אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחנות כוח פרטיות כבר מייצרות 29% מהחשמל בישראל צילום: אלכס קולומויסקי

תחנות כוח פרטיות כבר מייצרות 29% מהחשמל בישראל

המונופול של חברת החשמל התכווץ ברבעון השני - וחלקן של התחנות הפרטיות בייצור חשמל עלה ב-6%. הרפורמה הזוחלת שהמדינה מקדמת במשק החשמל משיגה תוצאות - ורק חלקה השני הכולל שינוי ארגוני בחברת החשמל עדיין תקוע

20.08.2016, 22:06 | ליאור גוטמן

חלקן של תחנות הכוח הפרטיות בייצור החשמל בישראל הגיע לשיא חדש של 29%, מתוכם כ־2% מאנרגיות מתחדשות (חשמל ורוח) והשאר ייצור חשמל קונבנציונלי — עלייה של 6% מהתקופה המקבילה אשתקד. כך עולה מדו"חות של חברת החשמל לרבעון השני של 2016 שפורסמו בחמישי האחרון. מדובר בהישג הבולט של הרפורמה הזוחלת שהמדינה מקדמת במשק החשמל, שחלקה השני והתקוע הוא השינוי האירגוני בחברת החשמל.

קראו עוד בכלכליסט

ייצור החשמל הפרטי בהיקף גדול החל בישראל בקיץ 2013 עם הפעלת תחנת הכוח של החברה לישראל. מאז הופעלו עוד מספר תחנות כוח גדולות מאוד, ולפי נתוני חברת החשמל רק במחצית הראשונה של 2016 היא איבדה 330 לקוחות. בין הגופים שהתנתקו מהחברה לטובת רכישת חשמל פרטי תמורת הנחה של עד 10% ניתן למצוא את משרד הבטחון, מקורות, הבנקים הפועלים ולאומי, אסם, שטראוס ואינטל.

כיום נאסר על תחנות הכוח הפרטיות למכור את החשמל הפרטי שהן מפיקות לכלל אזרחי ישראל, מתוך חשש להשאיר את חברת החשמל קירחת. לכן, הרפורמה במשק החשמל לא זזה, והצדדים בה (המדינה, העובדים, ההנהלה וההסתדרות) ממשיכים לעשות בדיוק את מה שעשו ב־20 השנה האחרונות: לנהל מגעים על מהות הרפורמה ולדווח עליהם לבית הדין הארצי לעבודה. הסבב האחרון התקיים באוגוסט, אז הקפיא בית הדין לעבודה את קיזוזי השכר בחברת החשמל שמקורם בחריגות תשלומי אש"ל ודרגה, כשהצדדים ידווחו לבית הדין עוד החודש איך הם ישלבו את החזרת הכספים.

ביום חמישי פורסם כי חברת החשמל סיימה את הרבעון השני של 2016 בהפסד של 39 מיליון שקל. זאת אף שבתקופת הדו"ח החברה דווקא נהנתה מעלייה של כ־3% במכירות ומירידה של 7% בעלויות הדלקים שלה. הסיבה לכך היא שעלויות המימון זינקו ב־40% בעיקר בגלל השינוי בהפרשי השערים בין השקל לבין הדולר האמריקאי והין היפני. ובכל זאת, מדובר בשיפור בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד שהסתיים בהפסד נקי של כ־838 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
תחרות נוצרת כאשר יש שוק חופשי. שוק החשמל
תחרות נוצרת כאשר יש שוק חופשי. שוק החשמל עכשיו אינו חופשי אלא מוסדר בהסכמים. כאשר ההסכמים יגמרו והשוק הינו שוק מוגבל שנשלט עי טיקונים אז זה יפעל בסגנון דאג לי ואדאג לך כמו כל דבר בארץ. מי שיסבול זה הצרכן. איזה תחרות היה בסלולר לפני גולן טלקום , אתה לא זוכר את הימים שבשם "התחרות" שילמנו 500 ויותר על טלפון?!
Dog  |  21.08.16
8.
אה כן? אם ככה למה פרטנר, סלקום, פלאפון,
אה כן? אם ככה למה פרטנר, סלקום, פלאפון, גולן טלקום והוט מובייל לא שוחטות אותך במחיר, על אף שהן פרטיות לגמרי? הסיבה פשוטה - תחרות. תחרות. תחרות. אתה צודק שמטרת המשקיע היא השאת רווחים, אבל בסביבה תחרותית הוא יודע שבהעלאת מחירים מופרזת הוא יפסיד יותר. תפסיקו לבלבל את המוח - הפרטת חברת החשמל זה המעשה הנכון וככל שתוקדם כך ייטב.
Dice  |  21.08.16
6.
התחנות ימכרו למפעיל פרטי. הרי לא ייצרו פחות
התחנות ימכרו למפעיל פרטי. הרי לא ייצרו פחות חשמל - פשוט יעשו את זה יעיל יותר. בלי ועד עובדים שמאיים להוריד את השאלטר כל פעם שרוצים להתייעל. האשמים העיקריים בהפרטה זה אתם - שכנעתם, טוב יותר מכל כלכלן קפיטליסט, שבישראל סוציאליזם הופך לשחיתות מאורגנת - בניגוד למדינות כמו שוודיה. את יכולים להלין רק על עצמכם. במרבית המקומות בהם התרחשה הפרטה אמתית השירות לאזרח טוב בהרבה. 
Blowdryer  |  20.08.16
לכל התגובות