרת טיפולים מתמשכת בעלות יחסית גבוהה.

ענף נוסף שמתאפיין בעונתיות ומסמל את בוא הקיץ הוא כמובן ענף התיירות אשר גם בוא ישנה עלייה בצ'קים כאמצעי תשלום. חברות תיירות רבות כמו: אופיר טורס, דיזנהוייז, U travel ועוד מקבלות צ'קים כאמצעי תשלום לגיטמי ונוח.

ERN סליקת תשלומים מעידה על עלייה של 4.8% מ- 4,630 ₪ באפריל 2015 ל- 4,855 ₪ באפריל 2016 בגובה העסקה הממוצעת בצ'קים .

המגמה הזאת היא הבעת אמון מחודשת בצ'קים וביתרונות השימוש בהם.

השימוש בצ'קים מעניק גם לצרכן וגם לבעל העסק בטחון בעסקה. בעבר נראה היה שהישראלים מעדיפים לשלם בכרטיסי האשראי המאפשרים תשלום נוח וקל. אולם, עם הזמן התגלו החסרונות של כרטיסי האשראי: העלות הגבוהה של האשראי שהם מעניקים, עלויות הכרטיסים עצמם, וכמובן גם מגבלות המסגרת שניתנת על ידי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי. הצ'קים לעומת זאת, מאפשרים לבית העסק וללקוח להגיע לפריסת תשלומים נוחה לשני הצדדים, מה שמהווה הגדלה בפועל של מסגרת האשראי ללקוח.

במשק הישראלי קיימת הבנה שיש צורך אמיתי במסגרת אשראי חוץ בנקאית לצרכנים המתאפשרת באמצעות שימוש בתשלום בצ'קים בענפי הקמעונאות השונים.

הבנה זו מגיעה הן מהרגולטוריים השונים, הן מציבור הצרכנים והן מבתי העסק.

כשבעלי העסקים חוזרים להאמין בצ'קים באמצעי תשלום לגיטימי ואמין, הלקוחות שמחים ליהנות מאמצעי תשלום נוסף ובטוח. שמעניק מסגרת חוץ בנקאית – נותר רק לקוות שהצ'ק שהופך להיות חצי דיגיטלי בעקבות חוק הסליקה האלקטרונית שיכנס לתוקף בחודשים הקרובים. יהפוך להיות אמצעי תשלום דיגיטלי באופן מלא, ובכך יאפשר דחיפה טכנולוגית קדימה של אמצעי התשלום בעולם הקמעונאות.

שי פרמינגר מנכ”ל חברת ERN סליקת תשלומים

תגיות