אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת החוקה אישרה: חברות הניגשות למכרז ממשלתי יחוייבו בהעסקת בעלי מוגבלויות צילום: דוברות הכנסת

ועדת החוקה אישרה: חברות הניגשות למכרז ממשלתי יחוייבו בהעסקת בעלי מוגבלויות

על פי הצעת החוק שתעלה השבוע להצבעה במליאה חברה תוכל להתקשר עם גופים ציבוריים או ממשלתיים באמצעות מכרז רק אם 5% מעובדיה הם בעלי מוגבלויות. סירוב לקיים את החוק יוביל לקנס בסך 75 אלף שקל על הגוף וקנס נוסף לכל יום של הפרה

01.08.2016, 16:43 | ספי קרופסקי
חברות הניגשות למכרזים ממשלתיים יחוייבו בייצוג הולם של העסקת עובדים עם מוגבלויות, כך קובעת הצעת חוק שאושרה היום (ב') בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת לקריאה שנייה ושלישית. מדובר למעשה בהצעת חוק משלימה להצעה שאושרה לקריאה שנייה ושלישית בשבוע שעבר, לפיה 5% מהעובדים בגופים ציבוריים גדולים יהיו אנשים עם מוגבלות משמעותית. שתי ההצעות צפויות לעלות עוד השבוע להצבעה סופית במליאה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הצעת החוק, שאותה מקדמים חברי הכנסת איציק שמולי (מחנה ציוני) ונורית קורן (ליכוד), חברות יוכלו להתקשר בעסקאות עם גופים ממשלתיים או ציבוריים באמצעות מכרז, רק אם הן מקיימות את סעיף 9 לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, המחייב מעסיק לוודא כי יש בקרב עובדיו ייצוג הולם לאנשים עם מוגבלויות.

לפי ההצעה, חברות המעסיקות מעל ל-100 עובדים יחויבו לפנות למשרד הכלכלה וזה יבחן אם הן אכן עומדות בדרישת הייצוג ההולם ואם לא – ימסור להן הנחיות במטרה להגיע ליעד. אותן חברות ידרשו לעמוד בתנאים ויספקו תצהיר כתוב בתוך 30 יום ממועד ההתקשרות למנכ"ל משרד הכלכלה. חברות שלא יעמדו בתנאים לא יוכלו לזכות במכרז כספק למכרזים ממשלתיים או ציבוריים. כמו כן, משרד הכלכלה יפרסם רשימה באתר של המשרד ובה יפורטו החברות שבהן מועסקים מעל ל-100 עובדים ושהגישו בקשה להיות מוכרות כמעסיקים שעומדים ביעד ייצוג הולם.

מדובר, כאמור, בהצעת חוק משלימה להצעה נוספת של ח"כ שמולי (שאליו הצטרף ח"כ יואב קיש), שלפיה גופים ציבוריים שעובדים בהם למעלה מ-100 עובדים ידרשו לייצוג הולם של אנשים עם מוגבלות משמעותית בשיעור של 5% בתוך חמש שנים החל מינואר 2017. סירוב לקיים את החוק יוביל לקנס בסך 75 אלף שקל על הגוף וקנס נוסף לכל יום של הפרה.

הצעת החוק הנוכחית מיישמת למעשה את המלצותיה של ועדת לרון מ-2005 שקבעה כי יש לקבוע מנגנון התניה של השתתפות במכרזים המתפרסמים מטעם המדינה ומטעם גופים ציבוריים בהעסקת אחוז מסוים של אנשים עם מוגבלות מתוך כלל העובדים, במסגרת חוק חובת המכרזים.

יוזם ההצעה ח"כ שמולי מסר כי "ההצעה הזו תעניק תמריץ אמתי למעסיקים פרטיים להעסיק עובדים עם מוגבלות אם ברצונם לזכות במכרזים ציבוריים. זוהי פריצת דרך משמעותית נוספת ואני שמח על הזכות לחוקק שוב ושוב בתחום חשוב כל כך". ח"כ קורן מסרה כי "החוק הוא חוק מצוין שיחייב את כל הרשויות במדינה שמתקשרות עם חברות חיצוניות לחייב להעסיק עובדים עם מוגבלויות. זוהי תחילתה של תקופה טובה יותר מבחינת העסקת אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה הישראלי, שמשמעותה שילוב אמתי שלהם בחברה הישראלית".

אורן הלמן מעמותת "סיכוי שווה" שקידמה אף היא את החוקים מסר כי "הדבר הנכון, מעבר לאכיפה שצריכה להיות על גורמי ממשלה - זה לעודד את השוק הפרטי להעסיק וזאת בדמות העדפה במכרזים".

ח"כ איציק שמולי. אחד ממגישי החוק, צילום: עמית שעל ח"כ איציק שמולי. אחד ממגישי החוק | צילום: עמית שעל ח"כ איציק שמולי. אחד ממגישי החוק, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות