אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: כתב אישום נגד עמי סגל על הונאת משקיעים באלפא פלטינום

מסתמן: כתב אישום נגד עמי סגל על הונאת משקיעים באלפא פלטינום

רשות ני"ע העבירה לפרקליטות את תיק החקירה נגד עמי סגל בעל השליטה בבית ההשקעות שקרס. הוא חשוד בהטעיית משקיעים, שימוש אישי בכספם ומצגי שווא על תשואות. היקף העבירות: 100 מיליון שקל

09.08.2016, 12:04 | תומר גנון

קריסת בית ההשקעות אלפא פלטינום: רשות ני"ע העבירה לפרקליטות את תיק החקירה בעניינו של בעל השליטה עמי סגל, החשוד בביצוע עבירות גניבה ומרמת משקיעים בהיקף של 100 מיליון שקל, על מנת שתכריע אם להעמידו לדין.

קראו עוד בכלכליסט

על פי מקורב לחקירה, במחלקת ני"ע בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) צפויים לזמן את סגל לשימוע בטרם הגשת כתב אישום.

החקירה הפלילית נגד סגל נפתח בחודש פברואר השנה, כשנתיים לאחר הקריסה. סגל נעצר ונחקר בחשד לביצוע עבירות של תרמית בני"ע, גניבה, גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות עובדים ומנהלים בתאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. הראיות שנאספו מתבססות בין היתר על דו"ח המפרקים של החברות, עו"ד אמיר פלמר ורו"ח יהודה ברלב, שנחשף בעבר ב"כלכליסט".

כמו כן על מסמכים שנתפסו במסגרת תביעה אזרחית על סך 29 מיליון שקל שהגיש איש העסקים שמואל מנדיזצקי, המיוצג על ידי עוה"ד אסף ברם ורועי סלוקי.

סגל שימש כבעלים של אלפא פלטינום משנת 2010 עד לנובמבר 2013 עת נמכר בית ההשקעות. בנוסף, סגל שימש כבעליהן של שתי קרנות זרות שהתאגדו בברמודה ונרשמו למסחר בבורסה האירית, וזאת באמצעות חברות שבשליטתו. מממצאי החקירה עלה כי סגל שלט בניהול הקרנות שבבעלותו ביד רמה ולמעשה היה הגורם היחיד ששלט בהתנהלותם.

על פי ממצאי החקירה, פעילות גיוס כספי המשקיעים נעשתה בלי שקיימת לקרנות יכולת ממשית לעמוד בהתחייבויותיה כלפי הלקוחות, כאשר בחלק מהמקרים כספי משקיעים חדשים מימנו פדיונות של משקיעים אחרים. עוד התגלה כי סגל נקט בשורה ארוכה של פעולות על מנת להסתיר את מצבן הכספי האמיתי של הקרנות, תוך שבמסגרת פעולות אלה הוא מטעה את ציבור לקוחותיו ועושה שימושים אסורים בכספים.

העבירות שביצע לכאורה סגל מתחלקות לארבעה חלקים. ראשית, הטעיית ציבור לקוחותיו בדבר ייעוד כספי השקעתם. על פי הרשות, "מממצאי החקירה עולות ראיות לפיהן במסגרת פעולות גיוס הלקוחות לחברה, הובטח לאחרונים כי כספם יושקע בפעילות ספציפית בעוד בפועל כספים אלה נותבו על ידי סגל למטרות אחרות, ובכלל זה לטובת עסקיו הפרטיים והחזר חובותיו האישיים".

עבירה שנייה היא מימון עסקאות אישיות בכספי הקרנות. "סגל העמיד הלוואות אישיות לצדדים שלישיים", טוענת הרשות, "כאשר הלוואות אלה מממונות מכספי הקרנות שבניהולו. זאת כאשר תמורת ההלוואות אשר חזרה מצדדי ג' אינה חוזרת לקופת הקרנות אלא משמשת אותו לטובת פעולותיו האישיות".

עבירה שלישית לכאורה היא "שיפוץ" תשואות הקרנות. "סגל נהג לבצע בסמוך לתאריכי חתך רכישות אישיות ובסכומים זניחים של ני"ע אשר הוחזקו בתיקי הקרנות, תוך "ניפוח" שעריהן בעשרות רבות של אחוזים", טוענת הרשות. "עובדה אשר הובילה לשיערוך ביתר של הקרנות בעשרות מיליוני דולרים. פעילות תרמיתית מוכוונת שער זו נועדה להנחת דעתם של ציבור המשקיעים בקרנות בדבר ביצועי הקרן וכן שימשה אותו לקבלת אשראי בנקאי בחשבונותיו הפרטיים".

עבירה רביעית, היא רכישת יחידות בקרנות מבלי ששילם תמורתן וקבלת אשראי בנקאי בגינן. "סגל השתמש בכספי הקרנות לטובת רכישת יחידות של הקרנות בחשבונותיו האישיים", טוענת הרשות. "סמוך לאחר רכישת היחידות, הגיש בקשה להגדלת אשראי מהמערכת הבנקאית זאת בהסתמך על הגידול בהחזקותיו בקרנות שבניהולו, עובדה אשר למעשה הובילה ליצירת יחידות חדשות בקרנות מבלי שנתקבלה כל תמורה אמיתית בגינן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות