אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות דחתה את פשרת העליון לגבי ג'קי בן זקן ואיתן אלדר צילום: עמית שעל

הפרקליטות דחתה את פשרת העליון לגבי ג'קי בן זקן ואיתן אלדר

עפ"י הפשרה, בן זקן ירצה 26 חודשי מאסר והקנס יגדל ל-850 אלף שקל. אלדר ירצה 22 חודשי מאסר וישלם קנס של 450 אלף שקל; הפרקליטות: "הפרשה חמורה נוכח מידת הפגיעה שגרמו העבירות בערכים החברתיים המוגנים"

28.07.2016, 13:37 | זוהר שחר לוי

הפרקליטות הודיעה היום (ה') לבית המשפט העליון כי היא דוחה את הצעת הפשרה לגבי ערעורם של ג'קי בן זקן ואיתן אלדר, שהורשעו בהרצת מניות מנופים. "עונשי המאסר שנגזרו על השניים הם ראויים ותואמים את הנסיבות", נכתב לבית המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

אתמול, בתום דיון בערעור שהגישו איש העסקים בן זקן ופעיל שוק ההון אלדר על הרשעתם בעבירות של הרצת ניירות ערך, הפתיעו שופטי בית המשפט העליון בהצעת הפשרה. לפי השופטים, יש לדחות את הערעורים שהוגשו על הכרעת הדין אבל להקל מעט את עונשי המאסר שהוטלו על השניים, לצד הגדלת הקנס שהוטל עליהם.

בן זקן ואלדר נידונו בבית המשפט המחוזי בתל אביב לעונש מאסר של 3 שנים. לצד עונש המאסר קבע השופט דוד רוזן כי כל אחד מהם יישא גם בקנס של 250 אלף שקל. לצד הערעור שהוגש על ידי בן זקן ואלדר ערערה הפרקליטות על גובה הקנס.  

איתן אלדר בערעור, צילום: אלכס קולומויסקי איתן אלדר בערעור | צילום: אלכס קולומויסקי איתן אלדר בערעור, צילום: אלכס קולומויסקי

לפי הפשרה שהציעו שופטי העליון, בן זקן ירצה עונש מאסר של 26 חודשי מאסר והקנס שהוטל עליו יגדל ל-850 אלף שקל. באשר לאלדר הציעו כי יישא עונש מאסר של 22 חודשים וישלם קנס של 450 אלף שקל. לגבי חברת מנופים הוצע להשאיר את עונש הקנס על כנו, 250 אלף שקל.

ההצעה הגיעה לאחר שני ימים דיונים. השופטים, אסתר חיות, אורי שהם וענת ברון הבהירו שאין בדעתם לקבל את הערעור על הכרעת הדין אולם לגבי הענישה רמזו שהעונש שהטיל השופט רוזן היה גבוה מדי בהתייחס לתקדים מליסרון. בתקדים מליסרון, על עבירה דומה של הרצת מניות נגזרה שנת מאסר אחת. לדברי השופטים, הקפיצה לעונש של שלוש שנים היא דרמטית מדי.

בן זקן ופרקליטיו, עוה"ד נבות תל-צור, ירון ליפשס וירון קוסטליץ, ביקשו לשקול את ההצעה עד ליום א' ואילו פרקליטי אלדר, עוה"ד ז'ק חן ומיכל רוזן-עוזר הסכימו לקבלה. לאחר שהמדינה סירבה להצעה ובלחץ בית המשפט, הודיעה לבסוף בא כוחה, עו"ד אמיר טבנקין ממחלקת ני"ע בפרקליטות ת"א (מיסוי וכלכלה) כי ימסור את תשובתו היום (ה).

בתגובה שהוגשה מטעם הפרקליטות הובהר כי לאחר שההצעה נשקלה "בכובד ראש", הגיעו נציגיה למסקנה "כי אין בידה לקבלה".

לפי עו"ד טבנקין, עמדתה העונשית של הפרקליטות נשקלה על בסיס הקביעות שהוצגו בהכרעת הדין של השופט רוזן. "הפרשה שבה הורשעו המעררים", כך נכתב לבית המשפט, "היא פרשה חמורה נוכח מידת הפגיעה שגרמו העבירות בערכים החברתיים המוגנים".

"לגישת הפרקליטות", נכתב עוד, "עונשי המאסר שנגזרו על בן זקן ואלדר בבית המשפט המחוזי הם ראויים ותואמים את מתחם העונש ההולם לנסיבות ביצוע העבירות ואת העונשים הקבועים לעבירות בחוק". עוד מציין עו"ד טבנקין כי יש לבחון את העונש ההולם לפרשה בהתאם לנסיבותיה ולא רק ביחס לעונשים שהוטלו בפרשות קודמות "בשים לב לשונות הנסיבות במקרים השונים ולמיעוט הפרשות העוסקות בסוג זה של עבירות".

סנגוריו של בן זקן צפויים להביע את עמדתם בנוגע לפשרה ביום א' הקרוב. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
מעניין אולי מישהו מהשופטים קיבל המחאה כי לא
מעניין אולי מישהו מהשופטים קיבל המחאה כי לא חסר לאשמים כסף להקטנת העונש, צריך להחמיר בעונשים כדי להסיר את הנגע של ניצול יחסי הון שלטון, בקרוב אני מאמין שאחרים מבעלי השליטה בחברות הגדולות ומנכלים שחושבים שאפשר לעשות הכל יעמדו לדין ויקבלו עונשים ... יכול להיות רמי לוי, רמי שביט, צדיק בינו ועוד.... 
Umbrella  |  30.07.16
לכל התגובות