אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: ירידה של 24% במספר הלוואות המשכנתא שנטלו רוכשי דירות בחודש מאי צילום: עמית שעל

בנק ישראל: ירידה של 24% במספר הלוואות המשכנתא שנטלו רוכשי דירות בחודש מאי

זאת בהשוואה לחודש המקביל אשתקד; הירידה מיוחסת להעלאת מס הרכישה ביוני 2015 שהשפיעה על נטילת המשכנתאות; היקף המשכנתאות החדשות שנטל הציבור עמד על 5.35 מיליארד, ירידה של 7% בהשוואה לאשתקד

26.06.2016, 13:06 | אביב גוטר
היקף המשכנתאות החדשות שנטל הציבור בחודש מאי עמד על 5.35 מיליארד שקל, ירידה של 7% בהשוואה לנתון המקביל אשתקד – כך עולה מנתונים שמפרסם היום (א') בנק ישראל. בסך הכל נטל הציבור 7,775 הלוואות חדשות למטרות מגורים לעומת 10,303 בחודש מאי בשנה שעברה, מה שמהווה ירידה של כ-24% במספר ההלוואות. נציין כי הירידה בכמות ההלוואות בהשוואה לשנה שעברה מיוחסת להעלאת מס הרכישה בחודש יוני האחרון, בהם משקיעים רבים מיהרו ליטול משכנתאות בטרם יחוייבו בשיעור מס גבוה יותר.

קראו עוד בכלכליסט

אילוסטרציה, צילום: bigstock אילוסטרציה | צילום: bigstock אילוסטרציה, צילום: bigstock

עם זאת קצב נטילת ההלוואות עדיין גבוה ועל פי ההערכות בענף הבנקאות עד סוף השנה הבנקים יעמידו משכנתאות לרוכשים בגובה של כ-60 מיליארד שקל, 5 מיליארד שקל פחות משנת 2015, שהיוותה שנת השיא בכל הזמנים בהיקף נטילת משכנתאות חדשות מהבנקים (65 מיליארד שקל).

גובה ההלוואה הממוצעת ממשיך להיות גבוה, נתון המחזק את דבריה של המשנה לנגידת בנק ישראל ד"ר נדין בודו-טרכטנברג בשבוע שעבר. בחודש מאי ההלוואה הממוצעת עמדה 688 אלף שקל השנה לעומת 559 אלף שקל בשנה שעברה. מספר ההלוואות שנטלו משקיעים בחודש מאי השנה נמוך בכ-7% בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה. מה שיכול היה להצביע על הסיבה בגינה גובה ההלוואה הממוצעת גבוה באופן ניכר הוא שיעור ההלוואות שנטלו המשקיעים מסך ההלוואות הכללי, זאת משום שמשקיעים אינם יכולים ליטול הלוואה שסכומה עולה על 50% מערך הנכס, ולכן הם נאלצים למצוא מקורות מימון אחרים על מנת לממן את הרכישה. אולם מה שמפתיע כי שיעורם ביחס למספר ההלוואות נותר דומה השנה גבוה יותר מהנתון המקביל בשנה שעברה, כ-16% מסך ההלוואות השנה נטלו משקיעים לעומת כ-13% בשנה שעברה, מה שמצביע על כך שייתכן ואפקט העלאת מס הרכישה התפוגג וכמות המשקיעים שרוכשים את דירותיהם באמצעות הלוואות מהבנקים לא השתנתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות