אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביתן במו"מ למכירת 10 סניפים בבת־אחת צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

ביתן במו"מ למכירת 10 סניפים בבת־אחת

ל"כלכליסט" נודע כי ההסכם למכירת 10 סניפים במקשה אחת צפוי להיחתם בימים הקרובים, במקביל לניהול מו"מ לגיבוש תנאי סחר חדשים מול הספקים

27.06.2016, 08:31 | נורית קדוש

בעלי רשת יינות ביתן נחום ביתן מנהל מו"מ קדחתני למכירת 10 חנויות כמקשה אחת, לאחר שרשות ההגבלים העסקיים אישרה לו לרכוש את סניפי רשת מגה - כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

ההסכם למכירת הסניפים צפוי להיחתם בימים הקרובים. זהות הרוכש לא ידועה, אך בענף מעריכים כי ייתכן ומדובר בעמיקם בן־צבי, לשעבר שותף במחסני להב שכבר רכש חלק מסניפי מגה. בן־צבי הכחיש את הדברים וביתן עצמו סירב להגיב.

במקביל החל ביתן לנהל בסוף השבוע מגעים קדחתניים מול הספקים לגיבוש תנאי הסחר, לאחר שסירב לדון עימם לפני קבלת אשות ההגבלים. בקרב הספקים מבקשים להתאים את תנאי הסחר של הרשת הממוזגת לתנאים שקיבלו נאמני מגה ולא לתנאים המשופרים יותר מהם שנהנתה מגה בשנים עברו.

ספקי המזון וחברות ביטוחי האשראי עוקבים בדריכות אחר מימוש מיזוג מגה עם יינות ביתן, המלווה בהגדלת היקפי האספקה לרשת הממוזגת. המיזוג צפוי לשלש את כמויות האספקה שסיפקו עד כה החברות בענף לרשת יינות ביתן. בהתאם, ישולשו היקפי החשיפה הכספית של הספקים: עד כה, היה כספם של הספקים מובטח על ידי הנאמנים שמינה בית המשפט לניהול מגה, אולם מרגע שתועבר הבעלות על הרשת לידי ביתן תוסר אחריות הנאמנים. בחברות ביטוחי האשראי מסרו כי "עדיין בוחנים את נושא נחום ביתן" ומגה וטרם התגבשה עמדה בנושא.

בימים הקרובים יידרש בעלי יינות ביתן נחום ביתן לפעול לגיבוש הבנות עם חברות ביטוחי האשראי ועם ספקים שאינם מבוטחים, וצפויים לדרוש ממנו בטחונות וערבויות כתנאי לאספקת הכמויות הגדולות מכפי שסיפקו לו עד כה. הערב צפוי ביתן לפגוש בבכירי הענף, בארוע שקבע מראש לציון השלמת מיזוג סניפי כמעט חינם לתוך יינות ביתן.

התמודדות מורכבת נוספת נוגעת ליכולת של ביתן לנהל הפצה ל־188 סניפים, בעוד שעד כה הוא הפיץ רק ל־71 סניפים. שינוי זה יתרחש על על רקע כוונתו של ביתן להעביר את ניהול סניפי מגה למטה יינות ביתן, מהלך שעלול להיות כרוך בפיטורי מרבית עובדי מטה מגה שנותרו. חזית נוספת מולה צפוי ביתן להתמודד נוגעת לעובדי יינות ביתן, שאינם מחזיקים בהסדר קיבוצי שעליו חתם עם עובדי מגה.

פרק הזמן שניתן לביתן למכור סניפים יוותר חסוי

בשבוע שעבר, בתום בדיקה שארכה למעלה מחודש, נתנה רשות ההגבלים העסקים את אישורה למיזוג רשת מגה עם יינות ביתן. העסקה תאושר רק לאחר שביתן יפרק את השותפות שלו עם ביכורי השדה דרום בתחום סיטונות ירקות ופירות ויפסיק את פעילות החברה המשותפת ביכורי ביתן במתחם תימורים. ביתן צפוי לקדם בימים הקרובים את המו"מ בנושא על רקע רצונו לקבל לידיו את מגה כבר השבוע. על רקע זה, חברת יחדיו של מגה האחראית על אספקת ירקות ופירות לרשת תמשיך בשלב זה את פעילותה מהמרכז הלוגיסטי בקיבוץ אייל.

נחום ביתן, בעלים יינות ביתן, צילום: מיקי נעם אלון נחום ביתן, בעלים יינות ביתן | צילום: מיקי נעם אלון נחום ביתן, בעלים יינות ביתן, צילום: מיקי נעם אלון

במקביל, ברשות ההגבלים העסקיים נענו לבקשתו של ביתן שלא לחשוף את פרק הזמן שאושר לו למכור את 10 הסניפים שהוא נדרש להיפטר מהם, ושמיקומם נחשף בשבוע שעבר ב"כלכליסט". זאת בכדי לא לחזק את הקונים הפוטנציאליים במשא ומתן. עם זאת, הרשות אסרה על ביתן למכור את הסניפים לשופרסל, רמי לוי, אושר עד, מחסני השוק ופרש מרקט בהתאם לפריסת הסניפים של רשתות אלו באזורים שבהם ביתן נדרש לצמצם את נוכחותו. אם לא יצליח ביתן למכור את הסניפים האמורים בתוך פרק הזמן שקבעה רשות ההגבלים יועבר הנושא לטיפול נאמן שיפעל מטעם הרשות למכירתם.

עם קבלת אישור רשות ההגבלים למיזוג ציין ביתן כי סניפי רשת מגה ימשיכו לפעול תחת מותג מגה בשלב הראשון, כי הרשת תשמור על הפורמט החרדי זול בשפע וכי מגה תנוהל בידי ההנהלה הבכירה של יינות ביתן.

הרשות מקדמת את פירוק השותפות עם ביכורי שדה

התנאי הנוגע לפירוק השותפות בתחום הירקות והפירות התקבל בשביעות רצון בקרב החקלאים, שראו בה ביטול ממשי של הפטור מהסדר כובל בענף, שהתקבל כבר לפני שנתיים אך לא ייושם בפועל. ברשות ההגבלים העריכו כי פרוק השותפות ימנע מביכורי שדה להפוך לספקית הבלעדית של הפירות והירקות ל־188 סניפי ביתן ומגה.

מהרשות נמסר כי ההחלטה לעמוד על הדרישה לפירוק השותפות בתחום הירקות והפירות נובעת מההבנה כי "ברגע שאין לביתן אחזקות בביכורי שדה הוא יתייחס אליהם כאל כל ספק ולא יקנה מהם, אלא אם יציעו לו את המחיר הנמוך מבין ספקי הירקות והפירות".

תגיות