אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן אירופית רוצה לקנות את אפריקה נכסים צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

קרן אירופית רוצה לקנות את אפריקה נכסים

סיטיבנק, המייצג את הקרן, מקיים דיונים עם מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל לרכישת השליטה בחברה לפי שווי של 2.2 מיליארד שקל. מניית אפריקה זינקה אתמול ב־16% במחזור חריג

10.08.2016, 06:51 | גולן חזני

קרן השקעות אירופית גדולה מעוניינת לרכוש את השליטה באפריקה נכסים לפי שווי של 2–2.2 מיליארד שקל. מדובר בפרמיה של 10%–20% על שווי השוק של אפריקה נכסים בבורסת תל אביב. ל"כלכליסט" נודע כי בנקאי ההשקעות של סיטי פנו לפני כשלושה שבועות לאפריקה השקעות, המנוהלת בידי אברהם נובוגרוצקי ובשליטת לב לבייב, וביקשו להיכנס למו"מ מהיר על הרכישה. 

קראו עוד בכלכליסט

השיחות הושהו עד להשלמת עסקת אפי פיתוח

שיחות מקבילות ניהל סיטי עם נציגות מחזיקי האג"ח של החברה. אך מה שעצר את השיחות היתה התפנית במו"מ בין המחזיקים לבין לבייב, שבה רכש לבייב את אחזקותיה של אפריקה ישראל באפי פיתוח — החברה־הבת הפעילה ברוסיה — תמורת 550 מיליון שקל. הפוקוס עבר לעת עתה לאפי פיתוח, והצדדים עסוקים כרגע בהשלמת העסקה.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי סיטי קיבלה הודעה להמתין להשלמת העסקה באפי פיתוח, כדי לחזור ולחדש את המו"מ. סיטי, מצדה, הודיעה כי הקרן מעוניינת ברכישת השליטה גם כיום, וכי היא תמתין למועד המתאים לחידוש הדיונים. מועד זה צפוי להיות עם השלמת עסקת אפי, ולבייב ככל הנראה לא פוסל את מכירת השליטה באפריקה נכסים.

ייתכן שזהו הרקע לזינוק במניית אפריקה ישראל בימים האחרונים.

אתמול זינקה המניה ב־16% במסחר בבורסה בת"א. אפריקה נכסים היא הנכס המשמעותי ביותר של אפריקה ישראל. מתחילת השנה עלתה המניה ב־55% והגיעה אתמול לשווי שוק של 1.8 מיליארד שקל. עוד נודע כי בימים האחרונים גיששו שני גופים נוספים לגבי אפשרות רכישת השליטה באפריקה נכסים.

אפריקה ישראל מחזיקה ב־56% ממניות אפריקה נכסים, בשווי של מיליארד שקל. תזרים כזה, שאליו תתווסף במקרה של עסקה גם פרמיית שליטה בהיקף של כ־100–200 מיליון שקל, עשוי להרגיע לפחות חלקית את מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל, שלהם חבה החברה כ־3.3 מיליארד שקל. יחד עם התזרים ממכירת אפי פיתוח מדובר בסכום לא מבוטל של 1.65 מיליארד שקל.

עם זאת, כמובן שאין שום ודאות לגבי מכירת השליטה, מה גם שכרגע מחזיקי האג"ח עסוקים בהשלמת מכירת אפי פיתוח ללבייב. מכירה של השליטה בחברות־הבנות היא נושא שעומד על הפרק מבחינת המחזיקים, ונראה כאמור שגם מבחינת לבייב.

אפריקה נכסים פועלת ישירות ובאמצעות החברות־הבנות בייזום, הקמה, השכרה והפעלה של מבנים לתעשיה, למשרדים ולמסחר בישראל ובאירופה, וכן בפיתוח קרקעות למבני מגורים באירופה.

חילקה דיבידנד של 200 מיליון שקל ב־2015

אפריקה נכסים סיימה את שנת 2015 ברווח נקי של 199 מיליון שקל, בעיקר בזכות עלייה (נטו) של 239 מיליון שקל בשווי הנדל"ן שבבעלותה. שנה קודם לכן נרשם רווח נקי של 266 מיליון שקל, והעלייה בשווי הנדל"ן הסתכמה ב־165 מיליון שקל. כנגד הרווח הנקי חילקה החברה אשתקד דיבידנד בהיקף של 200 מיליון שקל. ברבעון הראשון של 2016 רשמה החברה רווח גדול של 182 מיליון שקל.

עיקר הפעילות של אפריקה נכסים היא באמצעות אפי אירופה, בניהולו של אבי ברזילי. זו עוסקת בייזום, הקמה והשכרה של מרכזי מסחר ומשרדים, וכן בהקמת בנייני מגורים ברומניה, צ'כיה, סרביה, גרמניה ומדינות נוספות באירופה.

כלל הנכסים שמחזיקה אפי אירופה רשומים במאזן לפי שווי ברוטו של 5.2 מיליארד שקל, וכנגד הנכסים האלה רשומות הלוואות בהיקף של 2.3 מיליארד שקל. כלומר, שווי הנכסים נטו של החברה עומד על כ־2.9 מיליארד שקל.

מאפריקה ישראל נמסר בתגובה כי "החברה מקבלת מעת לעת פניות יזומות למימוש נכסים. בימים אלה ממשיכות נציגויות מחזיקי איגרות החוב של אפריקה ישראל והנהלתה לקיים שיחות בדבר ארגון מבנה החוב. אם וככל שיעמוד על הפרק נושא הטעון דיווח, החברה תדווח כמקובל".

לבייב, צילום: אוראל כהן לבייב | צילום: אוראל כהן לבייב, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
שים לב שהשתמשת בכינוי שלי, מה שמבלבל, פוגע
שים לב שהשתמשת בכינוי שלי, מה שמבלבל, פוגע בדיון ובחווית הקריאה של הגולש. ממליץ לבחור כינוי קבוע ולהשאר איתו. לדעתי יצליחו גם יצליחו לקבל מחיר טוב יותר, לא בוער לי במיוחד לממש את הנכס הזה, לאחר שמימשנו את אפי פיתוח ומשלמים לאגחים בשנה הקרובה. אין לחץ. אפשרות נוספת היא גם מימוש נכס נכס בתוך אפריקה נכסים, מה שעשוי גם להציף ערך מעבר לספרים. שוב. במחיר מכובד ומרשים גם אני אשמח אם יממשו את הנכס הזה, אך 2-2.2B נראה כמכירת חיסול, שלא לצורך.
Sushi  |  11.08.16
6.
לא. אבל... יש להם בקנה פרוייקטים מעניינים (קרית
לא. אבל... יש להם בקנה פרוייקטים מעניינים (קרית הממשלה בירושלים למשל) ואם יצליחו לאתר עוד מספר מתמודדים בינ"ל אז יש מצב שנצליח לחלץ מחיר מלא על הנכס, במקום למכור אותו בזול. זו חברה טובה בסה"כ, ולא כל שני וחמישי מציעים שליטה בכאלה חברות, אז אפשר לנסות לבקש מחיר מפולפל. על חברה טובה ישלמו היטב (ע"ע טבע-אלרגן).
Sushi  |  10.08.16
לכל התגובות