אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוכלוסיית העולם מזדקנת: לפחות תעשו מזה כסף צילום: שאטרסטוק

אוכלוסיית העולם מזדקנת: לפחות תעשו מזה כסף

בזמן ששני שליש מהעובדים בעולם יפרשו ללא פנסיה, במריל לינץ' התמקדו בהזדמנויות שהפנסיונרים מהווים למשקיעים: תיק מוצע של 250 מניות שייהנו מהתארכות תוחלת החיים בתחומי הבריאות, הדיור המוגן, הצרכנות והפיננסים. ויש גם נציגה ישראלית - טבע

28.06.2016, 07:57 | דרור רייך

השינוי הדמוגרפי הגדול ביותר בהיסטוריה העולמית, הזדקנות האוכלוסייה, מצוי בעיצומו, ובבנק ההשקעות מריל לינץ' מנסים לקפוץ על ההזדמנויות שגלומות בכך. הבנק פרסם עבודת ענק בשם The Silver Economy שמציגה את האתגרים שבשינוי הזה - וגם כמה דרכים לעשות עליו תשואה.

קראו עוד בכלכליסט

בשנת 2050 תוחלת החיים העולמית צפויה להגיע ל־77.1 שנים לעומת 48 שנים בלבד ב־1950. אוכלוסיית בני ה־60 ומעלה תגיע אז ל־2.1 מיליארד לעומת 901 מיליון כיום. הגיל החציוני יהיה 36.1 לעומת 29.6 כיום והצפי הוא שבכל חמש שנים תוחלת החיים תטפס בשנה.

נוסף על כך, האנושות לראשונה קרובה למצב שבו בני 65 ומעלה יעקפו במספרם את הילדים מתחת לגיל 5, תרחיש שצפוי עד סוף העשור הנוכחי.

אריכות ימים, שביהדות נחשבת ברכה, מהווה סיכון גדול, לדברי בנק ההשקעות, לעסקים, לאנשים פרטיים ובתרחיש קיצון גם לממשלות. זאת משום שאנחנו לא ערוכים לנחשול הדמוגרפי שהיא תגרור.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

כיום עומדת החשיפה של הקצבאות והפנסיות לסיכון בהתארכות תוחלת החיים על 25 טריליון דולר. ההוצאות במדינות המפותחות הקשורות בעליית תוחלת החיים עומדת על כ־40% מכלל ההוצאות הממשלתיות.

בנקים מרכזיים ברחבי העולם ממשיכים לקדם את ההרחבה הכמותית - רכישת אג"ח ממשלתיות בשוק הפרטי כדי להגביר את הנזילות בשוק ולעודד הלוואות והשקעות. פעילות זו, בשילוב עם הריבית האפסית והתארכות חיי האוכלוסייה, מביאות לכך שאחת מכל חמש קרנות פנסיה כבר נמצאת בסיכון. זאת משום שקרנות הפנסיה נדרשות לשלם קצבאות, אך לא מקבלות תשואה על כספן.

גם האנשים הפרטיים לא מוכנים למשבר המתקרב: לשניים מתוך שלושה אנשים מועסקים בעולם אין חיסכון פנסיה. מתוך אלה נשים, צעירים ובעלי השכלה נמוכה מצויים בסיכון הגדול ביותר.

במריל לינץ' מאמנים שהסקטור הפרטי ישחק תפקיד מרכזי בהתמודדות עם התארכות תוחלת החיים וידאג לצרכים הבלתי מסופקים של האוכלוסייה המזדקנת. הם מסמנים למשקיעים ארבעה תחומים שצפויים ליהנות מהסיטואציה שנוצרה. הראשון, תחום הבריאות והפארמה. כ־80% מהאנשים המבוגרים סובלים ממחלה כרונית אחת לפחות, והם אחראים לצריכה של 75% מהתרופות בארה"ב - פי שלושה משיעורם באוכלוסייה. כ־3 טריליון דולר מבוזבזים מדי שנה כדי למצוא פתרונות טובים וחכמים יותר עבורם.

התחום השני - פיננסים, בעיקר על רקע החשיבות הגוברת בהפרשות לפנסיה וניהול נכסים.

התחום השלישי הוא הדיור המוגן. על פי הסקירה 87% מדור הבייבי בום - שנולד לאחר מלחמת העולם השנייה, בין השנים 1946–1964 - מעוניין להזדקן בדיור מוגן. תעשייה זו מגלגלת כבר עתה 500 מיליארד דולר בשנה בארה"ב בלבד.

התחום הרביעי הוא הצריכה. כ־10,000 בייבי בומרס מגיעים לגיל 65 מדי יום, ובמדינות המפותחות, הם אחראים על 50%-60% מהוצאות הצרכנים. ההערכה היא שעד 2020, ההוצאות הללו יסתכמו ב־15 מיליארד דולר בשנה.

בנק ההשקעות מונה 250 מניות גלובליות שחשופות להזדקנות האוכלוסייה ברמות שונות וייהנו ממנה. הרשימה כוללת גם מניות גדולות ומוכרות כמו אפל או יבמ, שחשיפתן להזדקנות האוכלוסייה נמוכה או בינונית. בין שלל המומלצות ישנה גם מניה מישראל - של ענקית התרופות טבע, שתיהנה, אם כי בחשיפה נמוכה, מפגעי ההזדקנות.

"כלכליסט" בחר להתמקד בארבע מניות, אחת מכל סקטור, בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בקטגוריה שהבנק הגדיר את חשיפתה להתארכות תוחלת החיים כגבוהה.

 קאריביים , צילום: shutterstock קאריביים | צילום: shutterstock  קאריביים , צילום: shutterstock

UnitedHealth וסונובה מובילות בהמלצות

 

סקטור הבריאות צפוי לגלגל כ־10.3 טריליון דולר ב־2020, ואחת מניות המומלצות בו היא UnitedHealth, חברת ביטוח בריאות מובילה בארה"ב. החברה משרתת כ־70 מיליון מבוטחים בארה"ב ומחזיקה בכ־14% משוק שירותי ביטוח הבריאות האמריקאי.

רפורמת הבריאות בארה"ב יוצרת הזדמנות משמעותית עבור חברות ביטוח הבריאות. אלה צפויות להגדיל את בסיס מבוטחיהן בכ־40 מיליון איש שכעת הם נטולי ביטוח. עם זאת, לחצים של תקציב הבריאות ואינפלציית התרופות בארה"ב מובילים לקונסולידציה בענף, ולפיכך להגברת היתרון לגודל.

בשונה משאר השחקניות בענף, UnitedHealth כבר נהנית מיתרון משמעותי לגודל ומפיזור בפעילותה. מעבר לביטוח הבריאות, בחברה פועלת גם חטיבת Optum המציגה צמיחה דו־ספרתית גבוהה. החטיבה המספקת שירותים אנליטיים של מידע רפואי ורכש תרופות עבור תוכניות ביטוח בריאות ארגוניות (שירותי PBM).

תחום ה־PBM נהנה מצמיחה גבוהה לאור דרישת המעסיקים להוריד את עלויות סל התרופות. UnitedHealth היא חברת ביטוח הבריאות היחידה המשלבת את פעילות ה־PBM בתוכה, ולא משתמשת בשירותי חברות חיצוניות. יתרה מזו, UnitedHealth רכשה לאחרונה את חברת ה־PBM העצמאית Catamaran, שצפויה לחזק את יתרונותיה בשוק זה ולשפר את הרווחיות.

מניה נוספת בתחום הבריאות, שהוא חלק הארי בהמלצות מריל לינץ', היא סונובה (Sonova). זוהי החברה הגדולה בעולם לייצור מכשירי שמיעה הנסחרת בבורסת שוויץ. במריל לינץ' סבורים כי דור הבייבי בום בארה"ב ובמערב אירופה הגיע לגיל שבו הוא זקוק למכשירי שמיעה, וחברות העוסקות בתחום נסחרות בפרמיה משמעותית לעומת תחומים אחרים.

קרן וונטאס: יותר מ־1,400 נכסים ב־47 מדינות בארה"ב

 

קרן הריט וונטאס בולטת בתחום הדיור המוגן, נוכח חשיפה מאוד גבוהה אליו. וונטאס פועלת בתחום הנדל"ן הרפואי והדיור המוגן לגמלאים, והיא מחזיקה יותר מ־1,400 נכסים ב־47 מדינות בארה"ב.

החברה מיצבה את עצמה כמובילה בשוק צומח. על פי נתוני מפקד האוכלוסין של ארה"ב, ב־25 השנים הבאות קצב הגידול של אוכלוסיית בני 85 ומעלה יהיה גבוה פי שלושה מהעלייה של כלל האוכלוסייה. במריל לינץ' מציינים כי לוונטאס יש גם מדיניות ארוכת שנים של חלוקת דיבידנד רבעונית.

משפחת אריסון מפליגה על פני כמחצית משוק הפלגות הנופש

ענקית הספנות שבשליטת משפחת אריסון, קרניבל קרוז, היא אחת המניות המומלצות של מריל לינץ' בתחום הצרכנות. בעל המניות הגדול בחברה הוא מיקי אריסון (16%), בנו של תד אריסון ואחיה של שרי אריסון.

החברה הגדולה בתחומה מפעילה יותר מ־100 אוניות שיט תענוגות, מעין מלונות ענק על המים, עם למעלה מ־200 אלף מיטות. החברה שולטת על כמחצית משוק הפלגות הנופש.

קרניבל עלתה לכותרות בינואר 2012 לאחר שספינה שלה, קוסטה קונקורדיה, עלתה על שרטון מול חופי האי ג'יליו בים התיכון. 30 נוסעים שהיו על סיפון הספינה מתו בתאונה.

הבנק הגדול בשווייץ UBS עומד מול הטלטלה

בתחום הפיננסים בולטת מניית הבנק הגדול בשוויץ, UBS. מניות הבנקים באירופה, בארה"ב וביפן צנחו מתחילת השנה בשיעורים דו־ספרתיים. זאת על רקע ההאטה הכלכלית בסין, ירידת מחיר הנפט וקשיים בגיוס חוב שיאפשר להתמודד עם דרישות הלימות ההון הגוברות.

מול כל זה UBS, הבנק הגדול בשווייץ, מחזק יחד עם קרדיט סוויס בכ־50% מכלל הפיקדונות בבנקים במדינה. בנוסף מחזיק UBS במערכת סניפים ענפה כמעט בכל העולם.

משרדי UBS , צילום: אורון גולקרוב משרדי UBS | צילום: אורון גולקרוב משרדי UBS , צילום: אורון גולקרוב

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות