אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפואטיקה של הטיפ צילום: דיאנה בחור-ניר

הפואטיקה של הטיפ

ומה אפשר ללמוד ממנה, אחרי שגומרים לחייך

30.07.2016, 08:06 | אמיר זיו
הרבה יותר ממה שנראה לעין טמון בכוסות הטיפ הקטנות שמונחות על הדלפקים, במזנונים בתחנות הדלק, בפיצוציות או בדוכני האוכל ברחוב. כוסות כמעט שקופות מבחינתנו, תזכורת אגבית לכך שיש מישהו נמוך יותר בשרשרת המזון. כן, אתה, מי שיש לו 15 שקל לקפה פושר ומאפה רותח, לא יכול לשים שקל לצעיר שמכין לך אותם? יכול. אבל לא שם. לא תמיד. בדרך כלל לא. למה?

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

כשעומדים כל היום מאחורי הדלפק ונאלצים לדקלם, לקוח אחרי לקוח: "תודה שקנית ב־Yellow", כוסות הטיפ משמשות לביטוי עצמי. אפשרות להפגין אישיות וליצור איזו נבדלות בין סניף זהה אחד למשנהו. לכן כמעט לעולם יוצמד אליהן טקסט משועשע ומעלה חיוך לדרבון התשר: עוד טיפ־טיפה ניסע לתאילנד. שים שקל במקום לתת אותו לביבי. מה, לא היינו נחמדים? דור האין־לי, המיומן בחיבור שנינויות לאיסוף לייקים ועם תפיסת עולם של כלכלה שיתופית, אינו נבוך מליקוט פרוטות. בסך הכל עוד פרויקט גיוס המונים. קח חיוך, תן שקל.

אבל השנינויות הללו — חלקן בהחלט מצחיקות ומעודכנות — הן בסופו של דבר עדות לכך שהבוס לא משלם מספיק. גם אם הוא משלם כחוק, אי אפשר להגיע רחוק עם משכורת נטו של זבן בפיצוצייה. לא עד תאילנד, בקושי עד רמת גן. מדובר בסוג של קבצנות במסווה. ליקוט שאריות חינני, עוד נגזרת של עולם העבודה הנוכחי, מלווה בבדיחה שנונה וצליל מטבע בסופה. או שלא.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

 , צילום: קרן צוריאל הררי צילום: קרן צוריאל הררי  , צילום: קרן צוריאל הררי

 , צילום: דנה מאור-הד צילום: דנה מאור-הד  , צילום: דנה מאור-הד

 , צילום: דיאנה בחור-ניר צילום: דיאנה בחור-ניר  , צילום: דיאנה בחור-ניר

 , צילום: ציפה קמפינסקי צילום: ציפה קמפינסקי  , צילום: ציפה קמפינסקי

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

 , צילום: דיאנה בחור-ניר צילום: דיאנה בחור-ניר  , צילום: דיאנה בחור-ניר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות39 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

39.
קניתי מזגנים ברשת אל"מ. שילמתי על המוצרים, עבור
קניתי מזגנים ברשת אל"מ. שילמתי על המוצרים, עבור ההובלה ובעד ההתקנה. זה לא מנע מהסבלים לבקש ממני טיפ. כשקצת חשבתי על כך, המהנדס (המוח) שתיכנן את המזגן לא קיבל טיפ, גם לא פועל היצור שהרכיב אותו ואף לא המוכר המקצועי בחנות. תשר הוא נוהג פסול שצריך לכלות. אל תתביישו לא להשאיר טיפ, הגיע הזמן שהמעסיקים ישלמו שכר נאות ולא יקבלו מאיתנו סיבסודטיפ!
Controller  |  31.07.16
36.
ואוו... אילו אנשים ממורמרים יש פה בתגובות. גם
ואוו... אילו אנשים ממורמרים יש פה בתגובות. גם אני חושב שתרבות הטיפים היא בזויה ומעליבה. ועדיין, משאיר טיפיםשל בין 10-20% בבארים או בתי קפה בהם אני יושב (לא הולך כמעט למסעדות). אני חושב שזה עוד חלק מתרבות שזרה לי ועדיין אני חלק ממנה. כמו תרבות החתונות (זה לא אומרשאני מתחתן). לא מבין למה כמעט בכל כתבה שאני נכנס אליה הטוקבקיסט הישראלירק אנטי, רק נגד, לא מפרגן, כל הזמן ממורמר, מתלונן. לא מבין. אל תשאירו טיפ אם לא בא לכם, רק אל תתרצו את עצמכם כל כך. הרי ברור שאתם מרגישים לא הכי בנוח שלא להשאיר תשר כי אתם חלק מהסביבה שאתם נולדים אליה ומתגוררים בה וברור לכם מה עליכם לעשות ומה מצופה מכם (חלקכם המועט ירגיש מאוד בנוח כי הוא מקרה הקיצון). 
Wrench  |  30.07.16
לכל התגובות