אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפשר לחגוג בחינם: השיר Happy Birthday הופך לנחלת הכלל צילום: שאטרסטוק

אפשר לחגוג בחינם: השיר Happy Birthday הופך לנחלת הכלל

שופט פדרלי בלוס אנג'לס אישר הסכם פשרה וסיים מאבק משפטי ממושך נגד חברת וורנר מיוזיק, שטענה לזכויות על השיר וגבתה במשך שנים מיליוני דולרים מאולפני קולנוע, אמנים ויצרני כרטיסי ברכה תמורת הזכות להשתמש בשיר. מעתה יהיה השימוש חופשי וחינם

28.06.2016, 16:22 | שירות כלכליסט

אחד מהשירים המוכרים ביותר ברחבי העולם בשפה האנגלית עומד להפוך לנחלת הכלל. שופט פדרלי בלוס אנג'לס אישר הסכם פשרה וסיים מאבק משפטי ממושך נגד טענותיה של חברת וורנר/צ'אפל מיוזיק" הטוענת לזכויות יוצרים על השיר Happy Birthday To You.

"שירו את זה בקול רם ובגאווה, שירו את זה בחינם", נאמר בהצהרה מאת משרד עורכי הדין שייצגו את התובעים בתביעה הייצוגית נגד וורנר. "מדובר בניצחון גדול וציבור ולאמנים המבקשים לעשות שימוש בשיר בסרטונים ובשירים שלהם", אמר עורך הדין דניאל שאכט.

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

התביעה הוגשה ב-2013 לאחר שקבוצת יוצרי סרטים שהפיקו סרט תיעודי דל תקציב על ההיסטוריה של השיר נקנסו ב-1,500 דולר בשל הפרת זכויות יוצרים כאשר השתמשו בשיר בסרטם. יוצרי הסרט חברו לאמנים אחרים שנאלצו ברבות השנים לשלם תמורת השימוש בשיר, והביאו את התביעה בפני בית משפט בקליפורניה.

 

בספטמבר 2015 קבע השופט ג'ורג' קינג כי השיר אינו שייך ל"וורנר/צ'אפל". חברת המוסיקה הסכימה לשלם 14 מיליון דולר בהסדר שהביא אל סיומה את תביעתה לזכויות יוצרים וכן את ניסיונותיה לגבות תמלוגים על כל שימוש שנעשה בו.

"וורנר/צ'אפמן" היא זרוע ההוצאה לאור של "וורנר מיוזיק". החברה הכניסה לקופותיה כ-2 מיליון דולר לשנה באמצעות מכירת רישיונות לשימוש מסחרי בשיר המפורסם. על אף שניתן לעשות שימוש חופשי בשיר באירועים פרטיים, הרי שהחברה גבתה תשלום משימוש בשיר במסעדות, בסרטים ואפילו בכרטיסי ברכה דיגיטליים.

השיר הולחן בידי מילדרד היל ב-1893 יחד עם אחותה פאטי היל – גננת מקנטאקי. ילדי הגן היו שרים את השיר, ששמו המקורי היה "Good Morning to You ". מילות השיר שונו בשלב מאוחר יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות