אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר למשתכן לא עובד בדרום: 51% מיחידות הדיור לא נקנו צילום: זהר שחר

בדיקת כלכליסט

מחיר למשתכן לא עובד בדרום: 51% מיחידות הדיור לא נקנו

בניגוד להצלחה בצפון, הקבלנים בדרום לא ניגשים למרכזים המוזלים. כך למשל, מתוך ארבעה מגרשים שהועמדו למכירה בב"ש, רק למגרש אחד הוגשה הצעה

13.09.2016, 06:49 | אביב גוטר

אחרי למעלה מעשרה חודשים מזמן פרסום מכרז מחיר למשתכן לבניית 1,104 יחידות דיור בבאר שבע, נסגר המכרז בשבוע שעבר בכישלון צורם. מתוך ארבעה מגרשים שהוצעו לקבלנים, רק למגרש אחד (360 יחידות דיור) הוגשה הצעה ואף היא נמוכה רק ב־6 שקלים ממחיר המקסימום שנקבע לדירות שימכרו בפרויקט.

קראו עוד בכלכליסט

מועד סגירת המכרז נדחה שבע פעמים ממועד פרסומו בנובמבר שנה שעברה, כאשר הסיבות למרבית הדחיות נבעו מחילוקי דעות בנוגע לתנאי המכרז בין משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל לבין עיריית באר שבע.

מבדיקה שערך 'כלכליסט' לא מדובר במכרז הראשון באזור הדרום שנכשל. נכון להיום שווקו לקבלנים 5,051 יחידות דיור במכרזים שנסגרו, מתוכן רק ל־2,457 יחידות נמצא קבלן. כלומר, 51% מיחידות הדיור ששווקו נכשלו ונאלצו לחזור לבחינה מחודשת. לשם השוואה, במחוז צפון נכשלו רק 16% מיחידות הדיור ששווקו לקבלנים.

לכישלון מכרזי מחיר למשתכן בדרום הארץ יש מספר סיבות. הראשונה היא שעלויות הפיתוח למ"ר במרבית הישובים בהם התקיימו מכרזים בשיטת מחיר למשתכן בדרום גבוהות בהשוואה לאזורים אחרים בארץ.

עלויות הפיתוח שמשלם הקבלן הן מחיר קבוע אותו לא ניתן לשנות, לכן כשמכרז נכשל וחוזר לבדיקה נוספת נדרשים במשרד הבינוי והשיכון להפוך אותו לאטרקטיבי יותר. הדרך הקלה והפשוטה ביותר הוא להעלות את מחיר המקסימום שישלם קונה הדירה, אולם גורמים במשרד הבינוי והשיכון מציינים כי הם קיבלו הוראה משר האוצר משה כחלון שלא לעשות כך, זאת במטרה ולשמור על מחירי דירות נמוכים גם בדרום.

הסיבה השנייה היא הרווח היזמי אליו התרגלו הקבלנים בדרום. גורמים במערכת הפוליטית טוענים כי אלו התרגלו להרוויח יותר מאשר הרווח המוצא בפרויקטים של מחיר למשתכן.

סיבה נוספת העשויה להשפיע על כישלונות המכרזים היא היצע קבלני הבנייה באזור הנגב. באופן יחסי בנגב יש פחות קבלני בנייה מבשאר האזורים בארץ. לקבלנים יותר פשוט להתמודד במכרזים באזורים בהם נמצא החלק הארי של עבודתם, הן מבחינת היכרות עם הגופים הקיימים איתם הם עובדים כמו הרשויות המקומיות, והן מבחינת שינוע המערך הלוגיסטי, המקבל משמעות כאשר מחליטים לבנות באזור חדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
כל עוד הרשות למקרקעי ישראל בעלת קרקעות מדינת
כל עוד הרשות למקרקעי ישראל בעלת קרקעות מדינת ישראל, המחירים לא ירדו! בהצלחה בזכייה בפייס לכל הממתינים. למען משפחותיכם, תקנו עכשיו איפה שיש, כל דירה שתוכלו להכניס לה שוכר. כל הארץ עולה ותמשיך לעלות, "מה שהיה הוא שיהיה, ואין חדש תחת השמש...". אל תנסו להיות חכמים יותר מקודמינו. 50,000 זוגות נישאים בשנה, מה נראה לכם שקצב בניה עד כניסה בשנה גבוה מ50,00?!! וזה מעבר לגרעון שהמדינה עומדת בו היום שהוא בהערכה קלה מספר מאות אלפי דירות... קיצר, משקעים לא בעיית השוק וזאת פקציה שהשר כחלון מנסה למכור לכם, אם הם היו הבעיה, זה אומר ש50 אחוז לפחות מהמדינה צריכה להיות משקיעים. כל עוד לא יפרקו את הרשות למקרקעי ישראל תיהיה עליה. טוסו לבנקים!
Omer884  |  14.09.16
לכל התגובות