אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: חשיפת המשקיע הישראלי לחו"ל גדולה ממה שהוא חושב צילום: עטא עוויסאת

בנק ישראל: חשיפת המשקיע הישראלי לחו"ל גדולה ממה שהוא חושב

חטיבת המחקר של הבנק מציינת כי להשקעה הישירה בחברות בחו"ל מתווספת החשיפה העקיפה - באמצעות ההשקעה בחברות מת"א 100 שפועלות בשווקים הבינ"ל

10.07.2016, 11:48 | רעות שפיגלמן

בבנק ישראל מפרסם היום (א') סקירה על החשיפה הפיננסית של משקיעים ישראלים בבורסה התל אביבית לשווקים בינלאומיים באמצעות החברות הנסחרות בה.  

קראו עוד בכלכליסט

המחקר שנערך על ידי שניר אפק ונדב שטינברג מחטיבת המחקר בבנק ישראל מתמקד בחשיפה העקיפה של המשקיעים המקומיים לשווקים בחו"ל, באמצעות השקעה במניות ישראליות רב לאומיות. זאת לנוכח הפער המהותי בין החשיפה למדד המניות העולמי של מניות הפועלות מול השווקים הבינ"ל לבין מידת חשיפתן של החברות המתמקדות בשוק המקומי.  

הבנק ערך בדיקה על השלכות הפעילות של חברות רב לאומיות על החשיפה האמורה ובחן בין היתר עד כמה מחירי המניות במדד ת"א 100 מושפעים ממצב המניות הגלובאליות באמצעות החשיפה שלהן לשווקים הבינלאומיים.

באופן ספציפי, נערכה במסגרת המחקר של הבנק השוואה בין מחיר מניה מקומית של חברה ישראלית שאינה מייצאת כלל לחו"ל לחברה שכן מייצאת.

במסגרת המחקר נמצא כי חברה המייצאת רק לחו"ל מושפעת וחשופה ב-40% יותר למדד המניות העולמי, לעומת חברה שלא מייצאת כלל לחו"ל. התוצאות חזקות יותר כאשר מדובר במניות של חברות דואליות. 

 

בהתאם, טוען המחקר, החשיפה הישירה בתיק הנכסים הפיננסיים של הציבור הישראלי לחו"ל באמצעות השקעה בנכסים זרים גדלה למעשה ב-40% אם לוקחים בחשבון את החשיפה העקיפה, באמצעות השקעה בחברות ישראליות רב לאומיות הנסחרות בבורסה. החשיפה המוסדית הישירה לשווקים הבינ"ל גדלה ב-15% כשמוסיפים לה את ההשקעה במניות הישראליות הפועלות גם בחו"ל.

עורכי המחקר מציינים כי לנוכח התוספת של החשיפה העקיפה, ירידה בביקוש לסחורות ושירותים באזור מסויים עשויה לפגוע לא רק בחברות הישראליות הפועלות בו אלא גם בשווי תיק הנכסים של הציבור. בשל כך, יש חשיבות לניתוח החשיפה העקיפה לש חברות הפועלות בשווקים הבינ"ל, ובפרט של חברות ממונפות מאד, לצורך השמירה על היציבות הפיננסית המקומית.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות