אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלנט: "משחק מהיר במחירי הדיור עשוי להוביל למשבר כלכלי" צילום: לידר סטודיו לצילום

גלנט: "משחק מהיר במחירי הדיור עשוי להוביל למשבר כלכלי"

שר הבינוי והשיכון אמר את הדברים בכנס הנדל"ן לצעירים בהרצליה. בפתח דבריו עורר סערה בעקבות מחאה של דיירות הדיור הציבורי

06.06.2016, 11:07 | אביב גוטר

"נדל"ן זה העוגן שמחזיק את היציבות הכלכלית במדינה, ומשחק מהיר בתחום הדיור עשוי להוביל למשבר כלכלי. כרגע יש האטה במשק, גם אם אנחנו לא אוהבים את זה, ולכן כל פעולה קיצונית עלולה להחריף את המצב הכלכלי", כך אמר הבוקר (ב') שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, ועידת הדיור והנדל"ן לצעירים של הבית האקדמי בהרצליה. במקביל, בפתח דבריו התעוררה סערה לאחר שקבוצת דיירות הדיור הציבורי מחו וקטעו את דבריו, עד שהוצאו מהכנס.

קראו עוד בכלכליסט

הורדת מחירים? גלנט מעדיף הגדלת היצע

 

כשנשאל גלנט ע"י מנחת הדיון יו"ר הקונגרס החברתי שיר נוסצקי, האם היעד של תכנית מחיר למשתכן מספיק, והאם לדעתו המדינה מעוניינת להוריד את מחירי הדיור, ענה: "נדל"ן זה העוגן שמחזיק את היציבות הכלכלית במדינה. הורדת המחירים עלולה להוביל למשבר כלכלי גדול. כרגע יש האטה במשק, גם אם אנחנו לא אוהבים את זה, ולכן כל פעולה קיצונית עלולה להחריף את המצב הכלכלי. אנחנו עושים מאמצים רבים להגדלת הדיור ולהגדלת הפריון בין אם ב'מחיר למשתכן' ובין אם בהבאת חברות זרות אך לא לעשות פעולות שעשויות לפגוע במנועי הצמיחה של המשק". הגדלת ההיצע שאנחנו יוצרים לצד ההאטה הכלכלית המתרחשת במשק, אשר תיצור בהמשך ירידה בביקושים - יהפכו לגורם מרסן. האם זה ייקח חודשיים או שנה? אינני יודע, אך אני מאמין שזה יקרה"

גלנט הוסיף: "אני לא מאמין בספירת מספר המשכורות לרכישת דירה, אני מאמין שבזכות הגדלת ההיצע נוכל לגרום לאיזון חדש בין ההיצע לביקוש. באזור המרכז הביקוש גדול והקרקעות מוגבלות לכן כדי להגיע לאיזון דרושה עבודה רבה. בשביל זה צריך לשפר את התשתיות בפריפריה ולדאוג שכל אזרח תהיה יגור במרחק חצי שעה ממטרופולין."

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט בועידת הדיור והנדל"ן לצעירים, צילום: לידר סטודיו לצילום שר הבינוי והשיכון יואב גלנט בועידת הדיור והנדל"ן לצעירים | צילום: לידר סטודיו לצילום שר הבינוי והשיכון יואב גלנט בועידת הדיור והנדל"ן לצעירים, צילום: לידר סטודיו לצילום

בנוסף, גלנט התייחס לחוק שכירות הוגנת שעבר אתמול בועדת השרים לחקיקה. "זהו תחום בו המדינה לא מצליחה להביא לשינוי, אני מקווה שחוק שכירות הוגנת שבו הייתי מעורב יצליח לתת מענה ראשוני לשוק, בהגדרת דירה ראויה למגורים ולהסדיר את היחסים בין שוכר למשכיר. אני לא בעד פיקוח אלא בעד מנגנון ויסות שבסופו של דבר ייצור איזון חדש בשוק השכירות, שבתקווה ירסן את עליית המחירים גם בזכות הגדלת ההיצע".

מחאת הדיור הציבורי: "30 שנה של הזנחה"

 

מיד עם תחילת דבריו של גלנט קמו מספר נשים מנציגות הדיור הציבורי ועוררו סערה. הן קראו לעברו: "30 שנה של הזנחה בדיור הציבורי, מיליון איש ללא קורת גג". אחת מהן קראה: "אני 18 שנה זכאית ואין לי פתרון. אני סבתא ומשרד השיכון מנפנף אותי. גם אצל שר האוצר הייתי ואף אחד לא נותן לי תשובות." המארגנים ניסו להוציא את המפגינות מהאולם אך לאחר גלנט ביקש לענות לטענותיהן, ואלו הוצאו בסוף דבריו של גלנט.

בהתאם, בחר גלנט לפתוח את דבריו בהתייחסות למחאת הדיור הציבורי: "במחאה של 2011 הקול של האוכלוסיות החלשות נבלע. אנחנו מתקנים היום הזנחה של שנים. המענה שאנו מסוגלים לתת היום הוא הרבה יותר קטן ואת זה אנחנו צריכים לשפר. בעבר המדינה החזיקה בשנת 2014 מדינת ישראל רכשה 5 יחידות דיור לטובת הדיור הציבורי, רק בשנה האחרונה רכשנו כ-600 יחידות דיור ואנחנו מתכוונים להגדיל את ההיצע באמצעות הזרמת כספים שיוקצו לטובת הדיור הציבורי. בקרן הדיור הציבורי נותרו 700 מיליון שקל וכמעט שלושה מיליארד שקל. לאן נעלמו המיליארדים? אמרו לי שהכסף הלך לדברים אחרים ומבקר המדינה בודק את זה עכשיו."

גלנט עם המפגינות בועידה , צילום: לידר סטודיו לצילום גלנט עם המפגינות בועידה | צילום: לידר סטודיו לצילום גלנט עם המפגינות בועידה , צילום: לידר סטודיו לצילום

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

64 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

64.
הגיע הזמן שהממשלה תפסיק לסרסר בקרקעות. ולקרוע אותנו
הגיע הזמן שהממשלה תפסיק לסרסר בקרקעות. ולקרוע אותנו במיסים בלתי הגיוניים. אפשר להגדיל היצע של דירות בנגב ובצפון במחירים שפויים של כ 400 אלף לדירה. הבעיה היא לא רק של הצעירים. הבעיה היא גם של בני 40 + שאין להם דירות וממש בקרוב יפלו על לשכות הרווחה בשביל דיור.   ככה גם נוכל ליישב את הארץ ולשמור אותה מפני השתלטות של ערבים וגם הצעירים יקנו דירות.  אם כך יעשה, גם המחירים במרכז יחזרו להיות שפויים.  כל נושא הנדל"ן....בסוף יתפוצץ לכולם בפנים. 
Ring  |  08.06.16
62.
"אני לא מאמין בספירת מספר המשכורות לרכישת דירה"-
"אני לא מאמין בספירת מספר המשכורות לרכישת דירה"- ממתי זה נהיה עניין של אמונה? איך אנשים בדיוק אמורים לקנות דירה? תרד עליהם מזוודה של כסף מהשמיים? ברגע שצריך פי שלוש משכורות לקנות דירה ממוצעת ממה שהיה לפני דור, יש פה עיוות מטורף. המשבר הכלכלי כבר כאן- על חשבון הצעירים. כשדור שלם לא יכול לרכוש דירות זה לא משבר כלכלי? רק כשהדור של השר יצטרך קצת לבקר בבנק ואולי כמה אנשים יפשטו רגל זה יהיה משבר כלכלי? הרי הבנקים מחזיקים מספיק רזרוות מול הנדל"ן- אז על מי בדיוק מדברים? איזה צעדים עשה השר כדי למנוע את הגדלת החשיפה? האם אסרו על נטילת משכנתאות לדירה שניה? האם הטילו היטל על בעלי דירה שניה? האם הסדירו את שוק השכירות? יש פה משבר!! לא צריך לחכות לו! על המשבר הזה הצביעו לכחלון בבחירות.
Cloud  |  07.06.16
לכל התגובות