אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כלכליסט TV

6 שעות לסגירת הקלפיות: האם הגשמים בבריטניה ישפיעו על התוצאות?

דיווח חי מבירת אנגליה - הסקרים האחרונים, הקלפיות שנסגרו והשיטפונות בחלק מהמקומות שמונעים מהמצביעים להגיע לקלפיות

23.06.2016, 17:41 | שלומית רביד, לונדון
בריטניה מצביעה היום על גורלה באיחוד האירופי בחסות מזג אוויר סוער במיוחד. בדרום ובמזרח המדינה הובילו הצפות לסגירת קלפיות, וגם בלונדון היו קלפיות שנפתחו מאוחר וכמה בודדות שנסגרו במהלך היום. על פי התקשורת המקומית, הגשמים החזקים שעלולים להוביל לאחוזי הצבעה נמוכים מהצפוי, משחקים לידי תומכי הברקזיט, שהמוטיבציה שלהם להצביע גבוהה יותר.

קראו עוד בכלכליסט

ברחובות עיר הבירה לונדון מורגש מתח מאופק. ניכר שבכל פינת רחוב ומחוץ לכל פאב עומדים אנשים ומדברים על העניין - בכל זאת, על מה עוד יש לדבר ביום היסטורי כזה - אבל מרכז העיר נראה נקי יחסית מפעילות פוליטית של שני הצדדים. לא רואים כאן שלטי תמיכה או התנגדות משתלשלים מחלונות הבתים, לא שיירות של מכוניות שנוסעות במפגן כוח של אחד הצדדים וגם לא הפגנות גדולות. מדי פעם אפשר להיתקל בפעילים שעומדים ומחלקים מדבקות בפינת הרחוב או במדבקת IN או OUT על דשי בגדיהם של העוברים והשבים, אבל באופן כללי גילויי העמדות הוויזואליים מינימליים מאוד. אבל זה לא הופך אותם לפחות נחרצים. לרוב האנשים יש דעה ברורה ומוצקה, והם מוכנים להצהיר עליה בקול רם וללא חשש.

 

 

החגיגה הדמוקרטית מקבלת ביטוי מוגבר גם בעיתונות המקומית. כמעט לכל עיתון כאן יש אג׳נדה ברורה שמופיעה באותיות ענק על השער היומי. ה״סאן״ פרסם היום שער עם תמונת כדור הארץ ומה שנראה כמו זריחה בתוספת הכותרת "Independence Day" (יום העצמאות) בעיצוב שמתכתב עם כרזת הסרט שנשא את אותו שם מ-1996 ועם כרזת סרט ההמשך שיצא השנה. בשני הסרטים, אגב, חייזרים מרושעים מאיימים להשמיד את כדור הארץ. ה״דיילי מירור״, מצד שני, פרסם על שערו תמונה של מה שנראה כמו חור שחור עם הכותרת "Don't take a leap into the dark... vote REMAIN today". עיתונים שנחשבים רציניים יותר כמו ״הגרדיאן״ וה״פייננשל טיימס״ הקדישו כמובן את השער לאירוע ההיסטורי, אבל לא החצינו את עמדותיהם.

 

בניסיונות לשכנע את האזרחים לצאת ולהצביע, בחרו שני הצדדים לפנות לכיסי התושבים ולהסביר מדוע הצד השני יפגע בכלכלה. תומכי הברקזיט פרסמו שבריטניה מעבירה לאיחוד האירופי 350 מיליון ליש"ט בכל שבוע, אבל המספר הזה אינו מדויק משום שהוא לא מביא בחשבון את השימושים שנעשים בכסף הזה, את העובדה שחלק גדול ממנו מושקע בתוך בריטניה ואת זה שחלק ממנו גם חוזר כתשואות על השקעה.

 

מתנגדי הברקזיט מצדם פרסמו שההתנתקות מאירופה תעלה לכל משפחה בריטית 4,300 ליש״ט לשנה, אך גם את הטענה הזאת ניתן להפריך בקלות בשל אופן החישוב שהוביל אליה - עלות ההתנתקות חלקי מספר משקי הבית בבריטניה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות