אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישראלי לשעבר שחשף הונאה בדויטשה בנק מסרב לקבל פרס של 8 מיליון דולר צילום: בלומברג

הישראלי לשעבר שחשף הונאה בדויטשה בנק מסרב לקבל פרס של 8 מיליון דולר

אריק בן ארצי, שחשף כי הבנק העלים הפסדים של מיליארדים, טוען כי רשות ניירות ערך האמריקאית לא הענישה את הבכירים שהיו אחראים למחדל

20.08.2016, 19:30 | שירות כלכליסט

הישראלי לשעבר אריק בן ארצי, שעבד בדויטשה בנק והגיש לרשות ניירות הערך האמריקאית (SEC) תלונה נגד הבנק בגין העלמת הפסד של 12 מיליארד יורו בשוק הנגזרים - סירב לקבל את חלקו בפרס הכספי בשווי 16.5 מיליון דולר בטענה שהרשות לא הענישה את המנהלים שהיו אחראים למחדל.

בן ארצי, שכיהן כמנהל סיכונים בדויטשה בנק, פנה לרשויות לאחר שפוטר לטענתו משום שחשף, יחד עם עוד שני עובדים, כי הבנק העלים הפסדים של עד 12 מיליארד יורו על מנת להימנע מחילוץ ממשלתי במשבר הכלכלי ב-2008.

דויטשה בנק, צילום: בלומברג דויטשה בנק | צילום: בלומברג דויטשה בנק, צילום: בלומברג

לדברי בן ארצי, העובדה שעל הבנק הוטל קנס במסגרת הפרשה, של 55 מיליון דולר, ואילו הבכירים לא הועמדו לדין - מהווה עונש לעובדים הפשוטים ובעלי המניות. "אני מבקש להעביר את חלקי בפרס לעובדי הבנק ולבעלי המניות שלו", כתב בטור דעה ב"פייננשל טיימס". על פי העיתון, חלקו של בן ארצי בפרס היה 8.25 מיליון דולר. הוא ציין כי הפרס היה אכן "תמריץ חזק" כאשר החליט לסייע ל-SEC, וכי אין ביכולתו לדחות את הפרס כולו משום שחלק ממנו שייך לעורכי הדין שלו ולאשתו לשעבר.

בן ארצי ציין כי תוצאות החקירה הממושכת של ה-SEC היו "מאכזבות", וכי "בכירים בבנק פרשו עם בונוסים של מיליוני דולר בשל הדיווח הכוזב במאזן".

בנוסף הוא טוען כי הסיבה לקנס הנמוך על הבנק הוא התחלופה הגבוהה של עורכי הדין שטיפלו בעניין ב-SEC. לדבריו, פיטוריו הרסו את הקריירה שלו בוול סטריט. עם זאת כעת הוא עובד בחברת ניהול השקעות כסגן נשיא לניתוח סיכונים

בן ארצי, 44, שירת בצבא בחיל הים ולפני שהתחיל לעבוד בדויטשה בנק, עבד בג'יי.פי מורגן ובסיטי בנק בתור סוחר ריביות. הוא מחזיק בתואר ראשון מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ובדוקטורט במתמטיקה מאוניברסיטת ניו יורק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות