אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראל ורוסיה יחתמו על הסכם להבטחת זכויות הפנסיה לעולים צילום: איי פי

ישראל ורוסיה יחתמו על הסכם להבטחת זכויות הפנסיה לעולים

ההסכם אמור לתקן את העוול ההיסטורי לעולים שעלו בגיל מבוגר יחסית ואיבדו את זכאותם לפנסיה. שתי הממשלות שואפות כי התשלומים יחלו כבר משנת 2017

05.06.2016, 19:38 | רוני זינגר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין יחתמו ביום שלישי הקרוב על הסכם פנסיות בין שתי המדינות, ובכך יביאו לסיום משא ומתן שנמשך שנים ארוכות. מאחורי ההסכם עומד שר הקליטה עד לא מכבר זאב אלקין, שישתתף אף הוא בטקס החתימה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההסכם, יובטחו זכויות הפנסיה של תושבי בריה"מ לשעבר שהתגוררו בשטח רוסיה ועלו לישראל החל משנות ה-70 ועד לשנת 92'. מדובר לכל היותר בכ-100 אלף עולים, אך אפשר שגם פחות, והסכומים ישתנו על פי שנות העבודה שבהם עבדו העולים בבריה"מ.

ההסכם מבקש לתקן את העוול ההיסטורי שנעשה לאותם עולים, שעם עלייתם ארצה איבדו למעשה את זכאותם לפנסיה רוסית. מדובר למשל באנשים שעבדו ברוסיה מספר שנים, לעתים אפילו רב, עלו לישראל בגיל מבוגר יחסית ונותרו בלא פנסיה, למעט זו הזעומה שהחלו לצבור מאפס כאשר התחילו לעבוד בגיל מבוגר בישראל. נמסר כי שתי הממשלות שואפות כי התשלומים יחלו כבר משנת 2017.

 

המשא ומתן עם רוסיה ארך כעשר שנים לאור התנגדותה לשלם את הפנסיות בטענה כי מי שעזב את המדינה לישראל ויתר למעשה על אזרחותו ועל כלל זכויותיו. פריצת הדרך הגיעה ב-2011, אז הודיע ממשל פוטין כי יאות לשנות דעתו ואולם המשא ומתן לא הבשיל עד כה.

זאב אלקין, צילום: נמרוד גליקמן זאב אלקין | צילום: נמרוד גליקמן זאב אלקין, צילום: נמרוד גליקמן

מאחר שבריה"מ היתה מדינה קומוניסטית, לא מדובר בסכומי השתכרות גבוהים ולכן גם לא בסכומי פנסיה גבוהים. לישראל יש הסכם דומה עם מדינות רבות אחרות, בהן רומניה, איטליה, אנגליה, צרפת וצ׳כיה.

נתניהו ייצא מחר לביקור קצר ברוסיה שיעסוק בשורה של נושאים, בין היתר כאמור בנושא הפנסיות. על ההסכם יחתמו השר זאב אלקין ושר התעסוקה ורווחה של רוסיה מקסים טופילין. הסכם ייכנס לתוקפו רק לאחר אשרור בערכאות רוסיות.

לפני כשבוע עם כניסת ״ישראל ביתנו״ לממשלה הוסכם גם על תשלום קצבה לקשישים שהגיע לאור דרישת יו״ר המפלגה אביגדור ליברמן להביא להשלמת פנסיה לאותם עולים מברית המועצות שנותרו קרחים מכאן ומכאן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות