אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל סיימה את הרבעון השני בהפסד של 39 מיליון שקל צילום: אלעד גרשגורן

חברת החשמל סיימה את הרבעון השני בהפסד של 39 מיליון שקל

למרות ירידת מחירי הדלקים בעולם ועלייה נאה בהיקף מכירת החשמל, מונופול החשמל "הצליח" לסיים את הרבעון השני בהפסד. הסיבה: זינוק של כ-40% בעלויות המימון. למרות זאת, מדובר בשיפור - ברבעון המקביל אשתקד הפסידה החברה 838 מיליון שקל

18.08.2016, 19:13 | ליאור גוטמן
חברת החשמל סיימה את הרבעון השני של 2016 בהפסד של 39 מיליון שקל. כך עולה מדו"חות החברה שפורסמו לפני שעה קלה. עיון בנתונים הכספיים מעלה שחברת החשמל "הצליחה" לסיים את הרבעון השני בהפסד למרות עלייה של כ-3% בהיקף מכירת החשמל, כאשר רק ברבעון השני הן הסתכמו בכ-5.1 מיליארד שקל. גם עלויות הדלקים של החברה  הצטמצמו הודות לירידת מחירי הדלקים בעולם, והסתכמו בתקופת הדו"ח בכ-1.67 מיליארד שקל, ירידה של כ-7% ביחס לרבעון השני של 2015. כל אלו הובילו את החברה לרווח תפעולי של כ-416 מיליון שקל, שיפור ניכר לעומת הפסד תפעולי של כ-227 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

למרות אלו, בחברת החשמל רשמי זינוק בעלויות המימון, ואלו הסתכמו בכ-753 מיליון שקל, זאת לעומת כ-537 מיליון שקל ברבעון השני של 2015, קפיצה של כ-40%. השורה התחתונה: חברת החשמל סיימה את הרבעון השני כאמור עם הפסד של 39 מיליון שקל.

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, צילום: עמית שעל מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך | צילום: עמית שעל מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, צילום: עמית שעל

בחברת החשמל יבחרו בוודאי להתרכז ב"חצי הכוס המלאה", כיוון שאת הרבעון המקביל אשתקד סיימה החברה בהפסד עצום של כ-838 מיליון שקל. בחינת הנתונים לחציון (ששת החודשים) מעלה שחברת החשמל סיימה אותם ברווח נקי של כ-576 מיליון שקל, אולם אלו נשענים בעיקר על רבעון ראשון מוצלח (שהסתכם ברווח נקי של 615 מיליון שקל).

לראשונה - חלקו של הגז בייצור מתקרב לחלקו של הפחם

 

עיון בסל הדלקים של חברת החשמל מעלה ממצא מעניין - לראשונה בתולדות החברה חלקו של הגז (טבעי ונוזלי יחד) בסל הדלקים של החברה הגיע ל-47.7%, כאשר חלקו של הפחם הצטמצם והגיע ל-51.72% בלבד. הקיטון בשימוש בפחם נובע מהוראת שר האנרגיה יובל שטייניץ שחברת החשמל תצמצם עוד השנה את השימוש שלה בפחם ב-15%. שאר סל הדלקים של החברה מורכב מרסיסי אחוזים של מזוט וסולר (יחד כ-0.6%).

חברת החשמל יכולה גם לשאוב עידוד מצמצום התחייבויותיה, שהסתכמו נכון ליוני 2016 בכ-64 מיליארד שקל, זאת לעומת כ-67 מיליארד שקל בחציון המקביל אשתקד. החוב הפיננסי (בנקים ומוסדיים) קטן בכ-1.1 מיליארד שקל והסתכם בכ-43.5 מיליארד שקל נכון לסוף יוני 2016).

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל יפתח רון-טל אמר היום ש"צמצום החוב הפיננסי בלמעלה מ-1 מיליארד שקל מתחילת השנה, הוא הישג משמעותי המצביע על חוסנה הפיננסי של החברה והוכחה להישגים שהם תולדה של מדיניות פיננסית שמרנית ואחראית . יציבותה הפיננסית של חברת החשמל היא אינטרס לאומי שיושג באמצעות הסדרה כוללת של המשק".

מנכ"ל החברה עופר בלוך הוסיף שבפני החברה עומדים שורה של אתגרים תפעוליים לצד הצורך בהמשך צעדי התייעלות פנימיים. "חברת החשמל ממשיכה לפעול במסגרת האילוצים התקציביים העומדים בפניה ושואפת לשיפור מתמיד בביצועים. ניהול המהלכים זה לצד זה מצביעים על יכולות הניהול והביצוע הגבוהות של החברה, תוך שמירה על יציבותה הפיננסית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
חברת החשמל עולה על דרך המלך הפסד של
חברת החשמל עולה על דרך המלך הפסד של 39 מליון בחברה שעלויות המימון שלה בערך של 1.1 מליון שקל ביום,המערכת הלוגיסטית להניע את חברת החשמל 1 מליון שקל ביום, כאשר הניהול התפעולי בתחנות נמדד על פי הישגים ומבוצע ייעול בחומש השנים האחרונות של 23%,אז לומר בכל תחשיב חברת החשמל עולה על דרך המלך, אנחנו חווים עלייה בדרוג האשראי,וגיוסי הון מוצלחים קיטון בחוב שהיה 72 מיליארד שקל והולך ומצטמצם,חברת החשמל מבצעת פרישה מוקדמת עד קבלת אישורי הרפורמה,וכולל השנה וחצי האחרונות ,ובשנה הבאה יקטן כוח האדם ב1500 עובדים,(בהערכה)תוך כדי חישוב מרכזי רווח הפסד מבוצעים בדיקת אפשרויות מיזוג מחלקות ואגפים,זהו  יום שמח לחברת החשמל. ומגיע יישר כוח למנכ"ל,ליור הדירקטוריון,הדירקטוריון,מנהלי האגפים ,והרובד של כל ההנהלה הבכירה,כאשר בצד מנהל כוח האדם עמית אוברקוביץ ,מנהלת הביקורת  הפנימית ניצה רוזניסקי,ועם ועד העובדים ששותף למהלכים ובהרמוניה מבטיחים את חוזקה וחוסנה של חברת החשמל,ואנו כל עובדי החברה,הולכים צעד אחר צעד וניצלח את המשברים שהמשק חווה , וחברת החשמל עולה על דרך המלך
Avi163  |  18.08.16