אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
12 סימנים לכך שאתם זקוקים נואשות לחופשה צילום: שאטרסטוק

12 סימנים לכך שאתם זקוקים נואשות לחופשה

מתחילים להיראות כמו תמונת הדרכון שלכם, מפספסים אירועים חשובים ועושים הרבה טעויות - יכול להיות שאתם צריכים להתנתק מהעבודה. אחרת, זה יכול לעלות לכם בבריאות

05.07.2016, 17:50 | שירות כלכליסט

למרות שמדברים רבות על החשיבות של לקיחת חופשה, אנשים רבים עדיין לא מנצלים את ימי החופש שלהם. סקר של גלאסדור הראה כי עובדים אמריקאים מנצלים רק כמחצית (51%) מימי החופש המגיעים להם.

"יש אנשים שהם פשוט מכורים לעבודה ויש אנשים שמרגישים שהם גם כך מפגרים במטלות שלהם בעבודה וחוששים לקחת חופשה שתחמיר עוד יותר את המצב", מסביר מייקל קר, מרצה בינלאומי ומחבר הספר "יתרון ההומור" (The Humor Advantage). "חלק חוששים שהבוס שלהם יראה את החופשה שלהם בעין לא יפה, במיוחד כשאחרים לא לוקחים חופשה. חלק מהעובדים, בסביבת עבודה תחרותית במיוחד אפילו חוששים שהם יפסידו את המשרה שלהם, או שזה ישאיר פתח לעובד אחר להוכיח את עצמו על חשבונם", קר מוסיף.

קראו עוד בכלכליסט

"לא משנה עד כמה אתם מודאגים או אוהבים את העבודה שלכם, ויתור על החופשה השנתית שלכם הוא מתכון בטוח לשחיקה שעלולה להביא לבעיות בריאותיות, שיכולה לדרוש הפוגה עוד יותר גדולה מהעבודה", קר אומר. "הבעיות הרבות שנגמרות כתוצאה מלחץ שנוצר מעבודה תובענית הן בין היתר לילות ללא שינה, בעיות בקיבה, עצבנות, כאבי גב וראש".

מחקר שפרסמה יוניברסיטי קולג' בלונדון ב-2015 מצא שעבודה קשה מדי מגדילה ב-33% את הסיכוי לחטוף שבץ, וב-13% את הסיכון להתקף לב. מעבר להשלכות השליליות על הבריאות, ויתור על חופשות מוביל בסופו של דבר לירידה בפריון העבודה, לפגיעה ביצירתיות ולרשלנות בעבודה. לעומת זאת, לאחר יציאה לחופשה חוזרים לרוב לעבודה רעננים ומלאי אנרגיה, וכך קל יותר להתמודד עם הלחצים היומיומיים.

"ההתנתקות מהעבודה, גם אם רק ליום או יומיים, יכולה לעזור לשמור על נקודת מבט טובה יותר על החיים, עוזרת לחזק את הקשרים האישיים ולעלות את רמות האושר, כלומר חופשה יוצרת אדם בריא ומאושר יותר שמגיע לעבודה", מסביר קר.

כדי למנוע מכם להגיע למצב של תשישות ושחיקה בשל עומס עבודה, באתר ביזנס אינסיידר פרסמו 12 סימנים שיעידו שאתם זקוקים נואשות לחופשה:

1. אתם מתחילים להיראות כמו תמונת הדרכון שלכם

קר אומר שזו בדיחה ישנה, אך יש בה מן האמת. "כל סימן לעייפות כרונית מהווה תמרור אזהרה: מהירים להתעצבן על חברים לעבודה, מתקשים להתרכז בביצוע משימות שגרתיות, כאבי ראש חוזרים, כאבי גב, בעיות בבטן או אפילו בעיות בריאות רציניות יותר".

תמונת פספורט, צילום: Alex Barth/flickr תמונת פספורט | צילום: Alex Barth/flickr תמונת פספורט, צילום: Alex Barth/flickr

 

2. קשיים בשינה

 

בין אם לוקח לכם זמן להירדם או שאתם מתעוררים בשלוש לפנות בוקר, בעיות בשינה הם לרוב סימפטום לעומס ולחץ, יש בזה גם סימן לכך שההתמקדות שלכם בעבודה באה על חשבון שאר הדברים.

3. מפספסים אירועים חשובים בחיים הפרטיים

אם אתם מגלים פתאום שפספסתם יותר מדי ארוחות משפחתיות, הופעות של הילדים או מפגשים חברתיים, זה כנראה רמז לכך שעליכם להתחבר מחדש למשפחה במהלך חופשה נחוצה.

4. אתם עושים יותר ויותר טעויות בעבודה

 

בין אם מדובר בשגיאות בדו"חות פיננסיים או בעסקאות מול לקוחות, אם כמות הטעויות שאתם מבצעים הולכת וגדלה, זה כנראה סימן שאתם צריכים לטעון מצברים מנטאליים.

עושים טעויות בעבודה? אולי הגיע הזמן לצאת לחופשה, צילום: שאטרסטוק עושים טעויות בעבודה? אולי הגיע הזמן לצאת לחופשה | צילום: שאטרסטוק עושים טעויות בעבודה? אולי הגיע הזמן לצאת לחופשה, צילום: שאטרסטוק

 

5. אתם כבר לא מתלהבים מהעבודה

אם אתם לא מתלהבים ללכת לעבודה בראשון בבוקר, כפי שבעבר הייתם, או שאתם חרדים מפעילות בעבודה שנהגתם ליהנות ממנה, אתם כנראה זקוקים למנוחה. "אם אתם כבר לא זוכרים מה החלקים שאהבתם בעבודה, אז נראה שהגיע הזמן להתרחק", אומר קר.

6. איבדתם את חוש ההומור שלכם

אתם כבר לא צוחקים באותה קלות כפי שעשיתם בעבר, או שאתם מתקשים למצוא את "החלק המשעשע" במצבים מאתגרים בעבודה.

חופשה באיי יוון חופשה באיי יוון חופשה באיי יוון

 

7. הכל נהייה מסובך

מטלות שבעבר הייתם מסיימים במהירות וביעילות נראות כעת כמכשולים עצומים. "היעדר פרספקטיבה בריאה על נושאים היא בהחלט סימן שאתם צריכים לכייל מחדש את החיבורים המנטאליים שלכם.

8. כל החיים שלכם סובבים סביב העבודה

אם הזהות שלכם מבוססת על העבודה, עד כדי כך ששכחתם את האני האמיתי שלכם, אז הגיע הזמן לחופשה.

9. אתם חושבים על העבודה כל היום

 

אם גם לאחר סיום יום העבודה אתם ממשיכים לחשוב ולדבר על העבודה, זה כנראה מצביע על כך שעליכם להתמקד מחדש בעזרת חופשה.

לא מתנתקים מהעבודה גם בדייט? אתם צריכים קצת הפוגה, צילום: שאטרסטוק לא מתנתקים מהעבודה גם בדייט? אתם צריכים קצת הפוגה | צילום: שאטרסטוק לא מתנתקים מהעבודה גם בדייט? אתם צריכים קצת הפוגה, צילום: שאטרסטוק

 

10. אתם מקבלים החלטות לא בריאות כדי להתמודד עם הלחץ

 

מוזגים כוס יין ברגע שאתם נכנסים הביתה אחרי יום עבודה או מבריזים מאימונים, אלה יכולים להוות סימנים לכך שאתם צריכים חופשה

11. לא עושים כלום כשמגיעים הביתה

בשעות הפנאי שלכם, במקום לצאת לריצה או להשתתף בפעילות חברתית אתם מסתפקים ברביצה על הספה, בעיקר מכיוון שאין לכם כוח לשום דבר אחר, וכך לא מנצלים כראוי את הזמן החופשי.

12. אתם חולמים בהקיץ על הכל מלבד עבודה

אתם מפנטזים לא מעט על זכייה בלוטו או על חופשה חלומית במקום להתמקד בעבודה שלפניכם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות