אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם ממשלת נתניהו תאשר את מכירת חלל תקשורת לסינים? צילום: אלכס קולומויסקי

ניתוח כלכליסט

האם ממשלת נתניהו תאשר את מכירת חלל תקשורת לסינים?

עסקת הענק למכירת חלל תקשורת של שאול אלוביץ' תצטרך לקבל את אישור משרד התקשורת ומשרד הביטחון. מי שיינסה להשיג את האישורים עבור הסינים הוא האלוף במיל' עמי שפרן, לשעבר ראש אגף התקשוב בצה"ל

24.08.2016, 17:39 | גולן חזני

מכירת חלל תקשורתמגיעה לשלב האישורים הרגולטוריים - וניתן לומר כי הרקורד של החברות הסיניות בירושלים לא מזהיר. שש קבוצות סיניות ניסו לרכוש עד היום שתי חברות ביטוח ישראליות - ולא צלחו בקבלת אישור מהרגולטור הישראלי, המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר.

קראו עוד בכלכליסט

בניגוד לחברות הביטוח, חלל תקשורת אינה מחזיקה בכספי פנסיה של אזרחי ישראל. רוב פעילותה אזרחית - היא מוכרת מקטעי לוויין לגופי שידור. עם זאת, מדובר בחברה רגישה, עם טכנולוגיה רגישה ושימושים רגישים עוד יותר. לכן, מכירתה נדרשת לאישור משרד הביטחון ומשרד התקשורת.

לפני שנתיים וחצי עמדה החברה להימכר לחברה ספרדית, היספסאט, אבל משרד התקשורת הערים קשיים רגולטוריים והעסקה נעצרה. יהיה מעניין כעת לעקוב אחר הטיפול של משרד התקשורת בעסקה. מאז העסקה עם הספרדים שלא יצאה לפועל, עמלו בחלל תקשורת ובבעלת השליטה, יורוקום של שאול אלוביץ', לקבוע הגדרות מדויקות לגבי אפשרויות ודרישות המכירה.

שר התקשורת הוא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבשל קשרי החברות שלו עם אלוביץ' מנוע מלטפל בענייניו. מי שיידרש לסוגיה במקומו הוא צחי הנגבי. במשרד הביטחון מי שיכריע הוא השר אביגדור ליברמן.

אולי מסלול האישורים הצפוי הוא הסיבה שהסינים מינו כנציגם בארץ את עמי שפרן, אלוף לשעבר בצה"ל ששימש כראש אגף תקשוב ומכיר היטב את משרד הביטחון. הוא יהיה זה שינסה להשיג את האישורים עבור הסינים, ודווקא מולו יידרשו שני השרים ומנכ"לי המשרדים להפגין קשיחות בבואם לדון על מתן האישור.

ממשרד הבטחון נמסר שהנושא טרם הובא לדיון במשרד. ממשרד התקשורת נמסר כי "כשתוגש בקשה מסודרת מטעם עורכי דין של חברת חלל להעברת אמצעי שליטה, תיבחנה כל הסוגיות מול כל הגופים הרלוונטים, בהתאם לרשיון חלל".

אביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי אביגדור ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי אביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות