אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעונות היום יפתחו בשביתה החל מיום שלישי צילום: דודו בכר

מעונות היום יפתחו בשביתה החל מיום שלישי

מפעילי המעונות טוענים על מחסור חמור בכוח אדם ותקצוב, זאת למרות תקציב חירום של 60 מיליון שקל שהוסכם בחודש מאי

08.09.2016, 16:46 | ספי קרופסקי

הארגונים המפעילים את מעונות היום בפיקוח הודיעו היום על (ג') חידוש המאבק בממשלה ועל השבתת המערכת החל מיום שלישי הקרוב בכל רחבי הארץ. בהודעה משותפת שפרסמו מסרו כי המערכת נמצא על סף קריסה וכי "הממשלה מפקירה את ילדי הגיל הרך בישראל".

קראו עוד בכלכליסט

השביתה תערך במעונות ויצו, נעמת, אמונה, נאות מרגלית, נשי חירות, בית יעקב, ובמועצות האיזוריות מטה בנימין ודרום הר חברון, זאת בשל מחסור חמור במעונות שמונע לדבריהם מ-75% מילדי ישראל להתקבל אליהם; מחסור חריף בכוח אדם ותקצוב חסר שלא מאפשר הפעלה תקינה של המעונות. בחודשים האחרונים התנהל מו"מ בין הארגונים לבין משרד האוצר, שלדבריהם לא הניב תוצאות ומכיוון שכך, החליטו כ"צעד של אין ברירה" לצאת בשביתה ללא הגבלת זמן.

במכתב ששיגרו להורים היום כתבו ראשי הארגונים כי "לצערנו, למרות כל ניסיונותינו לקיים הידברות משמעותית עם הממשלה וחרף התחייבות ממשלתית מפורשת לתיקון המצב, לפני חודשים ארוכים, לא הושגו עד לרגע זה פתרונות כלל ולא ניתנו לארגונים תשובות מספקות. מי כמוכם ההורים יודע עד כמה גדולה האחריות המוטלת על כתפיהן של עובדות המעונות ועד כמה קשים תנאי עבודתן, הנעשית בשכר בלתי הולם". בסיום המכתב הם מסכמים כי "אנו מודעים לקושי ששביתה מציבה בפניכם ומקווים כי תגלו הבנה ותעמדו לצדן של העובדות שלנו המחבקות את ילדיכם יום יום".

מעון ויצו בפסגת זאב (ארכיון), צילום: עמית שאבי מעון ויצו בפסגת זאב (ארכיון) | צילום: עמית שאבי מעון ויצו בפסגת זאב (ארכיון), צילום: עמית שאבי

בחודש מאי האחרון הושגו הבנות בין משרדי האוצר והכלכלה לבין הארגונים המפעילים את מעונות היום שגם אז פתחו בעיצומים. במסגרת ההבנות שהושגו, סוכם על תקציב חירום של 60 מיליון שקל ל-2016 וכן על גיבוש מתווה להעמדת תקציב נוסף של עד 50 מיליון שקל נוספים בשנים 2016-17.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייחס אז להסכמות ואמר כי "מערך מעונות היום הנו נדבך משמעותי במדיניות התעסוקה המעודדת ומסייעת לאימהות להשתלב ולהתקדם בשוק העבודה. הדאגה לחינוכם ולשלומם של הפעוטות מוטלת על המטפלות המסורות במעונות היום, והסיכום שהושג יאפשר תוספת משאבים וקידום הנושאים המהותיים לשיפור וביסוס מערך הגיל הרך בישראל". אולם לדברי הארגונים, הממשלה לא עמדה בהתחייבויותיה.

מנגד, מנכ"ל רשת מעונות היום "יובלים", משה סוויסה, הודיע כי הארגון לא יצטרף לשביתה. "שביתה היא צעד כוחני ומזיק, הפוגע בעיקר בציבור ההורים. ישנן דרכים רבות להידברות ונשק השביתה הוא הצעד האחרון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות