אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אני חושב שהתגמול לבנקאים צריך להיות תחת רגולציה" צילום: יריב כץ

"אני חושב שהתגמול לבנקאים צריך להיות תחת רגולציה"

קרן חדשה של אנדבנק וסיגמא רוצה לגייס 50 מיליון יורו מישראלים ומזרים להשקעה בנדל"ן למגורים בספרד. מנכ"ל אנדבנק ריקרד טובאו מספר לכלכליסט על הכניסה לישראל ועל המרדף אחר "בני 40 עם כסף נזיל"

14.06.2016, 07:27 | רחלי בינדמן

הבנק הספרדי אנדבנק (andbank) פועל להקמת קרן השקעות שתתמחה בנדל"ן למגורים במדריד ובברצלונה. מי שיסייע לבנק בגיוס הכספים הוא בית ההשקעות סיגמא שבשליטתו (60%). מטרת הקרן היא לגייס 50 מיליון יורו, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מחירי הנדל"ן למגורים בברצלונה ובמדריד צנחו בכ־40% מאז המשבר הכלכלי של 2008. בסיגמא מעריכים כי המחירים כבר הגיעו לתחתית וכעת מצפה להם עלייה ממושכת. המעורבות הישראלית בהשקעות נדל"ן בערים הללו היא נמוכה, ובכוונת סיגמא לגייס את ציבור המשקיעים הישראלי, פרטי ומוסדי כאחד.

מכוונים לתשואה של 12%

חברת הנדל"ן AKM, המנהלת עבור אנדבנק את הקרנות שהקימה בשנים האחרונות עבור משקיעים ספרדים, תנהל את הקרן. מודל ההשקעה מבוסס על רכישת מתחמים ומבני מגורים בברצלונה ומדריד, ניהולם, השבחתם ברמה הארכיטקטית ומכירת דירות כיחידות בודדות. התשואה הצפויה למשקיעים מוערכת ב־12%–14% לשנה.

בתוך כך נודע כי בית ההשקעות מתרחב ופותח סניף חדש בהרצליה פיתוח, שיתמקד בשירותי פמילי אופיס וינוהל על ידי רן רובינשטיין, בכיר לשעבר בבנק UBS. הסניף הוקם מתוך רצון של הנהלת סיגמא בראשות יאיר שני ושל הבנק הספרדי למנף את הקשרים של בעלי השליטה כדי להציע שירותי "ניהול עושר" לקהל המשקיעים האמיד בישראל. המודל מבוסס על שני סגמנטים: קהל לקוחות עם עד 300 אלף יורו וקהל לקוחות עם כמיליון דולר ומעלה.

"לפני 15 שנה עבדתי כיועץ אסטרטגי בחברת הייעוץ BCG ונדרשתי לבנות תוכנית אסטרטגית למדינת קטלוניה", אמר ל"כלכליסט" ריקרד טובאו, מנכ"ל אנדבנק. "במסגרת העבודה בחנו גם את השוק הישראלי ולקחנו ממנו רעיונות. גילינו שבישראל יש הרבה אנשים אינטליגנטיים ושאכן מדובר באומת סטארט־אפ". טובאו הגיע לפני שבועיים לביקור בישראל, שבמסגרתו אף נפגש עם הנשיא ראובן ריבלין. 

 

ריקרד טובאו מנכ"ל אנדבנק, צילום: יריב כץ ריקרד טובאו מנכ"ל אנדבנק | צילום: יריב כץ ריקרד טובאו מנכ"ל אנדבנק, צילום: יריב כץ

 

למה בחרתם דווקא בסיגמא?

"לקח לנו ארבע שנים להיכנס לישראל, ומתוכם שנתיים נמשך המשא ומתן עם סיגמא. ראינו איך סיגמא צלח את משבר 2008 ואת משבר בועת הדוט.קום ב־2000. חשוב לנו להגן על ההון והתשואה של המשקיעים שלנו וחיפשנו צוות מנהלים אחראי ובעל שם כמו פרופ' דן גלאי, שייסד את בית ההשקעות. "אנחנו גם רוצים לגדול בקרב הקהילה היהודית במדינות הלטיניות שבהן אנו פועלים - ספרד, מקסיקו וברזיל".

מה לגבי הטענה שהעשירים מנסים לחמוק מתשלומי מס באמצעות השקעה דרך שוויץ ולוקסמבורג, שדרכה אתם פועלים?

"הסרט הזה נגמר מזמן. אי אפשר להימנע מתשלום מסים, ואם המשקיעים רוצים לעבוד עם בנק רציני, עליהם לשכוח מהאופציה הזו".

מה הפרופיל של אדם שמשקיע דרככם וייכנס לסניף החדש של סיגמא?

"מדובר בקהל משקיעים לאו דווקא מבוגר. בישראל לא מעט אנשים מוצאים את עצמם עם הרבה כסף נזיל כבר בגיל 40, לאחר שמכרו את העסק שלהם. אנחנו רוצים לתפוס אותם מוקדם, ולכן יש לנו שני סגמנטים. הלקוחות שלנו כוללים סטארט־אפיסטים שעשו אקזיט, מנהלי בנקים, עורכי דין בכירים - טווח רחב. יש הרבה אנשים עשירים בישראל".

איך היית מדרג את אהבת הסיכון של קהל הלקוחות האמיד בישראל?

"המשקיעים העשירים הם מתוחכמים, רבים מהם מוכנים לשים כסף בנכסי סיכון עבור תשואות של 3%–5% בשנה. זה תלוי גיל, המבוגרים רוצים יותר לשמר את הכספים והצעירים מחפשים תשואה גבוהה. כולם מעדיפים השקעות אלטרנטיביות ואנחנו מציעים את אפיק הנדל"ן בספרד, שם צנחו המחירים במשבר הפיננסי ועכשיו הם מתאוששים. אנחנו גם מציעים השקעה באג"ח חברות ומכשירים פיננסיים מובנים, שמציעים מצד אחד חשיפה לשווקים הסחירים ומצד שני הגנות. עם זאת, אנחנו בודקים היטב את המוצרים הללו ומציעים רק חלופות פשוטות, שהלקוח יכול להבין".

"מחירי הסחורות הם הימור" מה תמליצו ללקוחות בימים אלה?

"בחצי השנה הקרובה לא צפוי שינוי בשוק האירופי או עליית ריבית, להפך, היא עשויה לרדת. זאת משום שהבנקים המרכזיים תומכים בכלכלות וכך מגנים על מדינות ואנשים שחייבים כסף ונשענים על הריבית הנמוכה. מנגד, הריבית הזו קונסת את אלה שבוחרים לחסוך, ויש מתיחות באירופה בין כלכלות חזקות כמו גרמניה, שתומכת בהעלאת ריבית, לכלכלות חלשות, שרוצות ריביות נמוכות".

ומה לגבי השקעה בסחורות ומט"ח?

"קשה לצפות מה יקרה למטבעות, לזהב ולנפט. מחירי סחורות הם הימור".

באחרונה אושר בישראל חוק שמגביל את עלות השכר של בנקאים כמוך ל־2.5 מיליון שקל בשנה. מה דעתך?

"אני לא מצוי בפרטי החוק, אבל אני בהחלט חושב שתגמול הבנקאים צריך להיות תחת רגולציה ונועד ליצירת ערך לטווח ארוך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות