אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סבב התיקים: גלנט יעבור למשרד הכלכלה המוקטן, אלי כהן צפוי להיות שר השיכון צילום: לידר סטודיו לצילום

סבב התיקים: גלנט יעבור למשרד הכלכלה המוקטן, אלי כהן צפוי להיות שר השיכון

ברקע הזזתו של גלנט ממשרד השיכון - משבר אמון מתמשך בינו לבין כחלון; נבחן גם מינוי אביגדור יצחקי לתפקיד; זאב אלקין מהליכוד ימונה ככל הנראה למשרד להגנת הסביבה שהיה אצל סיעת כולנו

12.07.2016, 11:46 | רוני זינגר

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון סיכמו על סבב תיקים בממשלה שצפוי לצאת לדרך עד לתום מושב הקיץ של הכנסת, כלומר עד תחילת אוגוסט. כך נודע ל״כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

במוצאי שבת האחרון נפגשו נתניהו וכחלון וסיכמו על הסבב הבא: שר השיכון יואב גלנט צפוי לעזוב את משרד השיכון ולקבל את משרד הכלכלה המוקטן, זאת כיוון שחלק התעסוקה של משרד הכלכלה יועבר לידיו של שר הרווחה חיים כץ. כץ קיבל הבטחה כבר במאי מנתניהו להגדלת משרדו ולהחזרתו לימים בהם היה משרד העבודה והרווחה.

במקומו של גלנט צפוי להתמנות לשר ח"כ אלי כהן מכולנו. ואולם ל"כלכליסט" נודע כי בסביבת כחלון נבחנה גם האפשרות למנות את ראש מטה הדיור הלאומי אביגדור יצחקי לשר השיכון. עם זאת, נראה שמינוי כזה לא יהיה קל או אפשרי בשל העובדה שמדובר בפקיד ממשלתי מכהן ובשל העברת סמכויות שנעשו ממשרד השיכון למטה הדיור וכעת לא ברור האם יכלו לחזור שוב לאחריות המשרד במהירות. 

משה כחלון ואלי כהן, צילום: שאול גולן משה כחלון ואלי כהן | צילום: שאול גולן משה כחלון ואלי כהן, צילום: שאול גולן

ככל הנראה שגם סוכם, כי את המשרד לאיכות הסביבה, בו מחזיקה כיום כולנו, יקבל שר ירושלים ומורשת זאב אלקין.

עם זאת, בשיחה בין נתניהו לכחלון עלו המחלוקות שקיימות בין שרי הליכוד ובעיקר הציפייה של השר ללא תיק צחי הנגבי לקבל משרד, וכן ציפייה של שר התיירות יריב לוין להשתדרג מתיק התיירות. לא ברור מה יוחלט באשר לאלה אך סוכם כי נתניהו יפתור תחילה את הבעיות בתוך הליכוד, ואז יצא לדרך הסבב.

ברקע הזזתו של גלנט ממשרד השיכון, ישנו משבר אמון מתמשך בינו לבין כחלון. הבוקר (ג'), בדיון שמתקיים בנושא הדיור הציבורי בוועדת הכלכלה, הטיחה ח"כ אורלי לוי אבקסיס בגלנט כי היא יודעת שהוא צפוי להיות מודח בשל עיסוק היתר שלו בדיור הציבורי, דרשה שיאשר או יכחיש אך גלנט התחמק ממתן תשובה. לוי אבקסיס טענה: ״לא לעשות זעזועים במשרד השיכון, יש שר מתפקד, אם כבר אז אלי כהן יתאים למשרד הכלכלה ויהיה שם שר מצויין". לוי אבקסיס טענה כי כי הדחת גלנט תהיה כדי "להשתיק את הדרישות של הדיור הציבורי".

בדיון בוועדת הכלכלה פנתה ח"כ  לוי אבקסיס לשר השיכון גלנט ושאלה אותו בנוגע לפרסומים: "יאנחנו שומעים שמישהו רוצה להעביר אותך מתפקידך לפני הדיונים על התקציב ולא יהיה מי שידאג שהתקציבים יגיעו. יכניסו שר חדש ואנחנו נאבד זמן יקר בזמן שאנחנו במשבר דיור נוראי. משרד השיכון צריך יציבות. האם זה נכון שמתכוונים להעביר אותך מתפקידך?"

גלנט השיב: "מאחר וזה כל הזמן עולה יש אנשים שמנסים להציג אותי כמסכן וחלש. אני מבין שמישהו רוצה לעשות ככה או אחרת ואני צריך קביים כדי שיסייעו לי. אני מרגיש מספיק חזק בכל דבר שאני עושה, כמוכם שמעתי שמועות בתקשורת. אני מאוד מרוצה ממה שקורה במשרד הבינוי בהקשר למה שעשינו וגם בהקשר לתוכניות העתידיות שלנו. תפנו את השיח הזה למי שיש לו יכולת השפעה לא אלי".

 גורמים פוליטיים המכירים את הנושא אמרו כי כחלון מעוניין להגיע להשגים דרמטיים יותר בתחום הדיור באופן כללי ונושא הדיור הציבורי מדורג רק לאחר מכן. 

אביגדור יצחקי, צילום: אסי אפרתי אביגדור יצחקי | צילום: אסי אפרתי אביגדור יצחקי, צילום: אסי אפרתי

עם זאת, גורמים במערכת הפוליטית אמרו בצהריים ל"כלכליסט" כי קיימת אפשרות שכחלון יבחר שלא למנות בסופו של דבר שר למשרד השיכון, ישמור אותן בידיו ויאפשר לראש מטה הדיור יצחקי להמשיך להוביל את המהלכים בתחום.

מלשכת שר האוצר נמסר: "בניגוד לפרסומים, ראש הממשלה ושר האוצר לא סיכמו על כל שינוי בתיקים בהם מחזיקה מפלגת כולנו. בניגוד למה שמנסים לצייר גורמים אינטרסנטיים, שר האוצר, משה כחלון, ושר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, עובדים בשיתוף פעולה מלא ומצויים ביחסי עבודה מצויינים. את פירות שיתוף הפעולה בין השניים ניתן לראות בתוצאותיה של תכנית "מחיר למשתכן" ותכניות נוספות אותם מובילים השניים יחד. שינויים באיוש התיקים אותם מחזיקה מפלגת כולנו תעשה רק בהסכמה מלאה בין שר האוצר משה כחלון לשר הבינוי והשיכון יואב גלנט".

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
במפלגות בהם הראש  קובע המינויים לא הכישורים קובעים
במפלגות בהם הראש  קובע המינויים לא הכישורים קובעים  , כך אצל ליברמן שהדיח 3 שרים מכהנים ומינה אותם לתפקידים ברשות הביטחונית , מה ללנדאו ולרפאל ? יאיר שמיר חוזר כיו"ר התעשיה האוירית כאן נראה המהלך נכון  מסתבר  שגם אצל כחלון משחקים בכסאות המוזיקלים . חבל שגבאי עזב  וגלנט  מועבר   מתיק השיכון , 
Bus  |  12.07.16
21.
להעביר את התעסוקה למשרד הרווחה.. להשתדרג מתיק התיירות..
להעביר את התעסוקה למשרד הרווחה.. להשתדרג מתיק התיירות.. הבטיחו לו משרד משמעותי יותר.. נשמע שהשרים מתייחסים לתפקידם כמו לרכב משומש שרק מחכים להחליף אותו. איזו ממשלת קרקס זאת לא יאמן. כל שיטת הקואליציה פשטה את הרגל מתי נתעורר. הכנסת משותקת והממשלות פה קרקס. 
Umbrella  |  12.07.16
לכל התגובות