אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשכ"לית הורתה להדק את הפיקוח על השירות הלאומי צילום: עומר מסינגר

בלעדי לכלכליסט

החשכ"לית הורתה להדק את הפיקוח על השירות הלאומי

בעקבות בדיקה שערכה מיכל עבאדי־בויאנג'ו הוציא משרדה הנחיה המחייבת את המשרדים הממשלתיים ואת מינהלת השירות הלאומי לעבור בתוך 90 יום למערכות מחשוב ייעודיות ולמנגנוני בקרה משופרים על שעות הפעילות של המתנדבים

13.07.2016, 06:53 | ספי קרופסקי

אגף החשבת הכללית באוצר הנחה את החשבים במשרדים הממשלתיים הרלבנטיים ובמינהלת השירות הלאומי־אזרחי להעביר אליו תוך 90 יום אישורים על הימצאות מערכות מחשוב ייעודיות ומנגנוני בקרה על שעות הפעילות של מתנדבי השירות הלאומי. אם לא יימצאו כאלו בתום התקופה, משרד החשבת ידרוש שיוקמו באופן מיידי.

בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי אגף החשבת הכללית במשרד האוצר עורך בדיקה פיננסית במנהלת השירות האזרחי־לאומי ובעמותות הכפופות למינהלת שבהן מתנדבים במסגרת השירות הלאומי. מהמידע שהגיע למשרד התגבש החשד כי חלק מהעמותות העבירו למשרדי ממשלה שונים דיווחים כוזבים ושגויים על תקני מתנדבים, ועקב כך קיבלו החזרים כספיים גדולים יותר מכפי שהגיע להן.

קראו עוד בכלכליסט

במשרד החשבת כינסו השבוע את החשבים שמשרדיהם עובדים באופן שוטף מול עמותות השירות הלאומי, ומנו בפניהם את הסיכונים הפוטנציאליים העלולים להוביל לדיווחים כוזבים או שגויים על תקני המתנדבים. החשבים התבקשו להסדיר את מנגנוני הבקרה הכוללים, בין השאר, וידוא שהתשלום על כל מתנדב מתבצע בהתאם למספר תעודת זהות רלבנטי, עדכון קבצים עם שמות המתנדבים ופרטיהם בכל משרד, וידוא שכל מתנדב מדווח בהתאם לתקן הנכון (תקן בית או חוץ — ס"ק) ומעקב אחר תקופת ההתנדבות. כמו כן מבקשים במשרד החשבת מהמינהלת להקים מערכת מחשוב ייעודית בעבור כל הגופים המפעילים את מערך השירות הלאומי.

מימין שר החינוך נפתלי בנט שר הרווחה חיים כץ והחשבת הכללית מיכל עבאדי
מימין שר החינוך נפתלי בנט שר הרווחה חיים כץ והחשבת הכללית מיכל עבאדי צילומים: עמית שעל , אוראל כהן ועומר מסינגר

האגודה להתנדבות מודה כי נעשו תקלות בדיווח

בתחילת השבוע פורסם כי האגודה להתנדבות, הגדולה מבין עמותות השירות הלאומי, מודה במכתב לעובדיה כי הסכום המצטבר של כלל התקלות שנמצאו בבדיקה שנערכה במשרדים ארבע שנים אחורה הוא כ־17 מיליון שקל. במכתב, הנשלח ביום חמישי האחרון לעובדי העמותה, מציינת מנהלת חטיבת כוח האדם נעה ברג כי מדובר בתקלות שחלקן לרעת האגודה וחלקן לטובתה, וכי הבדיקה היא יוזמה עצמאית ואינה קשורה לבדיקה חיצונית כלשהי.

במקביל, לקראת סוף השבוע האחרון ביקשה העמותה להחזיר למשרד החינוך כ־8 מיליון שקל שקיבלה ממנו בתקופה של שלוש שנים וחצי. סכום זה הוא ככל הנראה חלק מ־17 מיליון השקלים שהעמותה דיווחה עליהם, ויתרת הסכום מורכבת מתשלומי יתר שקיבלה מגופים אחרים כמו משרד הרווחה ומינהלת השירות הלאומי. 

 

לאסור על התקשרות עם עמותת שירות לאומי

במכתב שנשלח לעובדי העמותה מתייחסת ברג לפרסום על בדיקת החשבת הכללית, הכורכת את העמותה לדבריה "עם עמותת ש"ל (שירות לאומי) ומציגה דיווחים כוזבים לכאורה שבוצעו על ידי האגודה". בכך היא מתייחסת לבדיקה של משרד הרווחה שבה התגלה כי עמותת ש"ל העבירה דיווח על כ־40 תקנים בהיקף של מאות אלפי שקלים. משרד הרווחה הורה לעמותה להחזיר את הכספים וקנס אותה ב־50 אלף שקל.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שיגר בחמישי האחרון מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובו בקשה לאסור התקשרויות עם עמותות ש"ל והאגודה להתנדבות עד תום הבדיקה בעניינן. "להבנתי, גם בימים אלו חלק מאותן עמותות שהחשדות לעיל נוגעים אליהן — מתמודדת במכרזים ממשלתיים וציבוריים שונים ונוכח החשדות החמורים והמשך תהליך הבדיקה בעניינן — התמודדות שכזו, שגם בימים כתיקונם נראית לי לא סבירה, הינה בעייתית ויש לעצור אותה מיידית", כתב ח"כ לוי ליועמ"ש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
כל הדבר הזה שנקרא "שירות לאומי" צריך להעלם.
כל הדבר הזה שנקרא "שירות לאומי" צריך להעלם. במקום להעסיק אנשים בשכר מלא - לוקחים ילדים שלא מוכנים לשרת (שהפראיירים ישרתו) ב-דמי קיום, עוד כפול ויותר ל"עמותה" שמנהלת ועדיין לא מגיעים לשכר מינימום או יותר שמגיע לאדם מקצועי שלא מוצא עבודה במקצוע (או שמקצוע נעלם בכלל) כי יש ילדים שיעשו במקומו. וכן, אני יודע שאני מכליל. אני יודע שיש אנשים שלא מסוגלים לשרת ובאמת מדובר בעזרה גם להם. סבבה, שלמו למתנדבים שכר מלא ונראה כמה מקומות יעדיפו להעסיק אנשים מקצועיים.
PurpleBlowdryer  |  13.07.16