אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מליסרון משקיעה בקניון הראל שנדרשה למכור

מליסרון משקיעה בקניון הראל שנדרשה למכור

קרן אקסיום, שקנתה את קניון הראל כחלק מדרישת רשות ההגבלים לאחר מיזוג מליסרון עם בריטיש ישראל, התפרקה. מליסרון עדיין מסייעת לנהל אותו בשל הלוואה שנתנה לקרן

14.07.2016, 08:32 | אורנה יפת

שלוש שנים לאחר שמכרה את קניון הראל לקרן אקסיום, בשל הדרישה שהציב לה הממונה על הגבלים עסקיים במסגרת עסקת המיזוג עם בריטיש ישראל ב־2011, מליסרון עדיין מחזיקה במניות על הקניון במבשרת ציון ומשקיעה בו מיליוני שקלים. ל"כלכליסט" נודע כי לאחרונה הזרימה מליסרון 4 מיליון שקל לטובת שיפוץ הקניון ושיפור חזיתו. העבודות נועדו לשדרוג ושיפור הקניון על מנת למצבו כקניון מודרני ומתקדם. לא רק זאת, חברת הנדל"ן גם מייעצת בניהול למנכ"ל הקניון, אבי שטרית, שמונה על ידי קרן אקסיום.

קראו עוד בכלכליסט

קניון הראל נמצא בבעלות חברת קניון הראל בע"מ, שמליסרון מחזיקה בה 40% מהמניות עם משפחת בן דוד (60%). בספטמבר 2013 בן דוד ומליסרון מכרו את אחזקותיהם בחברה. במסגרת העסקה העמידה מליסרון הלוואה בסך 225 מיליון שקל לחברת א.ג.א החזקות שבבעלות בעלי אקסיום, דנה תדמור ואורי עצמון. העסקה נעשתה לפי שווי של 302 מיליון שקל לקניון. מליסרון נאלצה לתת לאקסיום הלוואה לאחר שזו לא הצליחה לגייס את הסכום הנדרש לרכישת הקניון. לפני כחצי שנה נקלעה אקסיום לחדלות פירעון ועסקת המכר לא הושלמה.

בפברואר פנתה מליסרון באמצעות החברה־הבת מרכזי מסחר לבית המשפט בבקשה למנות לקניון כונס נכסים וטענה כי הקניון מאבד מערכו. מליסרון שאפה למכור את הקניון אך בית המשפט לא אפשר זאת, בין היתר, כיוון שמשקיעים שגייסו בעלי אקסיום השקיעו כ־100 מיליון שקל בחברה ולא קיבלו תמורה.

קניון הראל במבשרת ציון. בקרוב צפויה תחרות באזור קניון הראל במבשרת ציון. בקרוב צפויה תחרות באזור קניון הראל במבשרת ציון. בקרוב צפויה תחרות באזור

מבחינתה של מליסרון מדובר בתסבוכת, שכן היא מנועה מלהחזיק בבעלות על הקניון, אך מכיוון שאקסיום לא פרעה את מלוא החוב כלפיה, היא מחזיקה בבעלות עליו בעל כורחה. מרשות ההגבלים העסקיים נמסר: "הרשות עודכנה על קיומו של הליך פירוק של החברה הרוכשת, נציגי מליסרון הבהירו לרשות כי הם פועלים ויוסיפו לפעול על פי תנאי המיזוג".

בעיה נוספת מבחינתה של מליסרון היא העובדה שהקניון מאבד משוויו. קניון הראל הוא כיום קניון יחיד במבשרת ציון ולדברי שוכרים מדובר בקניון טוב שהפדיונות בו גבוהים, אך בשבועות הקרובים צפוי רמי לוי לפתוח בסמוך קניון גדול, וכן אושרה הקמת תחנה מרכזית עם שטחי מסחר. כך, כשמליסרון תמכור את הקניון, היא תיאלץ למכור אותו בשווי נמוך יותר.

ממליסרון נמסר: "מליסרון משתפת פעולה ועושה כל שנדרש לשם הגנה על הקניון וחיזוקו, במסגרת הצורך לשמור על שוויו או אף להגדיל שוויו שכן הוא משמש כבטוחה להלוואות. במסגרת זו ועל פי אישור בית המשפט נעתרה מליסרון לבקשת המנהלים והעמידה הלוואה נוספת של כ־4 מיליון שקל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות