אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר שנדחה שש פעמים: בוטל מכרז מחיר למשתכן בלוד צילום: עומר מסינגר

לאחר שנדחה שש פעמים: בוטל מכרז מחיר למשתכן בלוד

לכלכליסט נודע כי לאחר שבמשרד הבינוי והשיכון הבינו כי תנאי המכרז לא מספיק רווחיים, צפוי להתפרסם מכרז חדש הכולל מגרשים לבניית 38 יחידות צמודות קרקע

17.07.2016, 08:18 | אמיתי גזית ואביב גוטר

אחרי לא פחות משש דחיות בוטל מכרז מחיר למשתכן בלוד ובקרוב צפוי להתפרסם מכרז חדש, במתכונת אטרקטיבית יותר, שיכלול מגרשים לבניית 38 יחידות דיור צמודי קרקע שיימכרו במחירי השוק החופשי.

קראו עוד בכלכליסט

המכרז פורסם לראשונה בספטמבר שעבר והציע ליזמים וקבלנים להגיש הצעות לבניית 120 יחידות דיור במתחם אחד בשכונת גני אביב בלוד. הוא היה בין המכרזים הראשונים שפורסמו בשיטת מחיר למשתכן במתכונת החדשה שהוביל שר האוצר משה כחלון. במשרד הבינוי והשיכון שהשר המכהן בו הינו יואב גלנט מסיעתו של כחלון, וברשות מקרקעי ישראל הבינו לאחרונה שחלק ממלאי המכרזים הקיים אינו מספיק אטרקטיבי לקבלנים ולכן אלו לא מגישים עבורם הצעות.

שטח פתוח בלוד, צילום: צפריר אביוב שטח פתוח בלוד | צילום: צפריר אביוב שטח פתוח בלוד, צילום: צפריר אביוב

הגורמים המקצועיים במשרד הבינוי והשיכון יודעים שהם נבחנים על כל מגרש ומגרש וגם מכרזים הנסגרים באופן חלקי אינם גורמים לשביעות רצון בקרב מקבלי ההחלטות.

לכן מחפשים במשרד אחר פתרונות יצירתיים כדי להגדיל את הכדאיות הכלכלית לקבלנים. אחד מהפתרונות בהם משתמשים גם היום הוא מתן קרקע משלימה (סמוכה לאזור או שלא) ליזם בתמורה מלאה או בהנחה כדי שיוכל לבנות שם פרויקט נוסף, לפי הייעוד של הקרקע. זוהי הפעם הראשונה מאז החלו לשווק מכרזים בשיטת מחיר למשתכן שהוחלט לספח קרקעות נוספות כדי להפוך את המכרז לאטרקטיבי יותר עבור הקבלנים המתעניינים.

המכרז בלוד נדחה בפעמים הראשונות בגלל עיכוב בפרסום חוברת המכרז — החוברת שבאמצעותה מקבלים המתעניינים את המידע הזקוק להם כמו פרטי המתחם, ההיבטים התכנוניים והפיזיים, מועדי תשלומים, ערבויות ותנאי המכרז.

הסיבה לעיכוב בפרסום החוברת נובעת מהצורך לשנות את פרטי המכרז כדי שיהפוך להיות כדאי מבחינה כלכלית לקבלנים. זאת משום שבשיטת המכרזים החדשה רווחיהם מוגבלים והם אינם יכולים לגלגל הוצאות בלתי צפויות על הלקוחות. בשיטת המכרזים החדשה הזוכה הוא זה שהציע את המחיר הנמוך ביותר עבור מ"ר בנוי, בשונה ממה שהיה נהוג עד היום בו הזוכה היה זה שהציע את המחיר הגבוה ביותר על הקרקע.

ממשרד הבינוי והשיכון וברשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי "מכרז מחיר למשתכן בגני אביב, לוד, בוטל רק פורמלית והוא יפורסם בימים הקרובים במתכונת משופרת במטרה להגדיל את הכדאיות הכלכלית ליזמים, ובתוך כך ייבחנו מחדש עלויות הפיתוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
המחירים של צמודי קרקע (בתים פרטיים) יקרים מדי
המחירים של צמודי קרקע (בתים פרטיים) יקרים מדי עבור אלו שמתמודדים למכרזים של מחיר למשתכן. אם היה להם (לנו) את ההון העצמי שדרוש לרכוש את הבית במסגרת תוכנית המחיר למשתכן, היינו כבר רוכשים בלי לבקש טובות מהמדינה ובלי להיכנס להגרלות הזויות. 38 יחידות לא באמת יזיזו למחסור האדיר בדירות. מציע לקחת את הקרקע ל-38 היחידות הללו ולבנות רבי קומות. אפשר לבנות על השטח הזה כ-1,000
Apple  |  21.07.16
7.
הגיע הזמן להפסיק עם קלישאות של מי שמפקד
הגיע הזמן להפסיק עם קלישאות של מי שמפקד בקרבי עושה זאת למען המדינה.זה מסלול קריירה.גלנט עשה עבודה בצה״ל קיבל הטבות ופנסיה וניצל אותה למינוף לתפקיד שר.אין לו שום רצון להטיב עם הבוחרים או אפילו לעשות עבודה כלשהי.רק כסף וכוח.
OrangeFish  |  17.07.16
לכל התגובות