אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות החמרת הענישה על עבירות המס - הוארך נוהל הגילוי מרצון עד לסוף השנה צילום: עומר מסינגר

בעקבות החמרת הענישה על עבירות המס - הוארך נוהל הגילוי מרצון עד לסוף השנה

מאז פורסם הנוהל ב-2014 הוגשו 5,131 בקשות לגילוי מרצון, כמו כן נחשף הון בסך של כ-17.5 מיליארד שקל, שייכנס למערכות הדיווח השוטפות ברשות המסים. לשם השוואה, בד"כ מוגשות לרשות המסים כ-200 בקשות לגילוי מרצון בשנה

30.06.2016, 12:21 | עמרי מילמן

רשות המסים ומשרד המשפטים החליטו היום רשמית להאריך את נוהל הגילוי מרצון המאפשר לבעלי הון לא מדווח להסדיר את תשלום המס עם חסינות מהליך פלילי עד לסוף השנה. ההליך היה אמור להסתיים היום אולם בעקבות החקיקה לפיה עבירות מס חמורות יחשבו עבירות מקור לפי חוק איסור הלבנת הון, מה שגורר את החמרת תקופת המאסר והקנסות, וכן מאפשר לרשות המסים לחלט רכוש וכספים החשודים כמעורבים בהלבנת הון, ובעקבות ההענות הרבה התעורר הצורך להאריך את הנוהל.

קראו עוד בכלכליסט

בעת אישור החוק החדש התעוררה בעיה שכן ללא פטור מהליך פלילי כנגד עבירות הלבנת הון, אדם שהיה הולך להליך של גילוי מרצון היה חשוף לאחר מכן להליך פלילי של הלבנת הון. אולם כעת סוכם כי הנוהל יכלול גם פטור מהליך פלילי על עבירות הלבנת הון שמקורן בעבירות מס.

רשות המסים רשות המסים רשות המסים

הוראת השעה קובעת כי ניתן לפנות לרשות המסים באופן אנונימי (דרך רואה חשבון או עורך דין) ורק לאחר הסיכום על תנאי הגילוי - כלומר כמה מס ישולם על סכום הכסף הלא מדווח, חושף המייצג את הלקוח שלו מול רשות המסים. עד כה היה חשש כי אם במהלך קיום הגילוי מרצון בעל ההון הלא מדווח מתחרט, הוא עדיין נשאר ברשימות של הרשות.

בנוסף ישנו הליך מקוצר לבעלי הון הנמוך משני מיליון שקל שנדרשים לשלם לא יותר מחצי מיליון שקל.

מאז פורסם ב-7 בספטמבר 2014 הוגשו במסגרת הנוהל סה"כ 5,131 בקשות לגילוי מרצון, מהן 3,059 במסלול האנונימי, 1,088 במסלול המקוצר ו-984 במסלול הרגיל. כמו כן, נחשף במסגרת הנוהל הון המוערך ב- 17.5 מיליארד שקל, שיכנס למערכות הדיווח השוטפות ברשות המסים. לשם השוואה נציין כי בד"כ מוגשות לרשות המסים כ- 200 בקשות לגילוי מרצון בשנה.

עו"ד אורי גולדמן ממשרד גולדמן ושות', התייחס להחלטת ההארכה: "למרות שניתן ומוטב היה להסדיר זאת שלא ברגע האחרון, אנו שמחים כי הובהרה עמדתו הרשמית של משרד המשפטים באשר להארכת מועד תום נוהל הגילוי מרצון, וכי ניתנה באופן רשמי עמדתם של גופי האכיפה והתביעה לפיהן תינתן למגלים חסינות מפני העמדה לדין פלילי הן בעבירות המס, והן בעבירות על-פי חוק איסור הלבנת הון. בימים אלה נדרשים עורכי הדין העוסקים במסים לתת מענה לפונים רבים נוספים המעוניינים לעשות שימוש באחד ממסלולי הנוהל ובכך להכשיר את ממונם ואת נכסיהם באופן אנונימי ותוך קבלת חסינות מפני העמדה לדין פלילי כאמור, מתוך וודאות של המצב החוקי ולוחות הזמנים הרלוונטיים, ולכן אין עיתוי טוב יותר להודעת ההארכה".

עו"ד (רו"ח) תהילה ששון, ראש מחלקת מיסוי אזרחי ממשרד עו"ד ברזילי-ששון, התייחסה להחלטת ההארכה: "אנו מברכים על הסרת עננת חוסר הוודאות שנוצרה עקב הבטחתו מעל גבי העיתונות של מנהל רשות המיסים להאריך את נוהל הגילוי מרצון. שינויי החקיקה המאפשרים למדינת ישראל לפעול בשיתוף עם ממשלות ובנקים ברחבי העולם להעברת פרטים של חשבונות של לקוחות שלא דווחו כדין במדינות המושב שלהם, יחד עם הגברת האכיפה ושינוי הגישה של הבנקים הזרים אשר החלו לדרוש אישור של רו"ח או עו"ד כי החשבון מדווח בישראל אחרת הם "מקפיאים" את הכסף המצוי באותו חשבון, "סוגרים" על תושבי ישראל המחזיקים בחו"ל כספים, נכסים, רכוש והון אשר ההכנסות בגינם לא דווחו בישראל".

עו״ד שוש שחם, מומחית למס הכנסה ומיסוי בינלאומי, פרקליטה לשעבר בפרקליטות מיסוי וכלכלה, סגנית יו"ר פורום מיסים בלשכת עוה"ד: "מן הראוי להמשיך את הנוהל ללא הגבלת זמן, כפי שקורה בארה״ב.

כל עוד הנוהל מניב לקופת המדינה מיליארדי שקלים, כפי שמפרסמת רשות המיסים, אין להפסיקו. בארה״ב נקבע כי לנוהל גילוי מרצון אין תאריך סיום, וכי ניתן לסיימו כל יום ללא הודעה מוקדמת, והוא עדיין מניב מיליארדי דולרים לכן הוא עדיין בתוקף-וראשיתו היה שם בשנת 2009! כאשר מממשל אובמה גילה את הכספים הלא מוצהרים של אזרחי ארה״ב בבנקים בשוויץ".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מר אשר אתם מבלבלים את המוח. קום תעביר
מר אשר אתם מבלבלים את המוח. קום תעביר חוק של דיווח חובה לכל אדם מגיל 21 וצפונה. למעלימים קנס בגובה 100 אחוז מגובה העלמה + מינימום של מספר שנים בכלא. תאפשרו לקבל החזרי מס למשל על ריבית ותראה איזה פלא המדינה תרוויח. תרוצים שלא לעשות כך יש הרבה אבל לעשות זו החוכמה וזו כניראה הלכה לאיבוד במסדרונות
Basketball  |  03.07.16
לכל התגובות