אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדי חברת החשמל מאחדים לראשונה כוחות: "לא ניתן לאף אחד להכניס לנו את היד לכיס" צילום: עמית שעל

ועדי חברת החשמל מאחדים לראשונה כוחות: "לא ניתן לאף אחד להכניס לנו את היד לכיס"

בחברת החשמל היו אמורים לקזז כבר בשבוע הבא אלפי שקלים ממשכורות העובדים בשל חריגות שכר שהתגלו לפני מספר שנים. ועדי העובדים המפולגים מניחים את חילוקי הדיעות ביניהם בצד כדי למנוע את המהלך שעשוי לחתוך עד כ-16 אלף שקל משכר חודשי מנהלים בכירים: "מבחינתנו אין חריגות שכר בכלל"

15.06.2016, 10:35 | ליאור גוטמן
המאבק על חריגות השכר בחברת החשמל מאחד את ועדי העובדים השונים, שלראשונה מזה זמן רב מניחים את חילוקי הדיעות בינהם בצד ומאחדים כוחות במטרה למנוע קיצוץ של אלפי שקלים מהמשכורת.

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, חברת החשמל הייתה אמורה לקזז כבר בשבוע הבא אלפי שקלים ממשכורות העובדים, וזאת בגין שתי חריגות שכר לכאורה שהתגלו בחברה לפני מספר שנים. לפי משרד האוצר חריגת השכר הראשונה קשורה לארוחות, במסגרתה אלפי עובדים נהנו מדמי אש"ל כפולים. חריגת השכר השנייה משמעותית יותר והיא מצאה שבכירי החברה (מדרגת מנהל מחלקה ומעלה) קיבלו תוספות פיקודיות שהסתכמו בתוספות שכר בגובה 18% במקום 7.5% בלבד אותן התיר אגף הממונה על השכר. כל אלו הצטברו כאמור לתשלום עודף של כ-150 מיליון שקל בשנה אותו העובדים התבקשו להחזיר לקופת המדינה בצורה של קיזוז שכרם החודשי.

בכנס הסברה שהתקיים אתמול (ג') בחיפה הצהיר יו"ר ועד עובדי חברת החשמל בצפון, יעקב דבידה, שהוא כבר הודיע לעובדי מחלקת תשלומים בחברה שלא יעזו לגעת בשכר של העובדים. "הוועד הצפוני מאוחד במאבק נגד הרצון לפגוע בשכרם של עובדי החברה כביכול בגין חריגות שכר. לא ניתן לאף אחד להכניס לנו את היד לכיס", אמר דבידה. בשיחה עם "כלכליסט" הוא מוסיף כי: "לא ניתן לאף אחד לקבוע לנו מה השכר. מבחינתנו אין חריגות שכר בכלל, ואני מזכיר לך שניהלו על זה מו"מ מול ההנהלה. אם יש להנהלה בעיה עם השכר שלנו שהיא תטפל בזה. העובדים לא אשמים", הוא מסכם.

 , צילום: אלעד גרשגורן צילום: אלעד גרשגורן  , צילום: אלעד גרשגורן

כמה כסף היה אמור להחזיר כל עובד? מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" עולה שממשכורתו של מנהל בכיר היו אמורים לקזז כבר במשכורת הקרובה כ-16 אלף שקל, ואילו ממשכורות של סגן מנהל אגף היה אמור להירשם קיצוץ של כ-11.5 אלף שקל. גם מנהלי המחלקות היו אמורים לספוג מכה בארנק עם קיצוץ מתוכנן של כ-4.1 אלף שקל. יצוין שלפי נתוני רשות החברות הממשלתיות עלות השכר הממוצעת בחברת החשמל היא השלישית בגובהה במשק והיא הגיעה בסוף 2015 לכ-33 אלף שקל לחודש לכל עובד.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בית הדין הארצי לעבודה החליט שלשום (ב') לעכב את הביצוע עד לאמצע יולי, אולם העובדים לא מחכים לפסיקה הסופית ומבחינתם זה צעד שלא יעבור. ולכן, הוועד הצפוני קיבל בהצהרות הלוחמניות שלו תמיכה אוטומטית גם מיו"ר ועד המהנדסים יעקב חי, יו"ר וועד האקדמאים עמיר כהן ויו"ר ועד הטכנאים וההנדסאים אבי קציר. הצעדים הארגוניים נכון לעכשיו מסתכמים רק באספות הסברה, אולם הוועדים מזכירים שבית הדין לעבודה התיר להם לשבות. מדובר בצעד קיצוני כאשר בין הועדים שוררת תמימות דעים שכל הצעדים שינקטו לא יכלול פגיעה באספקת החשמל השוטפת ללקוחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות