אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הממשלה משקרת לנו ואנחנו לא מאמינים למנהיגים שלנו" צילום: globalriskinsights

"הממשלה משקרת לנו ואנחנו לא מאמינים למנהיגים שלנו"

שבועיים וחצי לפני משאל העם הציבור הבריטי מפוצל לגבי שאלת ההישארות באיחוד. בשיחה עם כלכליסט הסביר תומך בברקזיט: "הרטוריקה בקמפיין ההישארות היא הפחדה". מתנגד לפרישה דיבר על הגזענות שמזינה את מתנגדי ההגירה

06.06.2016, 08:48 | ניצן לונברג
בעוד הטונים בקרב הפוליטיקאים הבריטים הופכים לצורמים יותר ויותר, הציבור הבריטי מפוצל בסוגיית הברקזיט ומשחרר קיטור ברשתות החברתיות.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה דיוויד קמרון נאלץ לספוג בשבוע שעבר עלבונות בסגנון "קשקשן" כאשר התראיין בתוכנית הערב של רשת סקיי מול קהל, אך הוא זכה גם לתשואות ממשתתפים אחרים. עם זאת, יום למחרת טען שר המשפטים וחברו למפלגה מייקל גוב כי קמרון זורע פחד בציבור ומתייחס לאזרחים כאל "קטנים וטיפשים מדי" מכדי להסתדר בלי האיחוד האירופי.

עם אמירתו של גוב מזדהה ג'ונתן קיד (30), מנהל סופרמרקט מהעיירה האנגלית קורבי, שמתכנן להצביע בעד עזיבת האיחוד. "הרטוריקה של קמפיין ההישארות היא של הפחדה", ציין בשיחה עם "כלכליסט". "אם נאמין להם, נצא תחת הרושם כי עזיבת האיחוד האירופי תהיה זינוק בחשיכה שיפגע בכלכלה הבריטית. בכנות, אנחנו, האנשים שרוצים לעזוב, לא יודעים מה יביא איתו העתיד. אבל המנהיגים בבריסל הם לא מנהיגים שאני בחרתי. הם מקבלים החלטות עבורי ועבור אנשים שחיים בערים שהם עצמם לא חיו בהן ולא יבקרו בהן אי פעם".

קיד התייחס בדבריו לסוגיית ההגירה אל בריטניה, שמהווה נקודה עיקרית עבור מצדדי העזיבה. "העיירות מאבדות את הנשמה הייחודית שלהן ככל שאנשים מתרבויות אחרות מגיעים אליהן", אמר. "אני לא אומר שזה דבר טוב או דבר רע בהכרח. אף אחד אחר לא צריך לשפוט אם זה דבר טוב או רע, למעט אנשי העיירות שהסוגיה נוגעת להם". ההגירה לערים, לטענתו, משפיעה במיוחד על אנשי המעמד הבינוני והנמוך. משום שהעשירים יותר מתגוררים באזורי הכפר, "בעיית המהגרים הופכת להיות עניין מעמדי, עשירים מול עניים", טען.

פעילים בעד פרישה מהאיחוד, אתמול בלונדון, צילום: אי פי איי פעילים בעד פרישה מהאיחוד, אתמול בלונדון | צילום: אי פי איי פעילים בעד פרישה מהאיחוד, אתמול בלונדון, צילום: אי פי איי

 

בשורה מרה לבריטים

 

"ברחבי המדינה קיים חוסר אמון תהומי בקמרון ובמפלגת השמרנים. יש גם חוסר אמון בשני חברי הפרלמנט מטעם המפלגה המובילים את קמפיין העזיבה", הוסיף קיד. "לנו המצביעים זורקים מקל מלוכלך ומבקשים מאיתנו לבחור צד, ומהר".

קיד סבור כי המצב היה נפלא בבריטניה גם לפני שהיתה חברה באיחוד האירופי. "ב־2014 קמרון אמר שאנחנו יכולים להסתדר בלעדיהם ושאנחנו הכלכלה הרביעית בחוזקה בעולם. אך כעת הוא אומר את ההיפך".

ג ג'ו אדלר ג

לעומתו סבור ג'ו אדלר (21), תושב שפילד במחוז יורקשייר שעובד עם ילדים לקויי למידה, כי עזיבת האיחוד תהיה בשורה מרה עבור האומה הבריטית. "אנחנו חייבים המון לאיחוד האירופי". הדגיש. "האיחוד השקיע בבריטניה כל כך הרבה, למשל בחקלאות, או במערכת הבריאות, או אפילו באפשרות להתנייד ברחבי האיחוד האירופי בחופשיות". אדלר מרגיש שהאיחוד האירופי הביא איתו רגולציה ומערכת חוקים טובה, כגון אכיפה של שוויון ושכר הוגן. "אם בריטניה תחליט על עזיבת האיחוד, נצטרך לבנות את כל המערכת הכלכלית שלנו מחדש, מאפס", הזהיר. "מסחר עם מדינות האיחוד ייפסק או יאט ואני חושב שזה דבר אנוכי מאוד". ההגירה, להשקפתו, היא בעיקר מבורכת. "מהגרים בונים את הכלכלה ולא לוקחים עבודות. אנשים שאומרים אחרת לא יודו בכך, אבל אני מאמין שמה שמזין את האמירות הללו זו גזענות לשמה. אותי, כנכד למהגר מגרמניה שהגיע לאנגליה בשנות השלושים, האמירות האלה מפחידות".

למרות דעותיהם השונות, בנקודה אחת שני הצעירים מסכימים חד־משמעית. "הממשלה משקרת ואנחנו לא מאמינים למנהיגים שלנו", פסקו. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות