אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז פנסיה במכבי לא עמד ברפורמת ברירת המחדל ונפסל צילום: ישראל הדרי

בלעדי לכלכליסט

מכרז פנסיה במכבי לא עמד ברפורמת ברירת המחדל ונפסל

אגף שוק ההון באוצר דרש מקופת החולים לשנות את המכרז הפנסיוני שאליו יצאה בעת שהרפורמה היתה בגדר טיוטה. במכרז החדש מכבי תצטרך לפנות לכל קרנות הפנסיה כדי לקבל הצעות ולשים דגש עיקרי על גובה דמי הניהול בבחירת הקרן הזוכה

14.07.2016, 08:09 | רחלי בינדמן

אגף שוק ההון במשרד האוצר עצר את מכרז הפנסיה של קופ"ח מכבי, אחד ממכרזי הפנסיה הגדולים שיצאו בתקופה האחרונה, כך נודע ל"כלכליסט". הסיבה: תנאי המכרז שגיבשה הקופה לא עולים בקנה אחד עם חוזר פנסיית ברירת המחדל של האוצר, שהיה בגדר טיוטה בעת שמכבי יצאה למכרז.

קראו עוד בכלכליסט

בפברואר האחרון פרסמה מכבי את תנאי המכרז הפנסיוני שלה ל־7,926 עובדיה ואף קיבלה הצעות מקרנות פנסיה שאליהן פנתה. אלא שלפני מספר שבועות הודיע אגף שוק ההון, בראשות דורית סלינגר, למכבי כי עליה לבטל את המכרז ולצאת בחדש בהתאם לדרישות חוזר פנסיית ברירת המחדל. החוזר דורש, למשל, כי המעסיק יפנה לקבלת הצעות מכל קרנות הפנסיה ולא רק ממספר קרנות.

רן סער מנכ"ל קופת חולים מכבי, צילום: אוראל כהן רן סער מנכ"ל קופת חולים מכבי | צילום: אוראל כהן רן סער מנכ"ל קופת חולים מכבי, צילום: אוראל כהן

בנוסף, דורש החוזר כי דמי הניהול יהוו לפחות 50% מהשיקול בבחירת הזוכה ורק 50% יוקצו לגורמים איכותיים כמו תשואות ושירות. באוצר מעוניינים שדמי הניהול יהיו השיקול העיקרי בבחירת הזוכה כדי למנוע מצב שמעסיקים יבחרו בקרנות פנסיה משיקולים זרים.

בתנאי המכרז המקורי של מכבי, בניהולו של רן סער, היתה דרישה מהפכנית לגבי דמי הניהול שישלמו הפנסיונרים של הקופה. כיום כל הפורשים לפנסיה משלמים דמי ניהול מקסימליים של 0.5% מהסכום שנחסך.

במכבי דרשו לראשונה להוריד את דמי הניהול בפרישה ל־0.3% לכל היותר כתנאי לזכייה במכרז. במכרז שנפסל גם דרשה מכבי כי דמי הניהול לחוסכים הפעילים בקרן הפנסיה לא יעלו על 0.1% מהצבירה ועד 0.95% מההפקדות השוטפות או לחלופין לא יעלו על 0% מהחיסכון הצבור ועד 2.6% מההפקדות השוטפות (שני מנגנונים שכל אחד מתאים לקהל עובדים אחר בהתאם להיקף החיסכון וגובה השכר שלהם).

עוד נקבע כי דמי הניהול של הגוף הזוכה במכרז בקרן ההשתלמות לא יעלו על 0.45% מהסכום הצבור. מדובר בדרישות מקסימום, ובמכבי ציפו לקבל הצעות זולות יותר.

ממכבי נמסר בתגובה: "מכבי ביצעה התאמות במכרז בהמשך לפניית האוצר, מכרז חדש יפורסם בקרוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות