אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקנות מעוכבות - ומאות עובדים בענף הזיקוקים בסכנת פיטורים צילום: אלכס קולומויסקי

התקנות מעוכבות - ומאות עובדים בענף הזיקוקים בסכנת פיטורים

ענף זיקוקי הדינור נמצא בסכנת קיום בגלל עיכוב התיקון לחוק הרעש, שמקצר את טווח ההפעלה ל־300 מטר מבתי מגורים. ועדת הפנים: "מחכים למשה כחלון"

24.07.2016, 08:32 | אורנה יפת
התפטרותו של השר לאיכות הסביבה אבי גבאי ב־29 במאי הותירה את ענף הזיקוקים בישראל בפני סכנה של פיטורי מאות עובדים. יום לפני סיום תפקידו חתם גבאי על התיקון לחוק הרעש, שלפיו יאושר יבוא של זיקוקים בעלי עוצמת רעש של עד 110 דציבל טווח, שיאפשרו לקצר את טווח ההפעלה ממרחק של 1,000 מטר מבתי מגורים, כקבוע היום בחוק, לטווח של 300 מטר. אלא שבוועדת הפנים מסרבים לקבל את התיקון בטענה כי אינו תקף בשל פרישת השר.

קראו עוד בכלכליסט

"מושכים אותנו מ־2011. עכשיו אנחנו בפתחה של עונת החתונות שאנחנו יכולים לעבוד בה, וזו כבר העונה השישית שמשטרת ישראל לא מאפשרת לנו להפעיל זיקוקים בגלל תקנות לא רלבנטיות ואף שאנחנו מייבאים זיקוקים שנפתחים ללא רעש", טוען יו"ר פורום יבואני הזיקוקין באיגוד לשכות המסחר ירון מור. "השקענו מיליוני שקלים ברכישת שטח, בניית בונקרים לאחסון הזיקוקים, אנחנו משלמים כל השנה תשלומי ארנונה על הבונקרים, מחזיקים חברות שמירה, חברות אבטחה, פועלים מול גופי כיבוי אש, ואנחנו בקריסה. היינו שבעה יבואנים ונשארנו שישה על כרעי תרנגולת".

השר לשעבר אבי גבאי. בוועדת הפנים לא מקבלים את קביעתו, צילום: שאול גולן השר לשעבר אבי גבאי. בוועדת הפנים לא מקבלים את קביעתו | צילום: שאול גולן השר לשעבר אבי גבאי. בוועדת הפנים לא מקבלים את קביעתו, צילום: שאול גולן

ב־2011 נכנס לתוקף תיקון לחוק הרעש, שאוסר על הפעלת זיקוקים ממרחק של פחות מ־1,000 מטר מבתי מגורים. בעקבות התיקון צומצם מספר המפעילים המורשים מ־2,000 מפעילים ל־460 כיום. "כאשר נסגר מפעל בדרום שמעסיק 30 איש מקימים צעקות, ובצדק, אבל כאן לקחו פרנסה של מאות אנשים ואף אחד לא סופר אותנו", אומר מור.

מוועדת הפנים נמסר: "כרגע לצערנו לוועדה אין מה לעשות בנדון כי הדבר עומד לפתחו של השר הזמני להגנת הסביבה משה כחלון". מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "בכוונת המשרד לדאוג לכך שהתיקון לתקנות יובא לדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בהקדם האפשרי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ולמגיב "סובלימזציה" תיקון לחוק הרעש למרחק של 300
ולמגיב "סובלימזציה" תיקון לחוק הרעש למרחק של 300 מטרים אינו פוגע באזרחים, משום ש:  1. הפעלת הזיקוקים היא עד השעה 22:30 2. בטווחים של 300 מטרים 110 דציבלים התושבים בסביבה כלל לא ישמעו את הרעש  3. לכולנו חשוב לשמור על שלוותם את התושבים בסביבה לצד איזון נכון וצודק לכולם.  יש פתרונות אמיתיים שאף אחד אינו יפגע וכולם יצאו מרוצים
Bottle  |  10.08.16
2.
הגיע הזמן שיטפלו בנושא כי אנחנו מפעילי הזיקוקין
הגיע הזמן שיטפלו בנושא כי אנחנו מפעילי הזיקוקין נופלים בין הכסאות כל השנה היום מפעילזיקוקין ברשיון  שרוצה לעשות פירוטכניקה באירוע כל שהוא כמו בחו"ל לא יכול בגלל חוק מטופש בחו"ל מותר ובארץ אסור ? לא מבין את הבירוקרטייה. 
Bee  |  10.08.16