אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקרבת לדעיכה? צילום: אוראל כהן

מתקרבת לדעיכה?

הבורסה חייבת להמציא את עצמה מחדש

05.09.2016, 08:19 | רחלי בינדמן

מנהלי הבורסה לא טרחו לספק הסברים לשפל החדש במחזורי המסחר באופציות. בבורסה אמנם עסוקים בניסיונות לאושש את הפעילות, אך בינתיים אין הצלחות גדולות. המשך ההידרדרות במחזורים יחייב את ההנהלה לנקוט שתי פעולות בלתי נמנעות.  

קראו עוד בכלכליסט

קודם כל, הבורסה תהיה חייבת להמציא את עצמה מחדש, מאחר שהמחזורים הנמוכים כאן כדי להישאר. אומנם הבורסה פועלת כגוף שלא למטרות רווח, אך מאז היווסדה היא לא סיימה שנת פעילות בהפסד. את הרווחים שלה היא הפנתה לשיפור ופיתוח המסחר.

עם זאת, בשנים האחרונות הרווחים הופנו בעיקר להוצאות שכר גדלות ולהוצאה בזבזנית אחת — בניין מפואר בעלות של מאות מיליוני שקלים. עד שהמחזורים ישובו ויעלו, על מנהליה לחפש מנועי צמיחה חדשים. ב־2015 מצאה הבורסה דרך יצירתית להרוויח: היא מכרה מידע סטטיסטי (כמו מחזורי מסחר) לגופים המספקים מידע כמו סוכנות הידיעות בלומברג. כעת עליה להמשיך בקו זה ולייצר הכנסות שלא ייגזרו דווקא ממחזורי המסחר.

הפעולה השנייה היא שינוי כללי המשחק מול הוועד. ההוצאה הכבדה ביותר של הבורסה היא שכר העובדים, שעולה ב־6% בשנה בשל ההסכם הקיבוצי. בימים אלו מנהל ועד עובדי הבורסה מאבק מול ההנהלה לחידוש הסכם השכר הקיבוצי. כל עוד היו לבורסה רווחים צבורים, שהיא לא יכלה לחלק כדיבידנד, ההנהלה היתה עם אצבע קלה יחסית על ההדק בכל הנוגע להיענות ללחצי העובדים. אך עם הכנסות מתכווצות ושורת הרווח בסכנה, כוח המיקוח של ההנהלה מול הוועד גדל.

אמנון נויבך יו"ר הבורסה , צילום: צביקה טישלר אמנון נויבך יו"ר הבורסה | צילום: צביקה טישלר אמנון נויבך יו"ר הבורסה , צילום: צביקה טישלר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות