אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את הרפורמה להסדרת השימוש בקנאביס רפואי צילום: רויטרס

הממשלה אישרה את הרפורמה להסדרת השימוש בקנאביס רפואי

המשמעות: בקרוב יוכלו חולים הנזקקים לקנאביס רפואי לקבלו כמו כל תרופה אחרת בבית המרקחת. הרפורמה תסדיר גם מנגנון פיקוח שאותו יוביל משרד הבריאות

26.06.2016, 16:18 | ספי קרופסקי
הממשלה אישרה היום (א') את הרפורמה של שר הבריאות יעקב ליצמן להסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות ומחקר. אחת המשמעויות העיקריות של הרפורמה היא שבקרוב יוכלו חולים הנזקקים לקנאביס רפואי לקבלו כמו כל תרופה אחרת בבית המרקחת.

קראו עוד בכלכליסט

הרפורמה שאושרה דרך מנגנון של הצעת מחליטים (אישור ממשלתי עוקף חקיקה) אמורה להסדיר תחום שעד כה נחשב לפרוץ. מעתה לא תוגבל כמות העוסקים בתחום ומקומות הגידול כפי שהיה בעבר, אולם הם יחויבו להחזיק ברישיונות ייעודיים כפי שהיה עד כה. אלו יחויבו לפעול לפי סטנדרטים מחייבים של איכות. במסגרת הרפורמה יוכשרו גם רופאים נוספים לאשר שימוש בקנאביס למטרות רפואיות וזאת דרך הדרכות והליך הסמכה.

מוצרי הקנאביס יועברו מהמפעלים לייצור לבתי מסחר למוצרי קנאביס, בדומה לבתי מסחר לתרופות, ומשם לבתי המרקחת. בכלל, הרפורמה נועדה, בין השאר, לבצע הפרדה תאגידית בין חוליות שרשרת הגידול, הייצור והניפוק – כפי שנהוג בשוק התרופות. מספר בתי המרקחת שיקבל אישור למכור מוצרי קנאביס לא יוגבל, אך אלו יידרשו לעמוד בתנאים מסוימים. הניפוק וניהול המוצר יתבצע כמקובל עם תרופות נרקוטיות.

יעקב ליצמן. "אין כל סיבה שמי שזקוק לקנאביס מסיבה רפואית יסבול ויעבור מסכת ביורוקרטית מיותרת ועל כן יש להביא לשינוי הקיים היום בתחום", צילום: אלכס קולומויסקי יעקב ליצמן. "אין כל סיבה שמי שזקוק לקנאביס מסיבה רפואית יסבול ויעבור מסכת ביורוקרטית מיותרת ועל כן יש להביא לשינוי הקיים היום בתחום" | צילום: אלכס קולומויסקי יעקב ליצמן. "אין כל סיבה שמי שזקוק לקנאביס מסיבה רפואית יסבול ויעבור מסכת ביורוקרטית מיותרת ועל כן יש להביא לשינוי הקיים היום בתחום", צילום: אלכס קולומויסקי

הרפורמה תסדיר גם מנגנון פיקוח שאותו יוביל משרד הבריאות. במסגרתו, יקוים מערך פיקוח הדוק על שרשרת הגידול, הייצור, ההפצה והניפוק של קנאביס ומוצריו. בהצעת ההחלטה נכתב עוד כי משרד הבריאות מעוניין לקדם מחקר בתחום הקנאביס, אולם טרם צוינו יעדים ספציפיים.

השר ליצמן מסר לאחר אישורה של הרפורמה כי "הממשלה החליטה היום על רפורמה חשובה, עליה הכרזתי לפני מספר חודשים. הרפורמה תעשה צדק עם אלפי חולים שזקוקים לקנאביס הרפואי למטרת רפואה בלבד. אין כל סיבה שמי שזקוק לקנאביס מסיבה רפואית יסבול ויעבור מסכת ביורוקרטית מיותרת ועל כן יש להביא לשינוי הקיים היום בתחום". יחד עם זאת, ליצמן הבהיר כי הוא "נגד לגליזציה. שלא תטעו בי. יחד עם ההקלה לאלה הזקוקים לקנאביס רפואי, אנו נחמיר את הפיקוח ונמנע אפשרות לזליגה - והמשטרה תטפל בכך".

תגיות