אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק "דמי פגיעה לעצמאים" אושרה במפתיע בקריאה טרומית צילום: אלכס קולומויסקי

הצעת חוק "דמי פגיעה לעצמאים" אושרה במפתיע בקריאה טרומית

הצעת החוק של ח"כ עופר שלח מציעה שעובד עצמאי יהיה זכאי לדמי פגיעה בדומה לעובד שכיר, כלומר גם בעבור הימים הראשונים לפגיעה. האישור נעשה אחר ששרהרווחה חיים כץ הודיע כי הוא תומך בהצעת החוק, בניגוד לעמדת הממשלה

20.07.2016, 18:25 | רוני זינגר

הצעת חוק דמי פגיעה לעצמאים עברה לפני שעה קלה במפתיע במליאת הכנסת ואושרה בקריאה טרומית. זאת לאחר ששר הרווחה חיים כץ הודיע כי הוא תומך בהצעת החוק, של ח"כ עופר שלח (יש עתיד), בניגוד לעמדת הממשלה.

שלח העלה את הצעת החוק במליאה לקריאה טרומית לאחר שוועדת שרים לחקיקה החליטה שלא לאשר את הצעת החוק. למרות זאת, עלה שר הרווחה כץ במליאה והודיע כי ירים את ידו בעד ההצעה ובכך היא להעברת ההצעה, כאמור בניגוד לצפוי.

כעת תקודם הצעת החוק להכנה לקריאה ראשונה, ואז יתברר אם הממשלה תכשיל אותה או תמשיך בכל זאת לקדמה.

עסק פרטי בקשיים בת"א (ארכיון), צילום: דוד הכהן עסק פרטי בקשיים בת"א (ארכיון) | צילום: דוד הכהן עסק פרטי בקשיים בת"א (ארכיון), צילום: דוד הכהן

דמי פגיעה הם תשלום שהמוסד לביטוח לאומי משלם למבוטח שנפגע בעבודה כפיצוי על אובדן שכר או הכנסה. כיום מבוטח שנפגע בעבודה ואינו מסוגל לעבוד עקב הפגיעה, זכאי לדמי פגיעה בעד אותה תקופה. עם זאת, חוק הביטוח הלאומי קובע כיום כי לעובד עצמאי לא משולמים דמי פגיעה בעד 12 הימים הראשונים שבעדם הוא זכאי לדמי פגיעה.

הצעת החוק מציעה שעובד עצמאי יהיה זכאי לדמי פגיעה בדומה לעובד שכיר, כלומר גם בעבור הימים הראשונים לפגיעה.

בדברי ההסבר לחוק נכתב: "לעומת העובד השכיר, שכאמור יפוצה בעבור ימי הפגיעה, במקרה של עובד עצמאי הוא אינו זכאי לפיצוי בעבור 'תקופת הזכאות הראשונה', המוגדרת בחוק כ-12 ימים מיום הפגיעה, ובעצם מתחיל לקבל תשלום מהיום ה-13. מדובר באפליה בלתי סבירה והרת גורל עבור עצמאים רבים שבמקרה של פגיעה מוצאים עצמם ללא רשת ביטחון, מה שעלול לערער את יציבות העסק ולהביא לסגירתו, ויש מקום לתקנה".

שלח: "התחלנו היום את המסע לשיוויון זכויות לעצמאים המופלים באין ספור חוקים מול בביטוח הלאומי. אני מודה לשר הרווחה חיים כץ שהבין את הצדק בהצעת החוק והביא לאישורה למרות התנגדות ועדת שרים לחקיקה״.

עו״ד רועי כהן נשיא להב ארגון העצמאים: "הצעת החוק של ח"כ שלח היא יוזמה משותפת עם ארגון להב ומהווה בשורה וצעד משמעותי נוסף למען ציבור העצמאים ולהשוואת התנאים הסוציאליים לאלו של השכירים. בזמן האחרון אנו עדים לגל של הצעות חוק פופוליסטיות שלא לוקחות בחשבון את ההשלכות על ציבור העסקים הקטנים והעצמאים. אנו נמשיך לפעול לתיקון עוולות החקיקה כלפי העצמאיים ולמגר את האפליה הקיימת כלפיהם אל מול ציבור השכירים".

תגיות